Alois Nebel

Originální název: Alois Nebel

Labyrint - 2006
ISBN: 80-85935-80-5

Labyrint (2006) 80-85935-80-5 360

Kreslená románová trilogie Alois Nebel (Bílý Potok, Hlavní nádraží, Zlaté Hory, 2003–2005 – rozšířená o alternativní konec) vychází v jednom svazku. V sugestivních černobílých obrazech vypráví hlavní hrdina příběhy, které i po několika generacích ovlivňují zapomenuté události. Vypráví příběhy zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti. Po kolejích se dostanete všude, do Lisabonu i do Osvětimi, do vlastní minulosti i do pochybností, které vám zanechali rodiče, příbuzní a přátelé. Příběhy ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi.
V hlavní roli železničního blues vystupuje Alois Nebel. Narozen ve znamení Vah roku 1948 ve Frývaldově, dříve Freiwaldau, nyní Jeseník. Celý život u dráhy, stejně jako jeho příbuzní. Sbírá jízdní řády, občas zajde na pivo, občas v mlze vidí to, co jiní nevidí. Naposledy pracoval jako výpravčí v Bílém Potoce. Pak mu vlaky, projíždějící stanicí napříč celým stoletím, zatemnily mysl. (Založil/a: jamalka)

vladislaus
  17. 2. 2012, 17:58
Komiksy nejsou mým oblíbeným žánrem, neboť nemám rád výrazovou zkratku. I tento komiks, nyní mediálně vyzdvihovaný díky filmu, není vyjímkou. Raději bych o tomto tématu přečetl 300 hustě popsaných stran bez obrázků.
Fabienne
  27. 1. 2012, 16:52
Přišel sem v ty dny, kdy se na kopcích už zima obouvá do podzimu a podzim do zimy. Kdy ještě dole slunce hřeje, ale listí na kopcích pod nohama křupe, jako by bylo ze zmrzlých rybích kostí. Lidé sem přicházeli většinou ze severu a nebyli sami, protože tento kraj samotáře polyká. Němý byl sám.
Fotr si se mnou nehrál, ale dětství jsem měl krásný. Měl jsem prak, vzduchovku a opravdovou plácačku. Furt jsem byl mezi kolejemi, co se na konci zužují. Uměl jsem přečůrat celý vlak. Na délku! To až později přečůrali všichni mě.
Když mě po převratu pustili, šel jsem normálně domů. Jenže doma jsem byl už jinde. Akorát jsem nevěděl kde.

Tak tohle byl můj první komiks (když nepočítám Rychlé šípy, co jsem louskala jako dítě) a líbil se mi. Jeho filmové zpracování je trochu pozměněné oproti předloze, ale také dobré.
svobodka
  22. 1. 2014, 16:35
Nejprve jsem viděla film a spoustu výjevů a skutečností jsem nechápala. Když jsem se ptala dcery, místo vysvětlování mi dala přečíst knihu. Jak je u mě obvyklé, kniha je lepší a pomohla mi pochopit i scény filmu.
antoniana
  8. 9. 2015, 11:34
Četla jsem souborné vydání a musím říci, že nejlepší byl první díl Bílý Potok, pak už to šlo z kopce dolů do nicoty. Zatímco Jaromír Švejdík ve všech dílech odvedl stabilní a velmi slušnou práci, o scénáři Jaroslava Rudiše se to říci nedá. Přišlo mi, že se scénárista nemohl rozhodnout, jakým směrem se dá a výsledkem bylo kličkování mezi realitou a sněním (mimorealitou, soukromým vesmírem, nevím, jak to nazvat), přičemž ani jedno nebylo na sto procent a navíc se tyhle dvě roviny ani nijak nedoplňovaly. Jsem z toho prostě rozpačitá.
jamalka
  6. 1. 2013, 11:49
Komiksy nejsou zrovna mým oblíbeným čtením a tento mě rozhodně o svých kvalitách nepřesvědčíl- vyprávění je dosti skokové, některé pasáže nejsou dovysvětlené, a pasáž s těhotenstvím Květy mi už přišla hodně mimo mísu. Film působil mnohem uceleněji, nemluvě o celkově atmosféře.
snedy
  3. 12. 2013, 19:58
Geniální momenty (mlha, Němý) střídají ty naprosto mimózní až hloupé (celý děj Hlavního nádraží, díte Aloise). Celkově je to takové nedotažené a bez pořádné pointy.
frikulinka81
  8. 4. 2012, 19:11
Člověk musí umět číst mezi řádky. Hodně je řečeno obrázky. Asi si tu knihu budu muset přečíst několikrát, abych jí víc porozuměla. Je to tak trochu "schíza". Nejsou zřetelné hranice mezi jednotlivými díly trilogie. Poprvé jsem se zde setkala s kníratým dítětem. :-) Po přečtení mám smíšené pocity. Už se těším, až uvidím filmové zpracování a budu to moci porovnat a snad i pochopit. ;-)
lenisko
  3. 10. 2014, 18:08
Komiks je nakreslen moc pěkně, což o to, atmosféra knihy se mi taky líbila, ale být kniha o polovinu kratší, určitě by to bylo za plných pět.
CZPoseidon
  12. 7. 2012, 6:41
Po přečtení knihy jsem viděl film, který ani z 50% nedosahuje kvalit tohoto komiksu - nechápu některé vynechané události a scény ve filmu. Komiks perfektně vykresluje důležité momenty a události v Aloisově životě, navíc po přečtení ve Vás zůstane pocit - znovu knihu přečíst a pochopit některé detaily. Navíc Vás nutí nad příběhem se zastavit a zapřemýšlet.