Sparta, můj život

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Ottovo nakladatelství - 2003
ISBN: 9788071818205

Ottovo nakladatelství (2003) 9788071818205 168

Sparta, můj život. Tento výstižný název zvolil pro svou autobiografickou knihu nyní již bývalý letenský obránce a jedna z ikon našeho týmu 90-tých let minulého století, ale troufám si říci, že i jedna z velkých postav celé klubové historie Sparty, Jiří Novotný. Jiný název a tím zároveň i vyjádření svého vztahu ke Spartě při pohledu na jeho fotbalovou kariéru a při čtení řádků této knihy snad ani lépe zvolit nemohl.

Jak již bylo řečeno, publikace je víceméně autobiografickým dílkem, ve kterém populární „Ferry“ za tiché podpory spoluautora novináře Karla Felta vypráví o své fotbalové kariéře, která v roce 2003, kdy byla knížka publikována, nebyla zdaleka u konce. Nepatrný prostor a slovo v ní však dostávají i rodiče a dokreslují tak svými postřehy jeho fotbalové začátky. Sám autor pochopitelně vzpomíná na své první fotbalové krůčky i svůj dětský sen o Spartě, která mu byla prakticky předurčena již od samotného narození a věnována jako krásný dárek do kolébky.

Další část knihy se dělí dle jednotlivých sezón a je v ní popsána postupná přeměna střídajícího mladíčka ke stálému členu kádru až k nepostradatelnému kameni letenské sestavy a rekordmana v počtu získaných ligových titulů. Nejdříve je vyprávění věnováno výhradně lize, poté se v jednotlivých kapitolách dostává i na zápasy různých evropských pohárových soutěží včetně památného tažení nultým ročníkem Ligy mistrů. Své místo mají i další velké či méně slavné fotbalové bitvy. A že je o čem psát a čtenáři poté předkládáno není třeba zdůrazňovat. Nezanedbatelný prostor má v knize i reprezentační kariéra Jiřího Novotného. Na těchto stránkách se dozvídáme nejen o smolné administrativní chybě, které tehdy nadějného mladíka vyřadila z mládežnického ME osmnáctiletých, ale též o jeho putování všemi reprezentačními výběry a začátcích v dresu s lvíčkem na prsou. Vlastní kapitoly mají i jednotlivé kvalifikace MS či ME seniorského výběru a marné boje o šampionáty ať už pod hlavičkou federálního výběru či následně českého mužstva. Zaznamenané jsou i zlomové okamžiky a postřehy z těchto akcí.

Tím také končí převážně faktický výčet fotbalové kariéry zkušeného obránce a otvírá se pro mnohé určitě zajímavější část publikace. V ní se čtenáři částečně zvedá opona zákulisí Sparty, fotbalu ale především historek a zajímavostí. Populární „Novotňas“ komentuje některé ze svých průšvihů, kterými byl tento fotbalista proslulý a které byly patřičně medializovány, nechá nepatrně nahlédnout do mistrovských oslav či předkládá své zkušenosti a zážitky s jednotlivými trenéry pod kterými působil. Své místo má i kapitola o jeho přezdívce „Ferry“ či o duchu sparťanské kabiny. Jako bonbónek přidává i svůj pohled na známé hraní karet s trenérem Dobiašem, nepochopitelné vyhoštění na hostování do Liberce i excesy a fotbalové veletoče v jeho kariéře. Krátce se v několika kapitolkách dotkne také svého soukromí. Na jedné z posledních stránek se též vyzná z toho, že by nerad skončil v nižších soutěží a kopat míní co nejdéle. V roce 2003 snad ani sám netušil, jak prorocká slova to budou. Okusil na dvě sezóny ruské angažmá a v uplynulém ročníku už zase po boku svého nerozlučného parťáka Horsta Siegla válel naší ligu v obraně nováčka z Mostu, kterému dopomohl k ligové zácharně. Píše se rok 2006. Otázkou zůstává, kolik kapitol bude ještě obsahovat fotbalová kariéra Jiřího Novotného a zda se třeba někdy v budoucnu najde čas a chuť dopsat je i v knižní podobě. Určitě by bylo o čem referovat a ani jméno knihy by nebylo třeba měnit. „Sparťanem jsem odmala, prožil jsem tam svoje nejhezčí fotbalová léta. A sparťanem navždy zůstanu,“ říká.

Rozhodně publikace, která stojí za několikeré přelouskání a měla by být stavebním kamenem knihovniček fanoušků Spartičky. (Založil/a: carott)