Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Thienfeld

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Thienfeld
Autor:

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Nejnovější vydání:
Gelton - 2002
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Gelton (2002)

Rezek v první knížce Thienfeld (2002) vypráví o svérázných členech své rodiny a bizarních figurkách kladenské části Thienfeld, která svou polohou získala pověst nejšpinavějšího a nejnezdravějšího – ale také nejsvéráznějšího a industriálně nejpoetičtějšího – místa v celém Kladně. Malý Jirka tráví dětství v baráku, v němž na chodbě chybějí okna a kam vniká tam nesnesitelný puch z nedaleké Poldovky a věčný popílek a špína z oceláren. Ale i tady se dějí věci pro klukovskou duši velkolepé, obrovská dobrodružství, např. významné bitvy na thienfeldském mos­tě. Drsný humor z drsného prostředí střídají drastické pasáže nespravedlivého bití dětí (až do krve a bezvědomí) nebo krutá dětská smrt na nedaleké haldě. Kdyby toto vše Rezek zamlčel, vyznění příběhů by nebylo ani čtvrtinové. Touto nesnesitelnou hrubostí a bezvýchodnou neutěšeností dětských zážitků získávají Rezkovy„vyprá­věnky“, volně na sebe navazující, na působivosti.
Rezkovy vypravěčské schopnosti jsou dobré. Dokáže rozesmát, naštvat, rozesmutnit a uvolnit ve čtenáři melancholickou vzpomínku na zaniklé Kladno. Jazyk je živý a líčení situací barvité. Tématem Jiřího Rezka je rodina; rodina velká a ochranitelská, která přes až neuvěřitelné peripetie a naschvály drží při sobě a vytváří protiklad k nesnesitelnému falešnému kolektivismu socialistické společnosti. Přátelství, pospolitost, opora proti bídě hmotné i duševní. (Založil/a: Franta)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jardazkl
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 7. 2014, 11:03
Jedná se o první autorovo knižně vydané dílo, které je de facto autobiografickým příběhem, kde sám Rezek popisuje své rozličné zkušenosti z dětství po návratu z dětského domova. Vzhledem k tomu, že je kniha založena na skutečně prožitých událostech, je děj celkově velmi napínavý a navíc zpestřen několika vloženými příběhy takříkajíc z první ruky, kdy člověka vezme za srdce vyprávění o cestě do cizineckých legií.
Postupně se seznámíme s celým rodinným kruhem a budeme při čtení spolu s autorem prožívat dobrodružství, krušné a smutné chvilky, ale zrovna tak i okamžiky naplněné radostí a vzájemným porozuměním. Život v této čtvrti blízko, ne-li přímo v centru, tehdejšího průmyslového areálu dozajista nebyl jednoduchý, ale zároveň měl své neopakovatelné kouzlo, které již v dnešní době nelze zažít. Prožijeme období svátků vánočních, události z běžného života a zrovna tak výpravy podnikané partou kluků, kteří chtějí objevovat okolí a zažít vzrušující pocit z nového a dosud nepoznaného.
Některé momenty ze života mohou být v danou chvíli pro dotyčného až ponižující, ale po letech se jim člověk zasměje, a tak se dozajista čtenář bude mimo jiné velmi dobře bavit. Spletitost mezilidských vztahů je, jak všichni víme, složitá, ale právě v této oblasti je dílo svým způsobem jedinečné. Z hlediska tvorby bych dílo přirovnal k Bílé Masajce od Corinne Hofmann, kde rovněž autorka popisuje své vlastní zážitky, leč Jiří Rezek umí využít náš mateřský jazyk ve svůj prospěch, a tak nás donutí se rozesmát, rozplakat, ale především poutavě vtáhnout do děje.