Můj chlapec a já

Československý spisovatel (1977) 22-123-77 300
(Založil/a: Rudka)

lucascus
  4. 1. 2014, 17:20
Více než zajímavé zachycení nové generace (zde konkrétně mladé generace kolem roku 1968). Co bylo Ptáčníkovo "Město na hranici" pro generaci poválečnou, to je "Můj chlapec a já" pro generaci srpnovou. A přestože autorka hledí na věc z druhé strany barikády (prokomunisticky), nikterak mi to nebránilo si toto dílo užít.
Rudka
  9. 5. 2012, 10:48
Slova autorky ke knize - Chtěla jsem ve své knize zachytit, jak se proplétá a splývá minulost, přítomnost i budoucnost, jak těsně jsou neviditelnými pouty spojeny různé generace, i když se někdy neuznávají, nechápou, a dokonce třeba ani neznají. Chtěla jsem ukázat, s jakými obtížemi je přenášen ohníček myšlenky ma lepší uspořádání světa, jak těžké je přiblížit se k cíli a jaké štěstí pramení z toho, že člověk smí nést štafetu aspoň kousek cesty.
Je to v podstatě deník matky, jejíž syn připisuje do textu své poznámky. Usvědčuje v nich matku z nedůslednosti, z chyb, jichž se dopustila v jeho výchově, ale navzdory všem chybám z něho vyroste normální, rovný člověk.
Byla bych ráda, kdyby moji knihu četli mladí lidé,psala jsem ji hlavně pro ně. Pokoušela jsem se jim sdělit, že jejich problémy, trápení a deziluze prožívaly v jiné formě všechny generace a že je třeba jír a zpívat, jak říká v knize babička, až do samého konce jít a zpívat.