Trhlina ve stvoření světa

Trhlina ve stvoření světa

Podtitul: Nová vize života v nedokonalém vesmíru

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0603-9

Argo (2012) 978-80-257-0603-9 300
Dokořán (2012)

Co když tu opravdu jsme pouhou náhodou, vznikli jsme vzácnou a zřídkavou shodou náhodných okolností, opravdu jsme jen oživlé shluky atomů schopné uvědomit si samy sebe? Mělo by ubírat na vznešenosti lidství, že nejsme součástí velkého plánu Stvoření? Měli bychom ustat v našem úsilí o pochopení vesmíru, i když neexistuje skrytý kodex Přírody tvořený soustavou několika fundamentálních zákonů vysvětlujících vše, co existuje? Marcelo Gleiser se pokusí v této knize ukázat, že nikoli. Ba právě naopak: zjištění moderní vědy, jež ukazují, že neexistuje žádný velký plán Stvoření, klade lidské bytosti do samého středu poznání. Mohli bychom to dokonce označit za úsvit nového „humanocentrizmu“. Možná nejsme „mírou všech věcí“, jak se kolem roku 450 před naším letopočtem domníval řecký filozof Protagoras, ale zajisté jsme věcmi, které dokážou vše měřit. Dokud budeme přemýšlet a podivovat se nad tím, kdo jsme a jaký je svět kolem nás, bude mít naše existence smysl. (Založil/a: al-ma)

Marcelo Gleiser Marcelo Gleiser
*19.03.1959

Ailees
  31. 5. 2013, 12:09
Již od dávnověku lidé s neutuchajícím zájmem hledají skryté symetrie ve světě kolem sebe – ve vlastní tváři, v přírodě, ve vesmíru. Jako obraz dokonalosti si vytvářeli bohy v nejrůznějších podobách a formách – v dnešní době technického pokroku jsme si pak bohy přetransformovali do jediné všezahrnující teorie. Naši touhu po jednotě a harmonii ve své knize dopodrobna rozebírá i Marcelo Gleiser; a překvapivě žádné symetrie nenachází. Bez různých forem nerovnováhy na samotné fundamentální úrovni by život ani nedokázal vzniknout, natož se rozvinout do takové rozmanitosti, jakou nacházíme na Zemi.

Trhlina ve stvoření světa přináší pohled na život jako na vzácnost v jinak nehostinných pustinách vesmíru. Ukazuje jeho výjimečnost i nutnost péče o jeho zachování. Rozhodně stojí za přečtení :) Velké plus si u mě získala už díky naprosto perfektnímu překladu prof. Podolského, jedné z našich velkých osobností současné teoretické fyziky.