Nebe pod Berlínem

Nebe pod Berlínem Originální název: Nebe pod Berlínem

Labyrint - 2002
ISBN: 978-80-85935-83-7

Labyrint (2002) 978-80-85935-83-7 142

Kniha pro živé i mrtvé – rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu U-Bahn a našel svou dívku Katrin... Styl prvotiny Jaroslava Rudiše (*1972) vychází z volného toku vyprávění hlavního hrdiny. S téměř až hrabalovským citem pro jazyk ušpiněný životem zaznamenává promluvy, které mezi sebou a s ním vedou všechny ty postavy a postavičky, s nimiž se v Berlíně a pod ním setkává. Kniha napsaná ve strhujícím tempu, současně, a navíc zábavně. Vyzrálý debut si nekonformními scénami získá nejen mladé čtenáře, milovníky Wima Wenderse a punk-rockové hudby, ale i ty, kteří si pamatují ještě NDR, umělohmotné indiány, pokrokového zpěváka Deana Reeda nebo to, jak naši východoněmečtí sousedé přelézali na podzim 89 zdi západoněmecké ambasády, aby pak své trabanty nechali napospas přičinlivým Pražanům.
Kniha vychází v originální grafické úpravě s pop-ilustracemi Juraje Horvátha.
Autor za svůj debut získal Cenu Jiřího Ortena 2002.
Kniha byla oceněna jako Nejkrásnější kniha roku 2003 v kategorii beletrie. (Založil/a: jamalka)

Ghoulman
  27. 11. 2016, 11:29
Volná variace na Wendersův slavný film, kde však obyvatele Berlína nepozorují andělé, ale sebevrazi z podzemky. Název však neodkazuje pouze na film, či na metro, které v knize hraje veledůležitou roli (aneb Rudišova posedlost vlaky a jízdními řády u Aloise Nebela zdaleka nekončí). Jedná se zároveň o výlet do undergroundu hudebního, kdy hlavní hrdina knihy prchá ze svého konvenčního života v Čechách, aby právě v německé metropoli zažil trochu toho pořádného punku. Veskrze čtivá kniha, která oplývá jak zábavnými, tak ryze atmosférickými pasážemi.
Seňorita Eskimo
  23. 2. 2014, 15:24
Ho ho ho, snad první literární zmínka o pražské čtvrti Černý Most! Díky, pane.

Mám ráda Berlín i jeho úbán, mám ráda vysedávání v hospodách, mám ráda punk i Rudišův styl psaní.
Líbí se mi ta samozřejmost, se kterou Bém nechal Prahu Prahou, spláchnul ředitele, sbalil kytaru a odjel nach Deutschland. Miluju způsob, jakým se dal dohromady s Panchem. Miluju zdánlivě nevýznamné postavičky berlínských hospod a podzemí.

Dobrá knížka. Když se budu snažit trochu jí zalichotit, půjde mezi nejoblíbenější.
hanci.hp
  20. 1. 2016, 12:16
Když kniha vyšla poprvé, nemohla jsem se k ní v knihovně dostat. V té době jsem si ještě knihy domů nekupovala, jen je dostávala. A na pár let jsem na ni nějak zapomněla. Zvolila jsem audioknihu, zejména kvůli hudebnímu doprovodu a nelituju. Klasickou papírovou ji budu mít za nedlouho taky a určitě se k ní ještě vrátím.
Styl psaní mi naprosto vyhovoval. Jednoduché, úderné věty, úžasné myšlenky a to vykreslení berlínské atmosféry mě naprosto dostalo. Už dlouho jsem se při čtení/poslouchání do příběhu tolik neponořila. Díky, pane Rudiši, už se chystám na další kousek!
Kocharowski
  12. 3. 2012, 15:27
"Všechny důležité kapely byly založené kvůli píchání."

Celkem příjemný, pomalu plynoucí výlet do Berlínské podzemky a životních osudů rodící se kapely hrající pro živé i mrtvé, Některé hlášky Pancho Dirka, Atoma a dalších postav se mi vracely ještě dlouho po přečtení knihy.
Majdule
  4. 7. 2011, 19:23
Pro mě to bylo první setkání s tímhle autorem a ze začátku jsem měla pocit, že jsme se nepotkali na stejné vlně. Získal si mě bezděčný humor, který přináší život, prolínání se světem mrtvých a Berlín, který mě ze všech evropských měst, která jsem poznala, zatím oslovil nejvíc.
Martinita
  28. 4. 2011, 23:35
Po Potichu docela velké zklamání. Styl vyprávění mě sice nenudil, ale ani nenadchnul, v příběhu jsem nedokázala najít nic netuctového a občas mě to celé zavánělo pozérstvím. Obal předčil obsah. :)
Morloth
  4. 5. 2010, 0:40
Krom zvláštního pocitu a bubeníka Atoma nezbylo téměř nic. Takový popík to byl. A to přece Rudiš rád, tzn. snad jej tímto neurazím. Je však faktem, že v jisté době byla tato kniha pro mne osobně takměř kultem.
teuchnesa
  17. 8. 2015, 9:24
Líbilo se mi to... Autorův styl psaní, slovník, ty postavy, ty historky! Podzemku považuji za romantické místo a i když jsem v té berlínské nikdy nebyla, zamilovala jsem si ji.
Haseová
  31. 7. 2011, 19:39
S hodnocením jsem si počkala až po shlédnutí filmu Nebe nad Berlínem. Myslím, že to je opravdu k celostnímu pochopení Rudišovy knihy třeba. Znáte ten pocit, že jste se ocitli na druhé straně mince? :)