Potichu

Potichu Originální název: Potichu

Labyrint - 2007
ISBN: 978-80-85935-87-5

Labyrint (2007) 978-80-85935-87-5 200

Jeden den a jedna noc. Pět příběhů na konci léta. Poslední letní den se do Prahy z Lisabonu vrací mladá úspěšná diplomatka Hana, rozhodnutá, že v životě chce ještě něco zažít a proto musí všechno změnit. Tramvaják Petr je naopak rezignovaný. Jezdí linku 22, a snaží se najít svou osudovou holku. Americký právník Wayne, má za sebou skvělou kariéru, ale pak se podívá na zprávy v televizi a vše kolem něj se zhroutí. Mladá punkerka Vanda miluje hluk a ticha se bojí. A nakonec Vladimír, chodí po městě, odstřihává lidem sluchátka a ničí zdroje hluku. Bojuje za ticho až skoro do vlastního sebezničení. (Založil/a: jamalka)

Ann-K.
  2. 8. 2016, 13:54
Třetí kniha od pana Rudiše, kterou jsem četla. Je vidět, že je velmi dobrý spisovatel, kterých se tolik nerodí. Dát dohromady pět příběhů, jenž se lehce prolínají, aniž by v tom neměl čtenář nepořádek, je umění. V knize nechybí gradace a originální nápady. Nejzajímavější mi přišla postava Vladimíra :D Boj proti hluku je geniální.
hanci.hp
  15. 7. 2016, 11:07
Opět další perfektní kousek od Rudiše.
Zpočátku jsem se v postavách ztrácela, ale jakmile jsem se začetla, nemohla jsem se už odtrhnout.
Všechny postavy skvělé, ostatně jako vždy :).
NiNet
  21. 1. 2014, 16:07
"Jeden den a jedna noc. Pět příběhů na konci léta mezi Lisabonem a Letnou. O pohyblivých snech, o touze žít s někým, kdo chce být s námi, o hudbě a tichu, které nenacházíme. Román ze současnosti."

Myslím, že výše uvedené shrnutí knihu krásně vystihuje. Jednoduché, trochu nadnesené, přesto nápadité vyprávění, kterému nechybí lehkost a důvtip. Místy úsměvné, místy dojemné, především však až důvěrně blízké, takové jsou osudy Petra, Waynea, Hany, Vandy a Vladimíra. Obecně mám ráda příběhy, v nichž se potkávají životy více lidí v náhodně-osudových situacích, někde, nějak (somewhere, somehow).
Jednu hvězdu ubírám pouze za několikrát opakované pasáže o tom, že Praha smrdí, Češi jsou upocení nadutci bez vkusu a naše země zapadákov, kde se nedá doopravdy žít, nebo to nikdo prostě ani nechce. Tento názor s autorem tedy opravdu nesdílím a myslím, že si jej v knize mohl odpustit. I když možná jej sdílí právě ta punkrocková subkultura jeho generace, které snad kniha byla především určená. To by ostatně vysvětlovalo, proč mi taky postava Vandy (pro připomenutí: pička v botách s pičkami) byla už od první věty po celou dobu tak strašně nesympatická (taky jsem nechápala, proč z ní byl tramvaják Petr, do kterého bych se snad i zamilovala, tak strašně ucáklý).
Jinak si ale myslím, že kniha stojí za to, a moc se mi líbila. Důkaz, že nenáročná a oddechová četba nemusí nutně zabřednout do bažin brakové literatury kýče a nevkusu à la 50 šejds. A ostatně i román Potichu má své tiché poslání, i on vyslovuje jakousi otázku k zamyšlení, ale vyslovuje ji nenuceným, nenápadným a nesmělým způsobem. Takže je jen na nás, jestli si v té dnešní uspěchané a přeřvané době najdeme chvíli a hlavně chuť se zastavit a zaposlouchat. A zamyslet.
Mike
  24. 7. 2011, 18:33
Ještě jsem nenarazil na knížku, ve které se prolíná více příběhů a neměl bych v tom guláš. Ovšem tato perfektní knížka je vyjímkou. Pan Rudiš je mistr spisovatel a jeho knížky přinášejí spoustu příjemně stráveného času v pracovní době. :)
vecne_vysmata
  6. 6. 2013, 14:56
Nic naplat, Rudiš byl a je především generačním autorem, a knihu tak ocení zřejmě hlavně čtenáři mezi dvaceti a pětatřiceti, kteří se nějak cítí ztraceni v dnešním světě i svém vlastním životě (a v tom možná především...). Rudišovou předností není vybroušený styl; jeho věty jsou krátké, úsečné, bez slovních průjmů. Jeho předností není ani pečlivě vykonstruovaná zápletka. Předností je to, že čtenář se s nějakou z postav může ztotožnit. U mě to při prvním čtení byla Vanda, při druhém o pět let později spíše Hana. Jestli mne kniha dojme i napotřetí o několik dalších let později, to netuším, ovšem zatím mě pokaždé dostala...
SarkaLoff
  17. 9. 2013, 17:09
Tuhle knížku jsem přečetla ve svých 15ti letech a tím, že spisovatele Rudiše úplně zbožňuji a orientuji se v tématech rockové/ punkové generace, o které píše, i mně kniha velmi nadchla. Ale popravdě nevím, jak by na ni reagovali moji vrstevníci, kterým je toto téma velice vzdálené.
Upřímně, prvních pět stránek jsem se ztrácela, ale pak už to bylo v pohodě. :)
kapotka
  13. 6. 2013, 12:27
pookřeje vám srdíčko. uvědomíte si, jak je život pomíjivý a že jde všechno změnit během minuty. souhlasím s tím, že je rudiš generačním autorem. slova plynou hladce a ta arogance a naivita mladých a vám bude něčím blízká. ovšem, pokud jste pocitoví.