Linie krásy

Hodnocení:       83 %   (hodnoceno: 30x)

Hodnotit tuto knihu můžete po přihlášení
Nemáte zde účet? - Rychlá registrace
Linie krásy Autor:
Originální název: The line of beauty

Román

Odeon - 2006

ISBN: 80-207-1217-8

Koupit knihu Koupit knihu
V oblíbených V oblíbených: 9x    V přečtených V přečtených: 35x  V knihovně V knihovně: 13x      K přečtení K přečtění: 39x Právě čte Právě čte: 4x

Homosexuální román - jak se s ironií vyjádřil britský tisk. Autor se netají se svou orientací a o lásce mezi muži vypráví otevřeně. Román zachycuje čtyři roky života Nicka Guesta, mladíka ze skromných poměrů a absolventa Oxfordu, který má možnost bydlet v honosném londýnském domě konzervativního poslance Feddena. Nick, prahnoucí po všem vytříbeném, se zde cítí jako doma. Pak však pozná první skutečnou lásku, londýnskou gay scénu, kokain, AIDS… Děj se odehrává v 80. letech za vlády M. Thatcherové, rámují jej parlamentní volby. Britská politická scéna je zde líčena s kousavou ironií, vzestup a pád prožije nejen kariérista Fedden, ale i Nick. Všudypřítomný motiv krásy provází hrdinovo rozčarování z toho, že společenská smetánka, k níž chtěl patřit, si krásy necení. Alan Hollinghurst (1954) absolvent Oxfordu, 1982-1995 redaktor literární přílohy Timesů, napsal romány Knihovna u bazénu, Skládací hvězda, Okouzlení. Vrcholem je román Linie krásy (2004), který získal Bookerovu cenu. BBC uvedla TV adaptaci díla.
(Vložil uživatel: r.picasso)

Komentáře ke knize Linie krásy:

Řadit:   Od nejnovejších  |  Dle kvality
lusk_lusk
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL lusk_lusk - 17. 1. 2014, 21:52
Linii krásy je možné skutečně ocenit až po dočtení poslední věty. Ne že by samotný styl nebyl dobý, právě naopak, společně se zasazením a charakterem hlavního hrdiny může v ne-celku působit přeumělkovaně a přitom sterilně. Když však s Nickem přožíváme přechod od takřka dětské nevinnosti k střízlivější dospělosti s úžasně a přitom nevtíravě popisovanou společenskou problematikou (ve které je zdá se autor opravdu jao ryba ve vodě)musíme i přes neveselý vývoj plesat. Nebudu se divit, když se kniha zařadí v Anglii do povinné literatury.
badatel
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL badatel - 16. 1. 2014, 21:57
Moc dobré. Skvělé. Vynikající. Aha, to ještě není 100 znaků...tak ještě přidám - Nick byl trochu trouba, ale knížka je to fakt strhující.
klertecka
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL klertecka - 7. 3. 2013, 22:06
Šnupnu si svoji linii krásy, ve které se skrývá ironie, sarkasmus, sentiment, hořkost, lehkost, vyšší společnost, studium, netolerovaná láska, chtíč, kokain a spousta chytrých myšlenek a trefných popisů, rozšiřujou se mi zorničky, zrychluje tep, odlehčuje tělo a říkám si, jak je to výborná a překvapivě lidská kniha, co dokáže velice, velice hluboce vtáhnout. Jen 4* , protože mě tolik nebavily politický pasáže.