Mao

Mao

Podtitul: příběh, který možná neznáte

Originální název: Mao: The unknown story
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

BETA Dobrovský - 2006

BETA Dobrovský (2006)

Autorka světově proslulého bestselleru Divoké labutě Jung Chang vytvořila se svým manželem, historikem Jonem Hallidayem, vskutku monumentální dílo zasvěcené té nejzápornější postavě dějin 20. století ― Mao Ce-tungovi. Tato obsáhlá biografie si vyžádala deset let příprav, studia a cestování. Je plná překvapivých odhalení, úryvků z rozhovorů s významnými osobnostmi i faktů z Maova soukromého života. Výsledkem je nesmírně čtivý portrét člověka, který na cestě za svým snem ― dobýt svět ― neváhal obětovat 100 milionů příslušníků vlastního národa. (Založil/a: Fabienne)

Jung Chang Jung Chang
*25.03.1952

DinDan
  9. 6. 2012, 15:10
Stálo za to přečíst si těch sedm set stran, i když mi místy bylo docela nevolno. Kniha samozřejmě není jen o životě Mao Zedonga, ale popisuje také širší souvislosti. Číňanů, kteří ještě dnes věří ve Velkého kormidelníka, je mně svým způsobem líto.
Mimo tohle všechno však kniha v mých očích vyzdvihla jednoho čínského politika a to Liu Shaoqiho.
Snaporaz
  19. 4. 2016, 8:13
Bla, bla, bla... Bláboly, fámy a já nevím, co ještě. Dočetl jsem po stranu 551 a definitivně odložil ad acta. Zpočátku zajímavé a interesantní čtení upadá s každou stránkou navíc. Největší předností této knihy by bylo, kdyby jejich autoři sáhli po výrazné redukci obsahu. Je s podivem, že historie a geneze nástupu velkého kormidelníka k moci je celkem čtivá, kapitoly věnované šedesátým a sedmdesátým létům evokují systém "jedna paní povidala..." Takže proto i výrazně negativní hodnocení, je to asi nejhorší životopis, který se mi dostal do ruky. Pozoruhodné je poznání kombinace komunismu v asiatském prostředí, což jsou asi nejzajímavější pasáže knihy - viz předchozí příspěvek tady. Nedovedu si představit takové komunistické Japonsko...