Originální název: Bican - pět tisíc gólů

Olympia - 1988

Olympia (1988)
Olympia (1974)
Olympia (1971)

Kniha je vlastně životopisem nejslavnějšího fotbalisty naší historie Josefa Bicana, který se stal světovým rekordmanem v počtu vstřelených golů . Ve své kariéře jich vstřelil přes 5000!
Josef se narodil ve Vídni českým rodičům v roce 1913.Jeho otec brzy zemřel a tak Josef musel jako velmi mladý nastoupit do továrny ,aby pomohl matce živit rodinu.
Tam začal hrát za podnikový fotbalový tým , ale brzy se o něj začali zajímat přední fotbalová mužstva z celého Rakouska .Kariéru začal v Rapidu Vídeň a postupně se dostal i do reprezentace.
Ve druhé části knihy sledujeme Josefa Bicana , který už je hvězdou první velikosti a je lákán do Pražské Slávie , která v té době byla jedním z nejlepších mužstev světa.Jelikož měl české rodiče , doufal , že nebude problém přestoupit .Ovšem vše mu ztížil rakouský fotbalový svaz , který byl proti tomu , aby Josef přijal české občanství.
Bican se mnoha odkladech konečně dostává v roce 1937 do Slávie a začíná spanilou jízdu elitního útočníka , který je milován davy. Bohužel v nejlepším fotbalovém věku Josefa Bicana přichází okupace a fotbal se hraje jen okrajově.
Poslední část životopisu mapuje osudy geniálního fotbalisty po válce a po únoru 1948 , kdy je komunisty uklizen z vrcholového fotbalu . (Založil/a: carott)

Josef Pondělík Josef Pondělík
*??.??.1920 - †??.??.1986

Amadys33
  8. 10. 2013, 0:41
Pro mě nejlepší fotbalista 1. poloviny 20. století a možná vůbec nejlepší celkově.
Jeho gólový průměr na zápas zůstane patrně už nepřekonatelný.