Opravdová kuráž

Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Baronet - 2012
ISBN: 978-80-7384-513-1

Baronet (2012) 978-80-7384-513-1 199

Příběh čtrnáctileté dívky, která se rozhodne pomstít smrt svého otce. Vydá se na výpravu za jeho vrahem ve společnosti federálního maršala, jenž má pověst opilce, ale zároveň tvrdého muže, protože málokdy dovede zločince před soud živé. Postupem času s nimi, napůl proti jejich vůli, spojí síly i texaský ranger LaBoeuf a tato trojice pak staví svůj důvtip proti přesile skupiny desperátů.

Kniha je považována za jeden z nejlepších amerických románů na téma Divokého západu a stala se předlohou pro stejnojmenný film. (Založil/a: al-ma)

Charles Portis Charles Portis
*??.??.1933

Fabienne
  29. 7. 2012, 9:51
Uvědomila jsem si, že jsem udělala chybu, když jsem s tímhle cizincem mluvila otevřeně. Měla bych se více na pozoru, kdyby nebyl hezký, ale ošklivý. Také moje mysl nebyla v obvyklém stavu, ale fungovala pomaleji kvůli omámení tím aktivátorem žluči.
"Stejně si s ním pár dní nepopovídáte," podotkla jsem.
"Jak to?"
"Odjel do Little Rocku."
"Kvůli čemu?"
"Maršálské povinnosti."
"Pak si s ním promluvím, až se vrátí."
"Bylo by od vás moudřejší, kdybyste si sehnal jiného maršála. Mají jich hodně. Já už jsem se dohodla s Roosterem Cogburnem."
"Podívám se na to," odvětil. "Myslím, že tvá matka by neschvalovala, aby ses zaplétala do takového podniku. Myslí si, že jsi tu kvůli koním. Kriminální vyštřování je špinavá a nebezpečná činnost a je nejlepší nechat ji v rukou lidí, kteří znají svou práci."
"Předpokládám, že to máte být vy. No, kdybych já za čtyři měsíce nedokázala najít Toma Chaneyho, který má na tváři znamení jako zavržený Kain, neodvažovala bych se jiným radit, jak to mají dělat."
"Drzé řeči na mě nezabírají."
"A já se nenechám zastrašovat."
"Oceňuju to Bootsi. Oceňuju, že jsi za náma jel až sem," odpověděl Rooster.
"Wharton tě bude hledat."
"Jestli si nedá pozor, tak mě najde."
Kapitám Finch si prohlédl LaBoeufa a pak se Roostera zeptal:"To je ten muž, který zastřelil pod Nedem koně?"
"Jo, to je ten slavnej zabiják koní z El Pasa v Texasu," odvětil Rooster. "Jeho cílem je, aby všichni chodili pěšky. Tvrdí, že se tím omezí počet lumpáren, který provádějí."
-------------------------------------------

Občas si potřebuji přečíst nějaký dobrý western a tentokrát jsem zvolila Opravdovou kuráž, protože jsem viděla stejnojmenný film. Kniha se mi moc líbila, Mattie je neuvěřitelná a kuráž má skutečně na rozdávání. Komu by se nechtělo knihu číst, mohu vřele doporučit film. Příběh je zachován celý a navíc si užijete skvělé herecké výkony.