Relikvie

ISBN: 978-80-7507-622-9

BB art (2016) 978-80-7507-622-9 352
BB art (2007) 80-7381-034-4 349
Alpress (1999)

Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Tuto sošku vedoucí výpravy z chatrče uloupí. Celá expedice ale skončí tragicky, zbyde pouze několik beden nálezů, které se dostanou do muzea a skončí v depozitáři. O pět let později se v Muzeu připravuje velkolepá výstava o přírodním náboženství. Těsně před zahájením výstavy dojde v muzeu k sérii záhadných vražd. Jejich oběti jsou zohaveny, chybí jim podvěsek mozkový. Záhadě se snaží přijít na kloub skupina vědců v čele s doktorem Frockem a jeho asistenty Margo Greenovou a Gregem Kawakitou, a také policisté vedení podporučíkem DAgostou a agentem FBI Pendergastem. Postupně vychází najevo, že vraždy má na svědomí bytost Mbwun, což je právě ona bytost, jejíž soška před léty doputovala do muzea z iné nešťastné výpravy. (Založil/a: skjaninka)

Magyana
  13. 1. 2016, 15:24
Pořád čtu někde chválu na Pendergasta, tak jsem si říkala, že je načase ho zkusit.
A nelituju.
Kniha se čte výborně, atmosféra muzea je krásně temná a strašidelná, postavy a jejich motivy uvěřitelné, zápletka zajímavá až dramatická a závěrečné rozuzlení překvapivé.
Takže za mě dobrý.
A určitě se brzy pustím do druhého dílu.
Barabura
  16. 4. 2014, 10:56
Zajímavá zápletka a rozuzlení je opravdu velice překvapivé. Hlavní postavy jsou mi sympatické, hlavně Pendergast a D´Agosta. S Margo už je to trochu horší, ale třeba to bude v dalším pokračování lepší :) Celý příběh má výbornou atmosféru díky ponurému muzejnímu prostředí, ve kterém se odehrává a díky stupňujícímu se napětí při odhalování záhadného vraha z muzea, který se ukazuje být čím dál tím záhadnější a ne úplně lidského původu. Musím říct, že jsem se chvílemi bála a to i při čtení v narvaný tramvaji ;) Ke konci jsem se ohlížela občas přes rameno :)
VerenaLord
  19. 5. 2015, 12:28
Relikvie a tajemný Mbwun, velká výstava v muzeu a vraždy. Nemohu si pomoci, ale nejsem příznivcem až takto šílených vyvrcholeních knížek a tohle bylo až přes únosnou míru. Oceňuji opět, že kniha je čtivá, příjemně ubíhá a krátí čas. Ale příběh je pro mě neuvěřitelně komplikovaný a nepřirozený.
Pend
  25. 1. 2013, 7:04
První dobrodružná/krimi s agentem Pendergastem. Ten však nehraje hlavní roli. Skvělá atmosféra využívající prostory muzea. A docela znepokojující závěr.
chrispe
  30. 8. 2014, 21:45
Po několika letech jsem začala číst "Pendergastovky" zase pěkně od začátku, abych na ně mohla nabalit pozdější díly. Relikvie je fajn. Křenila jsem se jak pitomec, kdykoliv se na scénu dostala oblíbená postava (natož samotný Pendergast). Abych byla spravedlivá - už to na mě nemá ten efekt jako před pár lety, ale furt je to solidní počtení na odreagování. Btw: Mbwuna mi bylo dost líto. Chůdě :-)
Postavy: Pendergast, Smithback, D´Agosta, Margo, Frock, Kawakita
Buřinka
  22. 9. 2016, 12:22
Zápletka tentokrát patří k těm méně uvěřitelným, v knize se to hemží nadpřirozenem a záhadami, ale přesto na její četbu vzpomínám ráda. Pandergast a poručík D´Agosta se vzájemně dobře doplňují. Ještě bych dodala, že v tomto díle ještě nemá Pandergast tolik "prostoru" jako v pozdějších knížkách, kdy jeho postavu autoři více rozvinou. V Relikvie je určitě o kapku poutavější děj než v Relikviáři, ale i ten byl super :-)
Orina
  11. 12. 2011, 16:02
Tak u této knihy jsem se pěkně bála :) Také si nemyslím, že by kniha byla slabší... ba naopak... pokračování Relikviář už zdaleka není tak zdařilé.
hladass
  7. 12. 2016, 11:41
Před mnoha lety jsem pár knih s agentem Pendergastem četl, ale z nějakého nejasného důvodu ne od prvního dílu... A když jsem teď náhodou narazil na (zatím) celou sérii, vysloveně se nabízelo od prvního dílu začít... A nelituji toho... Relikvie je velmi čtivá kniha, se skvělou, temnou atmosférou... Lehce nepřirozený a fantastický děj má spád a od poloviny nenechá nikoho ani na chvíli vydechnout... Přiznám se, že jsem závěrečné odhalení vytušil o mnoho dříve, ale to nemůže na hodnocení absolutně nic změnit... A agent Pendergast se okamžitě stal mnou oblíbenou postavou... Těším se na další díl...
corran
  2. 4. 2013, 12:33
Skvělá, dechberoucí akce v největším muzeu na světě. Tahle knížka vás donutí se o New York, a o Muzeum zvláště, více zajímat. Nástup nejtajemnějšího agenta v dějinách FBI a tajemná zápletka vás nenechá knihu odložit, dokud nedočtete poslední písmenko. Majstrštyk, na který je často odkazováno v dalších románech od nejlepší autorské dvojice tohoto desetiletí.
horvis
  25. 5. 2011, 14:22
Oproti nejlepším knihám této dvojice, hodnotím jako slabší.
Zdlouhavý začátek a závěr není až tak strhující jako u jiných jejich knih
a navíc ta gradující část není tak obsáhlá jako například v závěru "Zátiší s vránami"
Znovu by mě to už číst nebavilo, narozdíl např. od Dračí hory, Hlubinné bouře atd.

---------------------

Zajímavá zápletka, ale to strašně zdlouhavý a celkem nuda.
Nejzajímavější na celé knize je asi cca poslední pětina knihy.
Znovu bych to už nečetl.
loner
  14. 8. 2012, 23:14
První moje přečtená kniha od autorské dvojice. Poutavé čtivo na jeden nádech. Jdu na další :) Laťka je hodně vysoko.
defender110
  5. 1. 2012, 10:32
Velmi zdařilý kousek dvojice Preston + Child. Skvělá atmosféra v muzeu. Spád je rychlý, ostatně jako u všech knih této dvojice. Mám oblíbenější jiné knihy . ale je to otázka vkusu každého. Rozhodně je mnohem zdařilejší než její následující díl Relikviář. Rozhodně tuto knihu řadím k těm lepším. Za mě 92%.
lucias89
  25. 8. 2011, 10:42
zatím jsem nečetla vše od těchto dvou vynikajících spisovatelů ale naprosto souhlasím s Janina84 - též to byla moje první kniha a je vynikající, už dloho jsem se takhle nezakousla do příběhu a netěšila se na další knihy, úplně mě to pohltilo =)
Janina84
  18. 7. 2011, 10:52
Nesouhlasím s hodnocením, že kniha je slabší - možná je to o pořadí, v jakém se knihy čtou. Tohle byla moje první knížka od dvojice Preston-Child a rozhodně nezklamala - naopak mě přiměla přehodnotit žebříček oblíbených autorů a s chutí si pořídit jejich ostatní knihy. V současné době čtu všechny knihy od nich znovu a cca po 3-4 letech mě Relikvie opět nezklamala a znovu chytla od první stránky až do poslední. Doporučuji všem náruživým čtenářům.