Habíbí

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

BB art - 2012
ISBN: 978-80-7461-098-1

BB art (2012) 978-80-7461-098-1 672

Po úspěchu díla "Pod dekou" pracoval Thompson dlouho na svém mistrovském díle, téměř sedmisetstránkové alegorii ve stylu arabských pohádek a islámských příběhů. Odehrává se ve fiktivním světě, který je krutější a soudobější verzí Tisíce a jedné noci, a líčí životní osudy Dodoly a Zama, dvou uprchlých dětských otroků. Ti v ní projdou mnoha proměnami a překonávají překážky, jež se staví do cesty jejich lásce a shledání. Habíbí je milostný příběh s početnými přesahy, podobenství o roli člověka v přírodě, výpověď o rozdílech mezi vyspělým a rozvojovým světem. (Založil/a: al-ma)

Craig Thompson Craig Thompson
*21.10.1975

Introvert
  4. 5. 2016, 21:22
Tip k přečtení knihy Habíbí jsem dostala od jednoho ze zdejších uživatelů krátce poté, co jsem vypustila komentář k jinému komiksu, který mě naprosto neoslovil. Myslela jsem si, že je to tou nešťastnou formou, která mě skutečně nelákala (ano, minulý čas je zde zcela záměrně). Ne, určitě se ze mě nestane fanda komiksů, stále jsem přesvědčená o tom, že se v drtivé většině nejedná o plnohodnotnou literaturu. Habíbí je zářný příklad výjimky, která potvrzuje pravidlo. Proto ani nebudu používat označení komiks, ale vypůjčím si Ivasův termín ,,grafický román pro dospělé".
Příběh samotný je naprosto úžasný. Silný, bolavý (většinou), ale i velmi poetický. Krásný a smutný. Ani nevím, jestli by se mi tak líbil jen v psané formě, ty kresby tvoří příběh vyváženě se slovy. Příběh, který tím získává duši...
Líbilo se mi to moc, doufám že někde seženu i druhý Thompsonův grafický román Pod dekou a - opravdu doporučuji. I vy, kdo podobně jako já komiksy číst nechcete - zahoďte předsudky a zkuste to. Budete překvapeni, jakou odměnu za to dostanete.
Díky, J.S.H.
lvasa
  10. 1. 2013, 7:38
Dal bych šestku, kdyby to šlo. A až po mě někdo bude chtít příklad "grafické novely pro dospělé", tak nebudu váhat, tohle je přesně ono. Autor se nebojí vůbec žádného tématu a mísí krásné se strašným, reálné s nereálným, morální s mýtickým, prostě všechno se vším, tak jak to v životě je. Nepotřebuje ani žádný deus ex machina pro svůj happy end, který nejspíš právě proto působí tak reálně (je-li to opravdu happy end). Zkrátka takhle kniha je podle mého (pravda nepříliš poučeného) názoru nejlepším komiksem (odpusťte mi ten název), který jsem kdy četl.