Sever, můj domov

Originální název: Home in the North
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Albatros - 1973

Albatros (1973)

Sever, můj domov je příběh patnáctiletého chlapce z aljašské samoty, jehož se po smrti jeho babičky ujme rybář kapitán Ed a jeho manželka Anna. Chlapec poznává v rybářské rodině úplně nový život, a aniž si to uvědomuje, zapouští tu kořeny celé své mladé, dychtivé a vnímavé bytosti a nachází zde nový domov. Anna jej od samého počátku bere do tvrdé školy života v drsné aljašské přírodě, kde musí umět nejen dobře střílet a lovit zvěř, ale především si musí navyknout na odpovědnou a přitom radostnou práci. Brad si nový život tak zamiluje, že se vší mocí brání snahám své jediné pokrevní příbuzné, tetičky Kláry z velkoměstského Seattlu, která jej chce vytrhnout z prostředí, na něž si zvykl a bez něhož si nedovede život představit. Co všechno se kolem zběhlo, vylíčil populární americký autor knih pro mládež Walt Morey poutavě na pozadí jemu důvěrně známé aljašské přírody, kde je možno potkat rosomáka nebo medvěda, kde člověka na každém kroku dojímá neposkvrněná čistota přírody a kde jej v zimě může uchvátit pohled na kouzlo polární záře. Sever, můj domov ukazuje tvrdý, ale krásný život obyčejných pracovitých lidí na Aljašce, kteří musí často - jako se to stalo kapitánu Edovi - hájit svou holou existenci proti majetným a mocným tohoto světa. Brad mezi svými přáteli poznává cenu práce i poctivých lidských vztahů a roste v něm hrdé vědomí, že mladý člověk může být již v patnácti letech platným členem společnosti a může dospělým pomáhat v jejich životních bojích a získat si tak své bezpečné místo ve světě. (Založil/a: Joe)

Walt Morey Walt Morey
*03.02.1907 - †12.01.1992