Řek hledá Řekyni

Řek hledá Řekyni Originální název: Grieche sucht Griechin

Havran - 2002
ISBN: 80-86515-14-1

Havran (2002) 80-86515-14-1 116

Jen takový mistr jako Friedrich Dürrenmatt dokáže napsat velký příběh o malém úředníkovi, který přes noc zbohatne a stane se váženým občanem, generálním ředitelem oddělení jaderných zbraní a porodnických kleští v jistých strojírnách a členem generální synodní rady jisté církve, aby se z něj nestala pouhá směšná, komická figurka, aby text nečpěl bulvárem, aby čtenář nalezl mezi řádky nejen napětí, ale i opravdové drama. Arnolfo Archilochos, obtloustlý účetní ve středních letech, hledá Řekyni za účelem seznámení... Ale není to jen tenhle úřeníček, kdo hraje první housle, svoji roli tu hraje i věhlasná Dürrenmattova ironie, jakož i mimořádná schopnost odhalovat zdánlivé a falešné životní hodnoty.
Román Řek a Řekyně je v kontextu Dürrenmattovy výlučný - satira zde přesahuje hranice pravděpodobnosti, a tím posouvá toto dílo do oblasti skutečné literatury. (Založil/a: jamalka)

Topka
  30. 8. 2016, 9:02
V knize jsou zajímavé momenty, a zajímavé myšlenky, nad kterými by se člověk měl jistě zamyslet. Styl, jakým je napsaná, mi nevadí, je totiž vtipný a svižný. Párkrát jsem se v hlavní postavě viděla. Byla to taková oddychovka, už bych se k ní ale asi nevrátila.
SamanthaClara
  14. 3. 2016, 20:08
opět dílo, které mě nadchlo - autor má tak úžasný smysl pro vystižení všech vztahů ve společnosti, dramatickou zápletku a svižný, rychlý příběh…to je názorný příklad, jak na pár stranách může být řečeno velmi mnoho! obdivuji autorův styl, jeho schopnost vystihnout podstatu, zapojit nás do děje a pak nás tak trochu šokovat!! :D