Smršť

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Moba - 2012
ISBN: 978-80-243-4619-9

Moba (2012) 978-80-243-4619-9 424

Nejlepší švédský kriminální román roku 2008.

Přízraky mrtvých se vracejí. Anebo to nejsou přízraky? - Chladný, ponurý říjen na ostrově Öland. Joachim, učitel ze Stockholmu, nedal na pověry o ostrově a se svou rodinou se nastěhoval na výstavný statek Aludden. Tato usedlost však byla vystavěna ze dřeva lodního vraku a říká se, že muži, kteří stavěli blízké majáky, slyšeli z domu výkřiky utopených námořníků. Na jednom trámu v domě jsou ještě pořád vyryta jména mrtvých a všem obyvatelům přineslo toto místo jen neštěstí. Jednoho dne je nalezena mrtvola Joachimovy ženy Katrin. Utopila se za opravdu záhadných okolností. Co se to jen na Aluddenu odehrává? A jakou roli v tom hraje Joachimova sestra, s níž už před nějakou dobodu rodina přerušila kontakty? (Založil/a: al-ma)

Johan Theorin Johan Theorin
*1963

Venceslao90
  10. 9. 2013, 14:49
Tohle opravdu není klasická detektivka, ale spíše duchařský thriller. Četlo se to dobře, děj byl hodně ponurý, což mi vyhovovalo, ale přeci jen ke konci se mi moc nelíbilo to spojení detektivky a duchařiny. Ze začátku mi duchařské prvky nevadily, ale postupem času se do knihy hodily čím dál tím méně. Závěrečné rozuzlení je dobré, i když jsem ho možná čekal malinko lepší.
orisi
  17. 1. 2014, 12:23
Moje první severská kniha . I když nemám to škatulkování rád, sáhnu určitě po další od tohoto autora. Krásná atmosféra příběhu , jemně ponurá až depresivní . Což mě sedlo . Jak píše Bosorka- Databáze knih, při čtení máte pocit že duchové jsou a dožadují si vaší pozornosti .
DanielOsbourne
  10. 9. 2014, 18:41
U Smršti nejde o čistou detektivku. Spíše než to jde o duchařský román, který má detektivní prvky. Kniha to není špatná, ale děj byl zbytečně rozvleklý a proti Skrýši, kterou jsem četl jako první knihu od Theorinu, postrádá tu správnou atmosféru. Hodnotím na pomezí třech a čtyř hvězd, ale vzhledem k tématu a příjemným postavám raději knize přilepším.
Kebab Bursa
  1. 12. 2012, 17:15
Strhující děj, ale nemusím, když to utíká do velké duchařiny. Četl jsem v horách, leže na matraci a ta zima, co šla z knihy, mi málem nechala vyhasnout krb.
MMacicekk
  26. 9. 2015, 10:46
I když to není úplně klasická detektivka, musím říct, že se mi to spojení s duchařinou líbilo. Bavilo mě to ještě malinko víc než Mlhy Ölandu. Mělo to tu správnou ponurou atmosféru, statek s tajemnou minulostí, která na mě úplně dýchala. Byť to byla teprve má druhá kniha od tohoto autora, přidávám si ho do oblíbených a těším se na další jeho knihu.
Astonius
  14. 4. 2015, 19:04
Kniha, která navozuje mrazivou atmosféru - a to nejen počasím, ale i tajemným dějem. Moc mi vyhovovalo, že spíš než o detektivku šlo o román plný napětí, záhad, legend a starých příběhů skvěle promyšlený a vypracovaný, že jsem se prakticky nemohla od jeho čtení odtrhnout. Je pravda, že konečné vyřešení zločinu mi přišlo trochu slabší, ale to vůbec nevadí, celkový dojem z knihy je vynikající a jsem ráda, že jsem našla přesně to, co jsem si představovala, že najdu - možná má očekávání byla i trochu překonána. Velmi se mi líbí způsob, jakým Johan Theorin píše a o čem píše - moc mě totiž baví číst o obyčejných lidech, kteří mají obyčejné starosti a radosti, jsou chybující a žijí život tak nějak opravdově - a navíc v prostředí, jakým je Öland. Své romány má autor promyšlené i co se týče momentů překvapení, které má opravdu skvěle zpracované a zvraty v ději jsou mnohdy nečekané a nepředvídatelné. Určitě si přečtu i další jeho knihy. S radostí :-)
Ra-Amon
  24. 12. 2013, 14:58
Asi nejlepší kniha tohoto roku co jsem četl. První kniha od tohoto autora a určitě sáhnu po další. Obal a popis knihy a hned byla v košíku a rozhodně naplnila co jsem od ní čekal. Skvělé prostředí severského pobřeží, ponurá atmosféra příběhu, detektivní zápletka a trocha duchařiny,co víc si na zimní a podzimní večery pěkně v teple přát číst. Myslím, že ta duchařina tomu dodala větší šmrnc a i takové knížky jsou třeba, protože žijeme jen ve světě modernizace a vědy. Tak alespoň v této knize na chvilku utečeme k starým pověstem míst, jakými dříve lidé žili. Jen tak dál pane Theorine.
tomdra
  1. 12. 2013, 16:57
Další skvělá švédská detektivka. Příběh byl duchařský a zlodějský, ale bych fakt docela napínavý. Jen bych vynechal ty návraty do minulosti.
Taťána
  27. 12. 2013, 22:09
Naprosto skvělá kniha! Ostrov Öland má atmosféru jako žádné jiné místo. Miluji severské detektivky, četla jsem jich mraky, ale Theorin mě dostal! Tajemná atmosféra, děj prostě plyne, duchařský motiv, žádný detektiv... Rozhodně plný počet!
Peeters
  22. 10. 2012, 16:53
Oproti mlhám Ölandu tato kniha není striktně detektivní záležitostí s patřičným důrazem na vyšetřování a vyhecovanou zápletku, jak by se dle upoutávek mohlo zdát. Můj názor je, že se jedná o příjemné čtení s přízraky duchovna. I mne ale pointa překvapila, či spíše jsem byl zaskočen, že jsem na tak jednoduše střízlivý motiv nepřišel dřív. Dílo bych přirovnal spíš do kategorie Ostrova Sviní, ten kdo to četl, ví, do čeho půjde. Pro mne příjemný zážitek. Doporučuji.
Susan94
  2. 10. 2015, 9:48
Moje druhá knížka od tohoto autora (první byly Mlhy Olandu). Jsem nadšená, ano nejedná se o detektivku, je to spíše hororový příběh, vážně jsem se při čtení bála a to se mi snad nikdy nestalo. Osobně mám ráda duchovno a proto mi styl, kterým je kniha napsaná absolutně vyhovoval. Velmi, velmi zajímavý děj, jediné jako budoucí matka, se mi nelíbilo, jak byly děti opomíjené, rozhodně bych je na tam velkém statku nenechávala nikdy sama, ale tohle samozřejmě na tom že kniha je skvělá nic nemění.
Melda
  7. 6. 2013, 13:00
Pravá severská detektivka z jejíž atmosféry mi běhal mráz po zádech. Vraha jsem tentokrát neodhalil dokud mi ho autor sám nenaservíroval, přestože zápletka byla banální.
hrosik
  8. 7. 2013, 20:24
čekala jsem více, přišlo mi to takové nedotažené, rozhodně jsem se nebála, ani mi to jako krimi nepřipadalo, je to čtivé, to ano, ale jako kdyby autor chtěl nahnat celou knihu v posledních cca 80 stránkách
hero_bk
  2. 2. 2013, 16:46
Škoda té duchařiny, oproti Mlhám Ölandu slabší příběh, na druhou stranu asi zajímavější postavy... Pointa zajímavá.
sonka
  6. 1. 2014, 13:46
Žánr krimi mě k přečtení nikdy nelákal, ale po přečtení Mlh Olandu a poté Smrště začínám měnit názor a díky Theorinovi si mě detektivky začínají získávat. Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, je výborná.
Janie1988
  6. 12. 2013, 19:30
Úplně jiná kategorie, než jsou Mlhy Ölandu. Tajemná atmosféra vás dostane a vy se bojíte, koho nebo co potkáte za rohem. Za mě maximální počet hvězdiček.
sanctipetri
  21. 7. 2013, 10:29
Náročnější čtenář si příliš neužije, otravný je už jenom to, jak někdo někomu v jednom kuse přikyvuje. A ten závěr - jako by si s ním autor nevěděl rady a řekl si: uděláme to takhle a basta. Příště už Theorina zřejmě ne.
Jaja13
  4. 8. 2012, 22:03
Mě osobně tahle kniha moc nenadchla. Koupila jsem si ji po přečtění knihy Mlhy Olandu, která mě nadchla. Tahle kniha pro mě byla zklamáním. Zajímavých mě přišlo až posledních 100 stran. Hodnotím 50 %.