Italská renesanční lyrika

Italská renesanční lyrika Originální název: Italská renesanční lyrika

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1955)

Výbor přináší ukázky z italské lyriky z doby renesance, kdy se Italie "povznesla k netušenému rozkvětu umění, který byl jakýmsi odleskem klasického starověku" (Engels). Překladatelé soustředil svůj zájem především na autory atvorbu, jež nebyla dosud u nás překládána nebo kde staré překlady upadly v zapomenutí. Vedle nejvýznamnějších básníků - Danta, Petrarcy, Tassa, Ariosta, Michelangela, Boccaccia, Bruna jsou v hojném počtu ukázek zastoupení ibásníci u nás dosud většinou neznámí (Burchiello, Cecco, Berni, Gianni Angiolieri a j.), jejichž tvorba je však pro renesanční lyriku charakteristická. Thematika všech básní výboru - přes své bohatství a různorodost - má jedenspolečný rys: opravdovost citu a prožitku, zvláště citu milostného, a smysl pro pozemskou skutečnost. (Založil/a: vladislaus)

eliza
  2. 1. 2014, 18:44
Tento sborník je takový můj talisman. Neustále se k této knize vracím. Nemá smysl ji jakkoli hodnotit, pro milovníky renesance a její poetiky rozhodně dobrá volba.