Každý umírá sám / I ve smrti sami

Každý umírá sám / I ve smrti sami
Originální název: Jeder stirbt für sich allein
Poprvé vydáno celosvětově: 1947

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-249-1821-1

Ikar (2012) 978-80-249-1821-1 568 1. nezkrácené vydání
Československý spisovatel (1954) 518

Manželé středního věku se ve válečném Berlíně odvážně pustili do beznadějného odboje proti nacistům a v roce 1943 byli popraveni. Hans Fallada se o jejich osudu dozvěděl po válce ze spisu gestapa a na základě skutečných událostí napsal na podzim roku 1946 za necelé čtyři týdny svůj poslední román. Vytvořil tak jedinečné panorama života „obyčejných“ lidí z Berlína v období nacismu. (Založil/a: lera)

Lecter
  4. 5. 2015, 7:41
,,Sebemenší akt odboje má význam".Opravdu velmi dobře napsané.Obdivuji prostě tu sílu člověka,který dokáže v něčem tak zrůdném,neztratit svou tvář a jakoukoliv formou bojovat.Po celou dobu strávenou s touto knihou mne provázelo napětí a strach.Strach o ně.
Claire27
  11. 4. 2016, 19:07
Na knížku jsem narazila úplnou náhodou. Po přečtení kladných recenzí jsem si ji musela přečíst a ničeho nelituji. Výborně napsané, strhující, děsivé. Knihy tohoto typu zaplňují velkou část mé knihovny a tahle získala své místo okamžitě. Vždy jsem obdivovala a obdivovat budu statečné občany, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na odboji proti nacistickému Německu.
Asjadah
  12. 7. 2012, 15:15
Strhující! Syrové, surové, bez patosu, přesto vyvolává vlnu emocí. O době, o níž pojednává, podle mého názoru vypovídá mnohem víc, než tisíce video dokumentů, které o tomto zlu a síle se mu vzepřít po léta vznikaly. Podle mě jedna z nejlepších knih na téma nacismu a válečného Německa. A ta naděje v závěru knihy…Skvělý čtenářský zážitek.
Snaporaz
  5. 11. 2016, 18:42
Kniha, kvůli které jedinec zavrhne i spánek. Strhující vyprávění od začátku do hořkého konce. Sice nějak v rozporu s mou utkvělou představou o říši bez nezaměstnanosti, kde říšští dělníci tráví dovolené plavbami po Atlantiku nebo Pacifiku a kde vůdcův mercedes drtí miliardy květů svými širokými pneumatikami. Autor zprostředkovává vpravdě Orwelovské vnímání Berlína na zenitu Hitlerovy třetí říše, kdy sice ještě na Berlín nepadají bomby, ale město je ochromeno panickým strachem z konfidentů, udavačů, přisluhovačů a pohůnků režimu, gestapáky, esesáky a příslušníky Hitlerjugend nevyjímaje. Rozhodně lepší než Solženicynovo Soustroví GULAG a syrovější než Orwelův rok 1984.