Básnění

Pražská imaginace - 1991
ISBN: 80-7110-063-3 (váz.)

Pražská imaginace (1991) 80-7110-063-3 (váz.) 233

Sebrané spisy Bohumila Hrabala ; Sv. 1
První svazek SS B. Hrabala obsahuje práce z úvodního období tvorby, tj. z let 1937-1948. Jsou to především lyrické sbírky Dni a noci (1939), Obrázky bez rámu (1940) a Ztracená ulička (1948 společně se souborem veršů do sbírek nezařazených ( v odd. Křehký dluh)
V druhé části tohoto souboru jsou dílka z počátku autorovy tvorby prozaické - Zápisník snů ( 1944) a povídková prvotina Slíční střelci (1946-48).
Na konci je připojeno sedm dosud neznámých článků ze Studentské hlídky místních nymburských novin (1938-9), mimo jiné jsou v nich i doklady mladistvých výprav do zahraničí (Německo, Finsko) a jeho stupňovaného občanského cítění v měsících po Mnichově. (Založil/a: ssuva)

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Jan.S.Harold
  4. 9. 2016, 2:08
První svazek Hrabalových sebraných spisů ukazuje, že těžiště Hrabalova talentu bylo vždycky v jeho činnosti prozatérské. Poezii zde vždycky jakoby něco chybí. Rané pokusy prózou už naznačují pozdější vývoj, jakkoli jsou ještě nedozrálé. Jako celek je to zajímavý pohled do jeho začátků, ale vracet se k tomu asi nebudu...
ssuva
  14. 5. 2012, 19:47
Buďte na lidi hodní, nebo vám nepůjdou na pohřeb.
Děti, když jsou malý, jsou svatý, i když stojí za hovno.
Do blankytně modrounkého celofánu humoru lze zabalit ztrápené a krvavé součástky denních starostí.
Jak je ten svět pořád hezčí a hezčí. Ne že by byl, ale já ho pořád tak vidím.
Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa.
Naivní malíři jsou dospělé děti, které najednou vzaly tužku nebo štětec a tím prvním pohybem ruky na čistou plochu zjistily, že obrazy jsou nejen jejich dětským hřištěm, ale i obranou proti nudě, hojivou krásou, prostou jak léčivé byliny.
Obsah knihy je ten, který tam je. (na dotaz novináře)
Pořádná knížka není pro to, aby čtenář líp usnul, ale vyskočil z postele a rovnou v podvlíkačkách běžel panu spisovateli naplácat držku.
Pohlavní styk s manželkou po pětiletém manželství by měl být prohlášen za krvesmilstvo a trestán žalářem.
Pravej mužskej je vždycky drobet přivožralej, trošku je nastydlej a kapánek smrdí močůvkou.
Účinná láska k bližnímu, to není kotrmelec se slečnou na kanapi, ale tomu, kdo zrovna potřebuje, hned pomoct.
Ženské plné koleno je druhé jméno Ducha svatého.
Život je věrnost třeskutým krásám, někdy i za cenu vlastního života.
Jsou skvrny které nelze vyčistit bez porušení podstaty látky.

citáty autora...

---------------------

Ty
Jedině ty ještě víš,
že Bludný Holanďan se loudá loubím,
Jedině ty ještě znáš,
že cokoliv máš a cokoliv vlastníš,
hned ztraceno jest,
není-li v srdci láska.
Jediná ty porozumnělas slovům,
jimiž jsem zaplavil
tvá ústa, vlasy, oči, játra,
vzduch tvých plic
slovíčky jakoby z večerníku.
Jediná ty jsi uhádla,
kdy stahuje se knot
v mých lampách bez cylindru.
Jediná ty jsi poznala
skládací polní oltář všech mých žen,
jediná ty dnes víš,
co zůstane, až odejdu
s tváří plechovou a hluchou,
jediná ty jsi všechno znala, znáš a víš,
poněvadž jsi nikdy
se nechtěla radovati
dle lékařského recepisu,
poněvadž jsi nikdy
nechtěla nemít právo na bolest
a na žal.

Z t r a c e n á u l i č k a