Originální název: Parantaja
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Kniha Zlín - 2012
ISBN: 978-80-87497-54-8

Kniha Zlín (2012) 978-80-87497-54-8 180

Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob. Dva dny před Vánoci zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová. Policie, jíž se zoufale nedostává lidí a prostředků, se takovou "banalitou" odmítá zabývat. Proto se novinářčin manžel, básník Tapani Lehtinen, pustí do hledání sám, na vlastní pěst. Poměrně záhy odhalí, že manželčino zmizení souvisí s tím, že Johanna shromažďovala materiál o sériovém vrahovi, který systematicky vyvražďuje průmyslové magnáty včetně jejich rodin, úspěšně několik let uniká policii a nechá si říkat Léčitel. Tapani však při zběsilé dvoudenní honbě za vražedným monstrem zároveň narazí v manželčině minulosti na několik velmi překvapivých a s Léčitelem úzce souvisejících okolností, o nichž za deset let trvání manželství neměl nejmenšího tušení.

Z finského originálu přeložil Vladimír Piskoř. (Založil/a: jatox)

Antti Tuomainen Antti Tuomainen
*1971

vladislaus
  24. 11. 2012, 18:58
To už je druhá finské současná kniha, kterou jsem letos přečetl a druhé zklamání. Finové byli v recenzích z knihy nadšení, asi nic lepšího nemají. Kniha snad není ani detektivka, ale popis budoucího světa, který je celkem pravděpodobný. To jediné je celkem zajímavé a poučné. Na knize je dobré i to, že je krátká a nemusí se čtenář tak dlouho trápit.
illy
  6. 11. 2012, 19:37
Já se tak těšil. A podle ovací na přebalu bylo na co. Nebylo. Žádný zázrak se nekonal a to i přes to že se kniha odehrává v nedaleké budoucnosti a z toho já vlhnu. Dle již zmíněných ovací se jedná o poetické dílo. Nevím. Spíš nudné dílo. Že by poetický znamenal pro mě nudný? To snad ne. ....
Tyet
  20. 10. 2016, 6:54
Tenká knížka libovala podle recenzí a anotace dobré počtení. Potenciál zápletky ale autor podle mého názoru nenaplnil ani z poloviny. Nuda.
Peter.Melon
  8. 10. 2013, 8:18
Tato kniha je velmi dobrá.Zaujala mě.Jsou zde hezké popisy míst a osob.Určitě stojí za zmínku.Také si ji přečtěte.
JarKun
  28. 9. 2016, 9:57
Knize ublížila přílišná chvála kritiků. Díky nim jsem očekával drama a strhující zápletku až do samotného závěru. To se však nekonalo. Bez nadšených ovací bych však asi minimálně jednu hvězdičku přidal, protože kniha to rozhodně není špatná. Jde však spíše o drama, než detektivku. Autor dobře uvede do temných finských ulic, do atmosféry nejistoty a strachu, čímž prakticky předem předznamenal to, co se zrovna ve světě doopravdy děje. V tomto ohledu se mu rozhodně podařilo navodit mrazení v zádech, které trvalo až do samotného závěru. Ale mezi nejlepší knihy bych tento počin rozhodně nezařadil.
zarran
  14. 6. 2013, 14:24
Taky bych to neoznačila za klasickou detektivku, spíš thriller... ale atmosféru to mělo, spád taky, dobrou psychologie postav - a obraz světa v blízké budoucnosti mě naopak zaujal hodně, protože mi nepřišel nereálný, spíš naopak. A o to temněji kniha působí.
Do škatulky "severská detektivka" bych ji určitě nedávala, ale četla se moc dobře a líbila se mi.