Jméno větru 1

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0089-1

Argo (2008) 978-80-257-0089-1 324
Triton (2008) 978-80-7387-207-6 324

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... (Založil/a: Veronika)

#magie
Patrick Rothfuss Patrick Rothfuss
*06.06.1973

achilles
  28. 7. 2015, 9:32
Naprosto skvělá kniha. Naprosto skvělý vypravěčský talent. Je fakt, že příběh není kdovíjak originální, je to prosté vyprávění, ale na tom vůbec nezáleží. Příběh je tak dokonale napsán, že i kdyby psal autor o jednání Senátu ČR, bylo by to záživné. Ale to jsem trochu nespravedlivý. Román je samozřejmě zajímavý i dějově, spojení fantasy a historie, trocha té magie a k tomu krásný příběh chlapce. Není co vytknout.
illy
  4. 12. 2012, 9:18
Sice to dějově není nějak geniálně originální, mladý Rotfous zaujmul. Hlavně výborným zpracováním. Prvních šedesát stran jsem si říkal - co na tom lidi tak chválí, ale pak jsem byl vtažen do děje a hltal každou stránku. Držel Kvothemu palce. A vzpoměl si na Lži Lockeho Lamory a Bradavice pro dospělé. Těším se moc na další díl.
Jasanek
  10. 9. 2014, 16:00
Od autora bylo velmi chytré začít knihu vyprávět z pohledu staršího životem ostříleného hospodskému, u kterého pomalu otvírá jeho životní příběh. Myslím, že právě to se mi na tom nejvíce líbilo, protože začít tak, že je mladý a postupně vyrůstá a dělá samé geniální věci, ohromuje všechny, to už tu bylo a je neustále.
Kvothe zaujmul, postava zahalená do tajemství, které jak po chvíli vytušíme bude stát za to! Rád se pustím do dalšího dílu. Dávám jen 4*, protože cítím, že to lepší teprve přijde.
Bernadette
  9. 4. 2015, 21:42
Nedočetla jsem... začátek se hrozně vleče a chvílemi je vyprávění dost zmatené, navíc hlavní postava ve mě nedovedla vzbudit ani špetku emocí. Ale vzhledem k tomu, jak je tahle knížka vychvalovaná, tak jí možná ještě někdy v budoucnu šanci dám...
wwwhisk@s
  26. 8. 2013, 21:35
To jsem si zase početla! Ze začátku, jak už tady illy píše, je to poněkud nezáživné a člověk se do toho nemůže dostat. Ale jakmile se dostanete za půlku, dejte si pozor, aby nebylo deset večer. Pak se taky může stát, že ve tři ráno dočtete, oči držíte otevřené silou vůle, ale stejně máte sto chutí popadnout druhý díl a číst dál. Není to kdovíjak originální, děj je poměrně klišoidní ale i tak, jak už tady taky pár lidí psalo, to hlavní je způsob psaní. A mě nezbývá než začít číst druhou část a fandit Kvothemu, geniálnímu hlavnímu hrdinovi, kterému podobného hned tak neuvidíte. Klobouk dolů.
Blueberry
  24. 1. 2014, 7:15
Patrick Rothfuss se velmi pěkně a plynule čte, což nadměrně přidává jeho knize na kvalitě. Dějově je příběh -kniha 1- celkem nic moc, autor začíná čtenáře napínat až ke konci. Jenže vzhledem k tomu, že originální verze přepůlená na dvě knihy není, mám toto za zlé právě českým vydavatelům. Takže dříve nebo později si běžím koupit dvojku!
Pixx-73
  29. 7. 2014, 23:00
Nejsem žádným fanouškem fantasy žánru, ale tohle je jedna z nejkrásněji napsaných knih, které jsem kdy četl. Je to poetické a zároveň uvěřitelné. Hrdinové (samozřejmě hlavně Kvothe), které si zamilujete a spousta krásných pasáží, ke kterým dá vracet. Kniha o které přemýšlíte i když ji zrovna nečtete. Rothfuss je umělec.
Zuzzi
  21. 8. 2013, 15:28
Stále mi uniká logika českých nakladatelství, kdy rozdělí jednu knihu do dvou... po "první části" jsem málem přestala číst...
Výborná kniha s poněkud pomalejším rozjezdem a rozsáhlým popisem. Ke konci jsem se od Kvotha nemohla odtrhnout!!!
LenkaZ
  5. 1. 2015, 20:41
Naprosto doporučuji si tuto sérii přečíst, nemohla jsem se odtrhnout a byla zklamaná pouze z toho, že jsem dočetla. Fandím Kvothemu a těším se na další knihu!
pospa27
  3. 9. 2013, 7:32
Je pravda, že mi to trvalo asi 80 stránek, než jsem se začetl. Pak jsem byl vtažen do Kvotheo vyprávnění. Kniha má spád a lehkost. Musím ocenit i překlad. Dávám plný počet a jdu se nořit do dvojky :)
Totoro
  5. 7. 2016, 8:10
Tuhle knihu (a vlastně všechny od Rothfusse) extrémně miluju. Kvothe je patetickej namyšlenej floutek, kterej se ale úžasně vyvíjí! Fascinuje mě, jak Rothfuss píše, knihy jsem četla zatím 2x a chystám se zas...A vůbec, ten příběh, vyprávěnej od konce, kdy vůbec nechápeš, jak se Kvothe dostal tam, kde je...šílim!
Rezung
  1. 12. 2015, 13:31
"Pro jednoduchost předpokládejme, že jsem středem stvoření. Vyhněme se nesčetným nudným historkám o vzestupu a pádu říší, hrdinským ságám, baladách o tragických láskách. Pospěšme k jediné pověsti, která je skutečně důležitá. K té mojí." ...

Neskutečné, opravdu neskutečné literární pohlazení. Jasně, příběh chytlavý, krásný, poutavý, promyšlený, občas dojemný, protkaný příběhy a pověstmi. Fantasy podle mého gusta, zahryzla jsem se a nepustila dokud jsem to nedočetla. Ale ten styl psaní! Občas jsem se zasekla a říkala si jak krásně se to čte. Někdy jsem se vracela k odstavcům co tak nádherně zněly a četla si je znova a znova. Vypravěčskému talentu dávám ještě o jednu pomyslnou hvězdičku víc a autorovi se klaním.
Wajsik
  6. 7. 2014, 16:03
Z první knihy jsem víceméně na rozpacích. A to jsem se na to po velmi kladných doporučeních, kterých se mi z každé strany dostávalo hodně těšil. Rothfuss píše velmi poutavě a prostřednictvím Kvotheho vypráví pozoruhodný příběh, to mi však nějak nestačí. Od začátku je to hodně utahané a pořádně se začne něco dít až po Kvoetheho osiření. Uvidíme po dalším díle jak to bude vypadat.
Jan Kohout
  15. 12. 2013, 21:56
K fantasy jsem se dostal asi po deseti letech...a jedním dechem přelouskal jak Jméno větru (v jednosvazkové verzi), tak i Strach moudrého muže. Jednoznačně vynikající počtení...
Defias
  10. 5. 2012, 19:54
Pro mně (a podle ohlasů nejen pro mně) vrchol fantasy. Hlavní přednost Jména větru není příběh, ale způsob jakým je napsán.
Rothfuss je výborný spisovatel, i v méně "akčních" částech dokáže čtenáře upoutat, vypravěčský talent, promyšlený děj, slovní zásoba snad nevyčerpatelná a rovněž musím pochválit český překlad, který je u této knihy velmi povedený.
Hlavního hrdinu je nemožné si neoblíbit, tajemný, geniální Kvothe je postavou ve fantasy poněkud netradiční. Místo abychom o něm dověděli vše hned na začátku, autor nám jej ukáže jen jako dospělého a postupně nám odkrývá tajemství jeho minulosti.

Rothfuss je originál, tady není co vytknout. Nutnost pro každého čtenáře fantasy.