Austerlitz

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Paseka - 2009
ISBN: 978-80-7185-960-4

Paseka (2009) 978-80-7185-960-4 261

Románový příběh podivínského samotáře Jacquese Austerlitze patří k nejlepším dílům W. G. Sebalda. Muž, který upoutá vypravěčovu pozornost fotografováním zrcadel čekárny antverpského nádraží, je, jak se postupně ukáže, někdejším židovským uprchlíkem z předválečné Prahy, který byl z města odvezen jako dítě, adoptován rodinou velšského protestantského kazatele a teprve v dospělosti pracně odhaluje kořeny vlastní identity a dobírá se příčin svých celoživotních úzkostných stavů a existenciální tísně. Záplava vzpomínek, která se jako voda z protržené hráze v Austerlitzovi uvolní poté, co se vydá do Čech po stopách osudu svých rodičů i někdejší vlastní cesty za svobodou, mu umožní dobrat se alespoň částečné pravdy o vlastním já, zároveň však jako by jej spolu s vypravěčem zaváděla ještě hlouběji do „srdce temnoty“ nedávných evropských dějin. (Založil/a: Fabienne)

Winfried G. Sebald Winfried G. Sebald
*18.05.1944 - †14.12.2001