Originální název: This Perfect Day

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-2940-9

Knižní klub (2011) 978-80-242-2940-9 299
Ivo Železný (1994) 80-7116-803-3 225

Světoznámý americký spisovatel, proslulý u nás svými romány Rosemary má děťátko a Stepfordské paničky, je autorem tohoto vysoce kvalitního thrilleru, který nás zavádí do mrazivě dokonalého světa zcela řízeného obrovským počítačem. Obyvatelé tohoto světa jsou označování pouze jménokódy a každý jejich pohyb je kontrolován skenery. Jeden muž se však proti této orwellovské variantě existence vzepře a spolu s několika druhy se pouští do údajně sebevražedné výpravy, jejímž cílem je zničit počítač, tvůrce jejich umělého ráje a příčinu jejich odlidštěnosti a duševní prázdnoty. Čeká je však šokující překvapení. (Založil/a: Gabbyi)

Venceslao90
  10. 7. 2012, 12:50
Na první pohled je to velmi podobné Orwellově 1984, ale na druhou stranu vykazuje i originální rysy a je více dobrodružný. Pokud máte rádi utopické romány o zdánlivě "dokonalém světě", tak nemůžete být zklamáni.
mumin
  18. 7. 2016, 0:12
Svět ovládaný počítačem UniComp. Lidská individualita je potlačena, jakákoli odlišnost vzbuzuje podezření, vše se podřizuje zájmu celku. Důsledná sociální kontrola má předcházet přelidnění nebo zločinnosti a zabránit návratu období chaosu. Totalitní světový stát vytváří iluzi „dokonalého“ světa pravidelnými dávkami drog. Agresivita je odstraněna, nezdravé návyky zlikvidovány, emoce utlumeny a sexualita regulována. Hlavní hrdina Chip pomalu odhaluje zrůdnost systému a začne toužit po svobodě, která pro něj znamená především neomezené kouření tabáku a každodenní sex.

Levin vykradl osvědčené ingredience a klišé z antiutopických sci-fi předchozích dekád (především z Huxleyho Konce civilizace), promíchal je a přidal několik vlastních nápadů. Výsledkem je nikterak výjimečný a rutinně napsaný román, který mě za srdíčko nechytnul. První polovina knihy je k uzoufání utahaná, dynamičtější a překvapivější závěr zaujme víc. Chip je nesympatický hajzl už jako dítě a idiotem zůstává i po procitnutí a zahájení odboje proti systému. Autorův styl je úsporný a odtažitý, v některých momentech příliš stručný.

Ten báječný den obdržel v roce 1992 libertariánskou cenu Prometheus, určenou pro sci-fi knihu propagující individuální svobodu. Ideologická rovina románu je snadno srozumitelná. Levin dává přednost svobodné volbě před všudypřítomným dohledem státu, emocím před chladnou racionalitou, rozdílnosti před uniformitou, vitalitu před sterilitou a tradiční gendrové nerovnosti před vynucenou rovností mezi muži a ženami. Chipova/Levinova představa o svobodě legitimizuje znásilnění (Jasmína se bezvýhradně zamiluje do agresora) a odsuzuje ženu do role milenky nebo ženy v domácnosti.

Přeceňovaná kniha, 3/5.