Chyby se staly

Chyby se staly

Podtitul: (ale ne mou vinou)

Originální název: Mistakes Were Made (but not by me)

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-366-0

Dokořán (2012) 978-80-7363-366-0 288

Proč se lidé tak vehementně vyhýbají odpovědnosti, když se věci začnou brát špatným směrem? Proč před námi neustále defilují zástupy politiků, kteří za žádných okolností nechtějí připustit své chyby a donekonečna se vykrucují? Odpověď na to, proč jsme schopni odhalit pokrytectví u ostatních, nikoli však u sebe, přináší tato kniha.

Carol Tavrisová a Elliot Aronson, dva světově proslulí sociální psychologové, tento problém dlouho studovali a na příkladech psychologických experimentů i reálného života nám nabízejí vysvětlení mechanismu sebeospravedlňování. Kde se rodí, jak funguje a jaké škody může způsobit. Po přečtení knihy mimo jiné pochopíme, proč nemáme rádi lidi, kterým jsme ublížili, proč jsou partnerské krize často obtížně řešitelné, proč policie a soudy tak často odmítají propuštění nevinně odsouzených - všichni, kteří se dopustili chyb, by museli uznat, že chybovali právě oni. Dobrá zpráva na konec - jsme-li si mechanismu sebeospravedlňování vědomi, dokážeme se mu snadněji vyhnout. (Založil/a: al-ma)

Carol Tavris Carol Tavris

Elliot Aronson Elliot Aronson

dalimoni
  18. 4. 2013, 11:35
Zajímavá kniha - zvlášť některé kapitoly, vždy s konrkétními příklady ze života. Čtenář v ní najde hluboké pravdy, které si možná během životních situací neuvědomujeme, ale většinou to tak je. Málokdo přizná svou chybu, a pokud už něco udělá, tak na tom trvá, i když si pak uvědomí, že to byla chyba (např. koupí nějaký výrobek - pak už "musí" obhajovat svou koupí před ostatními, kteří mu argumentují, že existují "lepší či vhodnější" výrobky....). V kapitolách se autoři zabývají různými tématy od osobních životních situací po politické rozhodování. 4 hvězdičky za místy dost odborné texty. Pro mě jako laika to občas bylo dost obtížné, ale v celkovém kontextu je kniha zajímavá a čtivá.