Klobouk s oblohou

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Talpress - 2005
ISBN: 80-7197-269-X

Talpress (2005) 80-7197-269-X 351

Tonička Bolavá je o něco (ale zase ne o tolik) starší než v knize Svobodnej národ. Skoro se nezměnila. Pořád ještě je to dívenka, z níž jde některým (hlavně zlým) dospělým mráz po zádech. Nastupuje do učení na čarodějku, přesně jak bylo dohodnuto, ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Piktmužíci, neboli špirkové, kteří si pyšně říkají Svobodnej národ Nac mac Fíglů, jí slíbili, že dohlédnou na farmu jejích rodičů a Tonička v doprovodu paní Klíšťové vyráží. Jenže něco neviditelného je stále za nimi a ze všeho nejvíc to potřebuje silný mozek...

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Rames
  9. 5. 2013, 11:55
Nac mac Fíglové v první kapitole zapoměli na své nářečí. To bylo pro mě zklamání ale v průběhu příběhu se k němu navrátili a bylo to šťastné shledání. Naprosto to napravila scéna kdy se malej národ snaží dohonit Toničku v podobě člověka a cestuje dostavníkem. str. 127.
"Vsadil by sa, že ani náš bardisko by nezmatlal dokopy takú nošu plkanců jak ty."
prkali
  3. 2. 2013, 9:48
Ono to na první pohled vypadá jenom jako zábava - a pak najednou člověk narazí na větu či odstavec, po jejichž přečtení se mu zježí srst na páteři a zamrazí ho, třeba zrovna tohle: "Bylo tak lehké sklouznout k malým neúmyslným krutostem páchaným jen z toho důvodu, že vy máte moc a ti ostatní ne, bylo příliš snadné říci si, že na ostatních lidech příliš nezáleží, jednoduše dojít k závěru, že dělení věcí na dobré a zlé pro vás neplatí." A tak je to ve všech prečetovkách, gejzíry nápadů a vtipů, dobrodružství, napětí, ale pozorný čtenář mezi nimi často zahlédne - jak to jenom popsat? Pravdu? Obyčejnou pravdu obecnou. Otřesnou a důležitou, krásnou a děsivou pravdu o nás, lidech, o tom jak žijeme a jak se k sobě chováme, odněpaměti a napořád.
Bernadette
  3. 4. 2015, 23:00
Lidi na mě koukali trochu divně když jsem se v plné šalině začala smát jako blázen na celý kolo... ale ono to jinak nešlo :D Fígly si prostě musíte zamilovat (momentálně bych na otázku: Jakou knižní postavou bys chtěla být, odpověděla: Žaninou, abych mohla fíglí hlášky poslouchat celej den!), škoda jen, že s Toničkou už to tak slavný neni... nevím jestli je to tím, že na svůj věk se chová a myslí až moc dospěle, ale občas mi přišla taková... odlidštěná... Jinak klasicky Pratchettův velmi vysoký standard co se týče humoru, příběhu, myšlenek i poselství... ;)
Pim
  11. 1. 2014, 12:10
Tonička je fajn, milá holka. Ale Nag mag Fíglové, ti jsou prostě boží. Je to takové pohlazení, malé moudro zabalené do příběhu a občas tam vykoukne "Něco".

"Tonička si povzdechla. Je to příšerné, když se na vás domluví vaše vlastní myšlenky."
antoniana
  17. 9. 2016, 15:28
I druhý příběh s Toničkou byl zajímavý, ale musím se přiznat, že Svobodnej národ mě bavil o trochu víc. Z nových postav jsem si oblíbila slečnu Rovnovodovážnou, pořád jsem se snažila představit jaké by to bylo být v její situaci. Jinak v kostce to byl vlastně návod jak být dobrou čarodějkou.
huttershofen
  1. 2. 2013, 18:59
Opět moje oblíbená Tonička a s ní národ malých..modrých...mužíků. Vždycky mi přišlo, že tahle série je takovým Pratchettovým Harrym Potterem, jenom je tam méně kouzel a více skutečného života. Ajto!
mauvais-ange
  29. 11. 2013, 14:28
Hlavní myšlenky: Někdy nemusíme to, s čím bojujeme, zničit, někdy stačí pouze tomu pomoci. Ať se vydáš kamkoli, vždy se stejně nejlépe cítíš doma. Čarodějku nedělá klobouk nebo oblečení, čarodějku dělá její duše (a totéž platí i u lidí). Moc dobrá knížka.
hawranek
  22. 12. 2010, 22:21
Já nevím. Nac mac Fígly zbožňuju, ale Tonička mi prostě nesedí....Stejně jako Mrakoplaš se neřadí mezi mých top deset postav Zeměplochy....neříkám, že kniha nebo děj jsou špatný, jen že nemám ráda hlavní postavu :D
MM1979
  25. 4. 2016, 20:16
Věčná otázka, zda příběhy Toničky jsou či nejsou skutečnou součástí série Úžasná zeměplocha. Aby někdo nepodlehl mystifikaci vydavatelů a neuvěřil jim, že úžasná zeměplocha je série 41 knih (včetně jedné o Toničce, co u nás ještě nevyšla) .-) Sice vyšlo více jak 40 knih z prostředí Zeměplochy, ale v sérii úžasná Zeměplocha je knih 35. A Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj a Obléknu si půlnoc včetně úžasný Mauric jsou pouhé příběhy ze Zeměplochy (je to většinou i na přebalu) a nejsou součástí série Úžasná Zeměplocha. Pak byste tam mohli počítat i ostatní tituly Zeměplochy jako je Věda na zeměploše (Darwinovy hodinky a Koule), Průvodce po zeměploše či Výtvarné umění Zeměplochy a to nikdo nedělá ani největší fanoušci a vydavatelé… je o to, že ne vše, co má nálepku Zeměplocha (zmiňuje se o ploše či se na ní odehrává) je součástí úžasné série Úžasné zeměplochy :-) Jinak samozřejmě je to jen akademické pojednání o pojetí série spíše pro fanoušky. Ostatním může být úplně jedno, zda kniha je ze série či není, prostě se líbí, anebo nelíbí.
Janinnaa
  6. 6. 2013, 8:47
Honza Kantůrek jakožto překladatel má veškerý můj obdiv za obrovskou fantazii při tvoření, resp. překladech nářečí piktmužíků a obecně při překladech Terryho tvorby. Tonička a její první, druhé i třetí myšlenky představuje rozumem překypující dítě, které nabylo moudrosti více než kterýkoliv dospělý člověk. A mě se to líbí! Občas se do knihy nemůžu úplně ponořit, ale hrozně mě baví, srší vtipem a moudrem. Napětí by mohlo být pro mě malinko více, ale neměnila bych. . . On je prostě génius :)
hextrixhlavohekr
  11. 2. 2015, 14:18
Má nejoblíbenější kniha vůbec, myslím, že částečně pojednává i o schizofrenii, v podtextu různé filozofiké úvahy, samozřejmě je to maskovaný jako pohádka, ale vidím tam i jistej kus doopravdových čarovných praktik, také otázka včelstva, a nanotechnologie. To jest co ve mě kniha zanechala, celé dohromady unikátní dílo.