Školníci

Školníci Originální název: Školníci
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Triton - 2012

Triton (2012)

Projekt Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka vstoupil do čtvrtého roku. Projekt je zaměřen na rozvoj čtenářské gramotnosti dětí od úplných začátků jejich školní docházky.

Letos dostane 20 000 prvňáčků knížku Miloše Kratochvíla Školníci, s ilustracemi Renáty Fučíkové.

Ukázka z knihy:
"Plačící houba a diplomy František Cvrček byl opravdu dobrý školník. Měl to napsáno černé na bílém i barevně na diplomech. Bylo jich tolik, že pokrývaly všechny zdi jeho pokoje. Mezi ně se vešel už jen jediný obraz – Zátiší s houbou, křídou a nakousnutou svačinou. Věnoval mu ho k narozeninám učitel kreslení Jaromil Škrdlík. Obraz byl jako živý. V Hůrce se říkalo, že v den, kdy žáci hodně zlobí, houba pláče a kape z ní voda. Ředitel Pružný to měl v bytě opačně. Zdi plné obrazů od učitele kreslení a mezi nimi jen jeden diplom. Za to, že vystudoval vysokou školu a stal se magistrem. Bez váhání by vyměnil třeba tři Škrdlíkovy obrazy za nějaké zarámované uznání. Ovšem za uznání významné! Napsané zlatě a podepsané ministrem. To, co viselo na stěnách školníkova bytu, mu přišlo spíš potrhlé než významné. Čestné uznání za nejveselejší uvítání prvňáčků v soutěži Neboj se školy! Cvrček svým zpěvem a tanečkem porazil nejen všechny školníky z okresu, ale i dvanáct učitelek. Pro školníka dobré, ale proč by si měl takového diplomu vážit ředitel školy?..." (Citarny.cz) (Založil/a: al-ma)