Originální název: Moll Flanders

Odeon - 1986

Odeon (1986)
Odeon (1966) 298
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1959)

Román líčící dobrodružný životní příběh mravně narušené ženy, kterou drtivý osud žene z náruče jednoho muže do druhé a která se ve stáří stává úspěšnou zlodějkou a podvodnicí.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Amaliq)

Bloodym
  7. 12. 2013, 1:08
Příběh Moll Flandersové se čte dobře, přelouskala jsem ho za necelá dvě dopoledne na fesťáku, když ještě ostatní spali. Ale té knížce něco chybí, pořád jsem čekala na okamžik, kdy se to zlomí a začne mě to bavit. Nestalo se. Kniha neurazila, ale nezaujala.
svobodka
  3. 2. 2013, 16:49
Právě jsem ji dočetla podruhé a byla jsem překvapena, jak se ten tak starý román dobře četl. Defoe si zaslouží pochvalu. Ani ta mravoučná ponaučení, kterými je román občas prošpikován, mi nevadila.
LadysR2
  31. 1. 2013, 8:10
Přiznávám, že si nepamatuju, o čem že to vlastně bylo. Tak proto 2/5. Mám jí doma, tak si oživím paměť
VenDulin85
  22. 5. 2015, 12:26
Dávám 4 hvězdy z pěti za to, že nám Defoe ukázal obraz své doby, poměrně kruté a nelítostné. Moll Flandersová by prožila (z mého hlediska) poměrně klidný a šťastný život, kdyby se celou dobu netrápila tím, že upadne do chudoby a zůstane v bídě. Kvůli tomuto strachu pak podniká různé věci, dělá chyby a život ji zanáší na různá místa, Nový kontinent nevyjímaje. Jak píšu, líbil se mi popis doby, ale s hrdinkou jsem se neztotožnila, možná protože byla vylíčena mužským pohledem, ale... zkrátka a dobře, nelíbila se mi její hamižnost. Za celý svůj dlouhý život porodila poměrně dost dětí různým mužům a všechny je odkládala kde se dalo a vůbec jí to nemrzelo. Jediné, o co se strachovala, byla ona sama, chudinka nebohá.
Možná vám toto nejde dohromady s tím, že dávám 4*, ale mně se opravdu líbil popis Anglie, jak vypadalo právo v praxi, pravidla tehdejší společnosti. Ale Moll Flandersová jako osoba by asi nebyla moje kamarádka.
Buřinka
  11. 8. 2016, 8:43
Mám tendenci Moll Flandersovou srovnávat s Roxanou, protože jsem obě knihy četla ve stejném období (a už je to hodně dávno). Nemohu říci, která se mi více líbila, obě si byly v lecčems podobné. Styl D. Defoa mi je sympatický a jeho Robinsona Crusoa jsem četla několikrát. Myslím (a jak už zde někdo psal), že je dobré si přečíst a srovnat obě tak odlišné knihy...
V době, ve které se Moll Flandersová odehrává, bych žít nechtěla. Je pěkné, že se o ní dozvíme z knih a nemusíme to zažívat na vlastní kůži...
Karolína.K
  11. 10. 2013, 14:05
Kniha je velice čtivá. Je vidět, že kniha má mít především funkci mravoučnou. Doporučuji k přečtení, jak protiklad k Robinsonovi Crusoe.
¯\_(ツ)_/¯
  31. 3. 2016, 9:10
Mám ráda příběhy, kde je hlavní hrdina kladný - prostě člověk, který koná dobro, ke kterému můžu vzhlížet. Moll Flandersová je sobecká nána, co neustále rodí děti, které pak odkopne, a tím výčet jejích prohřešků opravdu nekončí. Knížka se mi tedy pochopitelně nelíbila, o konci nemluvě.