Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Trhlina ve stvoření světa

100%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Trhlina ve stvoření světa

Podtitul: Nová vize života v nedokonalém vesmíru
Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0603-9
Počet stránek: 300
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2012) 978-80-257-0603-9 300
Dokořán (2012)

Co když tu opravdu jsme pouhou náhodou, vznikli jsme vzácnou a zřídkavou shodou náhodných okolností, opravdu jsme jen oživlé shluky atomů schopné uvědomit si samy sebe? Mělo by ubírat na vznešenosti lidství, že nejsme součástí velkého plánu Stvoření? Měli bychom ustat v našem úsilí o pochopení vesmíru, i když neexistuje skrytý kodex Přírody tvořený soustavou několika fundamentálních zákonů vysvětlujících vše, co existuje? Marcelo Gleiser se pokusí v této knize ukázat, že nikoli. Ba právě naopak: zjištění moderní vědy, jež ukazují, že neexistuje žádný velký plán Stvoření, klade lidské bytosti do samého středu poznání. Mohli bychom to dokonce označit za úsvit nového „humanocentrizmu“. Možná nejsme „mírou všech věcí“, jak se kolem roku 450 před naším letopočtem domníval řecký filozof Protagoras, ale zajisté jsme věcmi, které dokážou vše měřit. Dokud budeme přemýšlet a podivovat se nad tím, kdo jsme a jaký je svět kolem nás, bude mít naše existence smysl. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Marcelo Gleiser Marcelo Gleiser
*19.03.1959


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ailees
100% 100% 100% 100% 100%
  31. 5. 2013, 12:09
Již od dávnověku lidé s neutuchajícím zájmem hledají skryté symetrie ve světě kolem sebe – ve vlastní tváři, v přírodě, ve vesmíru. Jako obraz dokonalosti si vytvářeli bohy v nejrůznějších podobách a formách – v dnešní době technického pokroku jsme si pak bohy přetransformovali do jediné všezahrnující teorie. Naši touhu po jednotě a harmonii ve své knize dopodrobna rozebírá i Marcelo Gleiser; a překvapivě žádné symetrie nenachází. Bez různých forem nerovnováhy na samotné fundamentální úrovni by život ani nedokázal vzniknout, natož se rozvinout do takové rozmanitosti, jakou nacházíme na Zemi.

Trhlina ve stvoření světa přináší pohled na život jako na vzácnost v jinak nehostinných pustinách vesmíru. Ukazuje jeho výjimečnost i nutnost péče o jeho zachování. Rozhodně stojí za přečtení :) Velké plus si u mě získala už díky naprosto perfektnímu překladu prof. Podolského, jedné z našich velkých osobností současné teoretické fyziky.