Jméno větru 2

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0090-7

Argo (2008) 978-80-257-0090-7 323
Triton (2008) 978-80-7387-208-3 323

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... (Založil/a: Veronika)

#magie
Patrick Rothfuss Patrick Rothfuss
*06.06.1973

achilles
  31. 7. 2015, 23:06
Opět brilantní práce. Stejně jako první díl, tak i tento nádherně napsaný. Kvothe se stává téměř legendou a jednou z mých nejoblíbenějších postav.
Fade: výstižný a citově plný komentář!
Jasanek
  14. 10. 2014, 16:00
V komentářích se tu uvádí, že se v knize nic moc neděje. To mi přijde velmi nespravedlivé, neboť je nám vyprávěn příběh studenta univerzity a pokud se nepletu odehraje se v jednom roce. A v jednom roce zažít tolik příhod a události je až moc, je mi jasné, že pokud bychom vedle postavili příběh Harryho Pottera tak vyjde Kvothe jako nudný člověk, jenže Patrick Rothfuss se snaží podávat celiství obraz studujícího mladého muže a jeho vývoj, proměnu v hrdinu, kterým se má stát.

Musím vychválit autorův styl vypravování, kniha nemá žádná velká hluchá místa a čte se velmi příjemně, a 648 stran uplyne jak voda (ne vážně, teď mě až zarazilo kolik ta kniha má stran, protože jsem ji četl v čtečce, myslel jsem že má tak 300).

Velmi se těším na pokračování, Kvothe nám to nejzásadnější ještě neodhalil a příhoda z hospody ke konci knihy jen podnítila mou zvědavost, co vše se před námi ještě ukrývá.
Fade
  16. 11. 2014, 12:19
"Slova jsou bledé stíny zapomenutých jmen. Jako mají moc jména, mají moc i slova. Slova dokážou zažehnout ohně v myslích lidí. Slova můžou vynutit slzy i z těch nejtvrdších srdcí. Existuje sedm slov, která mohou způsobit, že tě druhý bude milovat. Existuje deset slov, která zlomí vůli silného muže. Ale slovo není nic víc než obraz ohně. Jméno je oheň sám."

Možná mi stačilo jen sedm slov, abych se do téhle série zamilovala. Ale spíše bylo víc vět a obrazů, které mě donutily, abych se postupně propadala a zamilovávala se. Je to trochu podivné fantasy, trochu netradiční, trochu zvláštní. Naprosto unikátní. Rothfuss používá slova tak, aby vás s nimi očaroval, aby vás rozesmál, ale také rozbrečel a naštval. Začínám si hlavního hrdinu přivlastňovat, mám pocit, že jeho trápení a štěstí je jen moje. A že všechna slova jsou napsaná jen pro mě. A pro mě je to dokonalost.
svenny
  11. 5. 2014, 20:09
Plne souhlasim s Blueberry - nejak se tam nic moc nedeje, ani v prvni casti, ani v druhe - s jedinou vyjimkou, kterou je [spoiler!!!] cast o drakovi.
Ale cte se to dobre, takze hura na dalsi dil.
Blueberry
  10. 4. 2014, 22:05
Patrick Rothfuss... hmmm, to je oříšek! Jak na něj? Mno, celý příběh Jména větru má určité kouzlo - je propracovaný, čtivý, hlavní hrdinové jsou podmaniví, ale osobně mám pocit, že tomu chybí určitý šmrnc nebo spíš něco jako silnější náboj. Děj je místy nesnesitelně rozvleklý a takový utlumený. Opravdu tomu nerozumím, zda-li je to autorův záměr nebo není. Docela se těším na druhý díl, čím mě překvapí. Podle závěru tuším, že teprve nyní se něco skutečně stane. Uvidíme, za jakými tajemstvími mě Kvothe zavede příště... Doufám, že mě nezklame..., byla by to obrovská škoda!
LenkaZ
  5. 1. 2015, 20:51
Naprosto doporučuji si tuto sérii přečíst, nemohla jsem se odtrhnout a byla zklamaná pouze z toho, že jsem dočetla. Fandím Kvothemu a těším se na další knihu!
Rezung
  12. 12. 2015, 14:58
O kapku méně spanilá jízda než první díl. Ale jen o kapku. Kvotheho dny na Univerzitě jsou ani z daleka nezajímavé, jen se postupně mění v bludný kruh nedostatku peněz na školné, dívku a samozřejmě nepřátele a potíže. I když díky této části příběhu Kvothe dostává lidštější tvář a mě si získává svou inteligentní ústnatostí. I tak jsem si užívala každý řádek a klidně bych dala více než pět hvězdiček. V druhé části knihy se ale příběh opět rozjíždí, slova přede mnou už zase tančí po papíře, i když mám spíše pocit, že mě autor spíše bere za ruku a v tanci mě vede. Opět smekám a nemůžu se dočkat kam až povede příběh ve třetím díle. Tedy kam víme, ale kudy až k hostinci U pocestného kamene, který leží uprostřed ticha, které se skládá ze tří částí.
Třetí ticho nebylo snadné postřehnout. Bylo v šílených vzorech zmačkaných pamětí, jež ležely padlé na stole. A v rukou muže, který tu seděl a záměrně si nevšímal stránek, které kdysi dávno popsal a zavrhl. Pocestný kámen mu patřilo stejně jako třetí ticho. bylo hluboké a široké jako konec podzimu. Bylo těžké jako balvan, ohlazený řekou. Byl to trpělivý zvuk řezaných květin nebo muže, který čeká na smrt.
Sandalkar
  18. 11. 2013, 13:34
Výborná, čtivá kniha. Po přečtení jsem okamžitě začala řešit jestli je ještě další díl, naštěstí ano :). Patrick Rothfuss ukázal, že patří mezi talenty fantasy knih! Těším se na jeho další díla...
Vladislav
  31. 5. 2016, 18:40
Druhý díl se četl podstatně líp než první. Opět super. Děj poměrně rychle odsýpal. Aubri jsem si dost oblíbil.
Lalas
  1. 1. 2015, 18:33
Opět naprosto dokonalé a to 3.díl má být ještě lepší?Bojím,bojím...Tuto knihu jsem přelouskal za 3 pracovní šichty:)
Wajsik
  8. 7. 2014, 21:23
Druhá část prvního dílu nepřinesla v podstatě nic nového a táhne se ve stejném duchu jako první část. Děj příjemně ubíhá, ale stejně se mi to zdá takové prázdné. Pořádně se to rozjede až od setkání se "žroutem stromů" a poté už bohužel přichází konec. Nicméně jsem stále zvědavý jakým směrem se Kvothe dál bude pohybovat, takže se musím ihned vrhnout na další díl.