Originální název: Divergent

CooBoo - 2016
ISBN: 978-80-7544-058-7

CooBoo (2016) 978-80-7544-058-7 344
CooBoo (2012) 978-80-7447-125-4 344

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti - Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou - obojí mít nemůže…

Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí. (Založil/a: jatox)

Veronica Roth Veronica Roth
*19.08.1988

Magyana
  27. 2. 2014, 14:54
Když jsem Divergenci otevřela poprvé, nic jsem o ní nevěděla. Vlastně mě zlákal pěkný obal... Jsem za to ráda, protože mě nadchla. V noci jsem nemohla spát a musela si přečíst ještě aspoň jednu kapitolu a ještě jednu a ještě...
Vzhledem k tomu, jaké je autorka mladé kotě - klobouk dolů.
Takže se hned pouštím do dalšího dílu. A na film půjdu taky. :o)
janeicka
  19. 6. 2014, 10:24
K Divergenci jsem se dostala díky stejnojmennému filmu, po kterém jsem se chtěla dozvědět, zda mnohdy nelogické a stupidní dialogy mezi postavami vychází z pera scénáristy či z pera autorky - bohužel od autorky předlohy. Ani ve filmu, ani v knize jsem si k Tris nedokázala najít nějaký pozitivní vztah, prostě mi tahle hrdinka nepřipadala vůbec sympatická. Kdyby mi bylo o deset let méně, tak bych asi celý příběh prožívala více, ale takhle jsem se jen nestačila divit, co to vlastně čtu a občas mi děj připadal jako reklama na poradnu pro vztahy náctiletých. I přes vážné výtky dokážu ocenit nápad autorky s frakcemi a velkou čtivost knihy, proto hodnotím ještě nadprůměrně. Jen mne mrzí, že autorka nechala zemřít velké množství postav, ale s nulovým emocionálním prožitkem pro čtenáře - prostě zemřeli a hotovo, ani mi to nepřipadalo smutné, bohužel.
Keatin
  1. 11. 2014, 8:02
Od nějakých 16 (a že už tomu je hrozně dávno, kdy jsem měla ještě -náct), se mi nestalo, že jsem knihu prostě musela dočíst, jinak ...nevím tedy, co by se stalo, ale noční maraton proběhl a bylo to fajn. Co jsem v řadách pracujících, ke knihám si hledám cestu obtížněji, než tomu bylo za dob studia ... nicméně ...Divergence je kniha, která dle mého názoru hýbe hlavně světem náctiletých, ale dle mé vlastní zkušenosti, i světem mým. O knize jsem věděla pouze to, že je ve všech knihkupectvích vystavena někde v popředí, že se hodně čte a že vznikl i stejnojmenný film. Takže pro mě počáteční stránky alá frakce apod. úplně nadchly a já si říkala, jak na to ta holka ušatá (rozuměj autorka) přišla. Jasně, je to předvídatelné, romantické, až teda sladkobolné a přesně jak píše janeicka ...přejít úmrtí některých postav bez toho, aniž by čtenář pocítil smutek ...něco je špatně. Celkově však hodnotím knihu na 5*, a pro rýpaly, není to věkem (mám na krku třetí křížek), prostě se mi kniha líbila a rozhodně mám v plánu i další dva díly, i když se mi trochu dere na mysl varování "aby to nedopadlo jako s Hunger Games, kdy poslední díl se už nedal ani číst." No, jdu se nechat překvapit.
Kůstka
  3. 10. 2012, 16:05
Tak to byla vážně jízda. :)) Tady je vážně důkaz, že i kdyby lidi sebevíc chtěli, aby byl všude mír a láska, 5 frakcí, každá pro město dělá něco, všichni jsou si vzájemně prospěšní.. Tak se stejně vždycky najde pár idiotů, kterejm stoupne sláva, touha po moci a vzrušení tak moc do hlavy, že neváhaj zabíjet, ovládat, ničit.. Ještě že se vždycky najde nějaká šestnáctiletá divergentní holka, která to všechno zachrání.. skoro. :)) Víc totiž až v Rezistenci, kterou musím mít! :D
anishta
  6. 3. 2014, 7:40
Skvělé, skvělé, skvělé. Tři dny, přesněji čtyři jízdy vlakem, dvoje usínání a jedna šichta a je to sfouknuto ani nevím jak. Velmi čtivé, autorka mě plně vtáhla do děje. Dneska hned navazuji dalším dílem.
Bloodym
  30. 11. 2013, 1:08
Divergence opravdu připomíná Hunger Games a nejen tématem, ale Katniss a Tris si jsou opravdu velmi podobné. Kniha mě bavila, ale otrávilo mě, že jsem uhádala, kdo je hlavní hrdina, jen co ho Tris mimoděk zmínila, dlouhou dobu před tím, než se v knize fyzicky objevil. To trochu zkazí dojem
LeaLea
  3. 5. 2014, 13:14
Pořád má svoje kouzlo, ať už je Divergence jakkoli nedokonalá. Mladinké autorce se podařilo vžít do pocitů hlavní hrdinky a čtenářům nabídnout, co si nejvíc žádají. Je to napínavé, vzrušující, dokonce dokáže nemile překvapit. Za mě tedy ano. V žánru dystopií pro mladé patří pořád k těm lepším.
Jadelaine
  29. 6. 2016, 19:12
Jsem překvapená, jak mě knížka chytila. Hezké počtení. Jsem zvědavá jak se bude příběh dále vyvíjet.
Jasanek
  19. 2. 2015, 20:32
Velké zklamání! Úplně jsem celou dobu z knihy cítil, jak obrovský má potenciál a co všechno by se z jejího světa dalo vytěžit. Bohužel mě neustále kazilo čtení to, jak autorka nedopracovala vše do detailu.
Co mám na mysli? Jeden příklad za vše: Frakce jsou podle všeho opravdu velké a čítají hodně lidí, ovšem do nové frakce se probojuje jen 10 nováčku? Takže když tam bude nejstaršímu 70 let, tak jsme na populaci 700 osob, pokud nebudeme hledět na to, že občas někdo umře, dostáváme se na 3 500 na celém světě. Můj oblíbený fail - Beatrice celý zmlácena, si nemůže ani zavázat tkaničky a o 10 minut už naskakuje do projíždějícího vlaku... A takovýchto chyb je tam hrozně moc.
Dost mě také vadilo jak naivně a předvídatelně se bude příběh odehrávat, Beatrice je s prominutím dost blbá holka.

Zahozený potenciál.
Domovoj
  13. 1. 2014, 20:17
Předem se omlouvám všem příznivcům této knihy, ale.... Poté, co jsem přečetla prvních sto stránek knížku zavírám a odkládám na neurčito, pravděpodobně navždy. Příběh je podle mě nepropracovaný a plochý, prostředí nezajímavé, styl psaní jednoduchý. Mám ráda i oddechové knihy, ale u této si nejsem jistá,že by mi mohla "něco dát".
PeťkaW.
  9. 1. 2015, 12:50
Po přečtení zdejších komentářů jsem čekala, že budu knihu hltat jedním dechem a budu z ní unešená. Bohužel žádné extra nadšení se nekonalo, čtení jsem přetrhávala bez problémů a celkový dojem je takový... vlažný. Těžko říct, jestli za to může fakt, že jsem dřív viděla film, ale myslím, že ne. Příběh je zajímavý, čtivý, má spád, nápad je poměrně originální (ještě jsem nečetla Hunger Games), ale stejně jako ve filmu, i tady mi chybělo větší vykreslení prostředí a propracování příběhu - proč jsou frakce, co se stalo v minulosti a tak dál a tak dál... je tu prostě příliš mnoho neobjasněných otázek. Je možné, že na některé najdu odpovědi v dalších dílech, ale to je podle mě už pozdě, protože jsou určitá fakta, která by čtenář potřeboval vědět už od začátku, aby si mohl na některé věci udělat lepší názor. Takže jako oddechovka a pro mladší generace - dobré. Já čekala víc...
Eidalon
  29. 3. 2014, 11:29
Na knihu jde jen chvála a nadšení, byl jsem tedy hodně zvědavý, co celkem velmi mladá autorka předestře za vize a nevšední a novátorské myšlenky žánru sci-fi. Jako fanoušek tohoto žánru, který za svůj dlouhý život přečetl snad vše, co v žánru vyšlo nejlepšího, jsem byl opravdu hodně zvědavý.

Z pohledu zkušeného sci-fisty má kniha spoustu nedostatků a to jak logických, tak morálních, ale jak z děje knihy vyplývá , o ty zde až tak nejde. Nakonec samotný děj knihy je vlastně teanegrovský příběh o pocitech, vztazích, vůli, kamarádství, zradě a lásce hlavní hrdinky Beatrice - Tris a Čtyřky alias Tobiase ve frakci Neohrožených a dalších pár nováčků. Potkáváte zde jen mladé lidi - hodnota lidského života je zde degradována na výrazy - prošel či neprošel zkouškou, jeden mrtvý sem druhý tam, co na tom - no to mne u společnosti, která se měla poučit z chyb svých předků, moc nesedí.

O tom, že se v knize popisuje společnost po post-apokalyptickém sebezničení lidstva jsem se dočetl jen v recenzích na knihu, stejně tak i to, že se děj odehrává v Chicagu někdy v budoucnu. Z děje samotné knihy to nijak nevyplývá. Nedozvíte se kdy a kde se děj odehrává, snad jen, že ve městě, které je zpola neobydleno, obehnáno drátem, za nímž jsou ale farmy produkující pro společnost žijící uvnitř potraviny.

O městě, v němž jezdí vlaky sem a tam bez logického cíle, snad aby převážely Neohrožené na jejich misích, bez vysvětlení, jak je získávána energie, potraviny, proč došlo k tomuto stavu, jak jsou získávány výrobky denní potřeby a jak vše vlastně funguje. Na jednu stranu město chátrá a na druhou stranu lidé v něm žijící ovládají a mají k dispozici rozsáhlé moderní technologie. Žijí uvnitř drátů, ale farmy mají mimo území města. Proč tedy žijí uvnitř se nedozvíte. Před čím město a svou komunitu chrání taktéž. Není ani naznačena velikost celkové komunity - snad jen, že se jedná o velké město, za to filosofie rozdělení společnosti je navržena téměř nadpozemsky.

Autorka zde předestírá nový typ lepší společnosti po předchozím sebezničení (a to je asi jediná myšlenka celé knihy související s žánrem sci-fi), která staví na analýze chyb, které vedly tu předchozí k "vlastní likvidaci". A návrh je to vcelku logický a velkorysý. Rozdělení společností do Pěti Frakcí je určitě novátorské. Smyslem daných Frakcí je vymýtit ty lidské vlastnosti, které byly považovány z pohledu zvolené Frakce za příčinu celosvětového sváru. Jednotlivé Frakce jsou přesně popsány, včetně úlohy, kterou členové jednotlivé Frakce ve společnosti hrají, i když jen velmi obecně.

A tak se dozvíte, že ti přeživší, kteří přičítali vinu kolapsu lidstva agresi, utvořili frakci Mírumilovných, ti kteří za viníka označili nevědomost, se seskupili do frakce Sečtělých, ti kteří za příčinu zla označili pokrytectví se sloučili do frakce Upřímných, ti kteří poukazovali na sobeckost vytvořili frakci Odevzdaných a ti co odsuzovali zbabělost se stali Neohroženými.

Každá frakce dodává do společného soužití jiný typ lidí, kteří se pak začleňují do celého společenství - Odevzdanost dala správu města - bezúhonné osobnosti bez závisti a touze po moci, Upřímnost zákonodárce, Sečtělost vědce a učitele, Mírumilovnost poradce a opatrovatele, Neohroženost ochrana města a pořádku. Každá frakce má své obyvatele žijící dle zásad a filosofie frakce, své rodiny, které plodí a vychovávají děti, aby se tyto dosažením 16 roku rozhodly, ve které frakci chtějí strávit svůj další život. V rozhodnutí jim má napomoci talentová zkouška, která v podobě hypnotické vize odhaluje skutečné vlastnosti jedince. A Divergence neboli odchýlení - rozbíhavost - jedince od jeho jednoznačného zařazení do té či oné frakce je nebezpečné a takoví jedinci jsou nekompromisně likvidováni. Proč, to se v knize na závěr dozvíte.

A jak děj ukáže, lidská společnost je nepoučitelná. Touha po moci vůdců dvou frakcí vede k rozpolcení a zneužití technologie a členů frakce Neohrožených k získání a ovládnutí celého společenství. Jak praví zásady dobrého příběhu - odvaha hlavní hrdinky Tris vede k odvrácení tohoto skutku a zmaření záměru. Zároveň se hroutí dvě z pěti frakcí a z hrdinů se stávají nezařazení alias odpadlíci, kteří musí přežít na vlastní pěst.

Ale to již příběh končí. Dva hlavní představitelé zůstávají spolu, ale jejich další osud je zcela otevřen a nejistý. Jako zachránci celého společenství pro mne nelogický závěr. Za to ideální příležitost na pokračování příběhu.

Pro mne má kniha dvě roviny - samotný příběh, který by se asi taky klidně mohl odehrát na nějakém výcvikovém vojenském táboře současnosti, kde ctižádostivá Tris překonává překážky a sebe samu a zamiluje se do svého instruktora, aby společně pokořili šikanu, zneužívání druhých ve svůj prospěch a touhu po moci, a myšlenku nového členění společnosti po jejím předchozím selhání a návrhu jejího fungování - příběh se mne líbí, návrh nové společnosti taktéž, vše ostatní kolem a především logičnost je ale dost krkolomné a nepravděpodobné.

Přesto dávám 4 hvězdy z pěti. Příběh mne pohltil a knihu jsem přečetl na jeden zátah. Umění vtáhnout do děje se autorce nedá popřít. Myslím, že se kniha určitě bude líbit, ale do románů např. C.Clarka - Vesmírná odysea (2001, 2010, 2061 či 3001) a nebo ságy Ráma to má hodně daleko.

Taktéž bych knihu necharakterisoval jako dyspotickou vizi Chicaga, ale to je věc názoru.
ondrasek
  8. 10. 2016, 8:17
Divergence se mi líbila. Už ani nevím proč, další díly se mi nelíbily, ale Divergence jo. Cílovou skupinou budou nejspíš náctileté čtenářky, což já nejsem - dobrý.
Hodně jsem srovnával s nedávno přečteným Hunger Games - je to hodně podobné, nevím kdo koho vykradl.
Ale proč ne.
Ivet
  7. 11. 2014, 12:01
Sice jsem první viděla film, ale pamatovala jsem si jen málo věcí. Byla jsem zvědavá, jak to bylo původně v knize, a tak jsem se do ní pustila.
Podobnost s Hunger Games se opravdu nedá přehlédnout a kdo tvrdí opak, tak by měl příště číst důkladněji. Jen ve zkratce: Jsme s budoucnosti v severní Americe, kde se lidstvo po nějakém sebedestruktivním aktu rozdělilo na více skupin do různých oblastí s různými prioritami. V jedné této komunitě žije mladá dívka se svou rodinou. Tato hlavní hrdinka, která o sobě nemá nijak vysoké mínění, se vlastní volbou ocitne v neznámém prostředí, kde musí ukázat schopnost obstát v boji a za svůj výkon je hodnocena. Najde si tam přátele i nepřátele a je tam také kluk, kterému se líbí, ale ona zpočátku netuší, jak s tím (s ním) naložit. Snaha o přežití v drsných podmínkách je v okamžiku šťastného konce přerušena vzpourou pro systému a naši heroine chce chce vidět mrtvou několik velmi mocných lidí. Ta má naštěstí u sebe svého přítele, o kterého se může opřít.
Tímto díkybohu podobnost končí, jinak by vážně nemělo smysl to číst. Hrdinky jsou každá osobnostně jiná a jejich vztahy s ostatními se vyvíjí velmi odlišně. Zpočátku byla kniha příjemnou oddechovkou, ale v druhé půli se děj rozjel natolik, že jsem to prostě nemohla odložit z ruky. Ideální sci-fi čtení pro mládež, která si pak uvědomí, že si vlastně žije docela dobře.
Lucy Sisk
  4. 8. 2014, 18:06
Jak vypovídá název, jedná se o knižní předlohu pro stejnojmenný film Divergent. Těžko se odhaduje, jestli více zapůsobí kniha nebo film, protože obě verze Divergence mají jednu a tu samou podstatu. Ukazují na svět, který je řízen "něčím vyšším" a "co má kontrolu". Je to jako příjemnější verze knih, které odkazují na dalekosáhlejší mikroskopickou kontrolu v podobě neustále sledujícího Big Brothera - teď nemyslím tu potrhlou reality show. To, co mám na mysli, jsou knihy s podobnou tématikou, ovšem napsanými stylem, který čtenáře dokáže spíše vyděsit než uchvátit. Jen si připomeňme, jak dopadlo první rozhlasové vysílání Války světů, a lidé propadli v šílenství. Věřili, že to co slyší je pravda a svět spěje ke svému konci, no vlastně lidstvo samo.

Tato kniha je svou tématikou jasná, přesto se tu nacházejí problémy typických pro teenagery a dospělé. Musí se zodpovědět otázky ohledně vztahů v rodině, o odchodu dětí na svou vybranou profesi - školu, o poslušnosti vůči autoritám a především, o odlišnosti jednice ve skupině.

Divergence je román, v němž hlavní postavu tvoří Beatrice Prior - později má nové jméno Tris - se svými všestrannými dovednostmi, je divergentní. Co to znamená? Divergence je mnohokrát definováno jako rozhraní. Trisiin svět je rozdělen do pěti frakcí, které řídí jejich svět a určují společenská pravidla - separují lidi do skupin. Neohrožení, sečtělí, mírumilovní, odevzdaní a upřímní.

Tris si zvolí jako budoucí cestu život u Neohrožených. Zprvu nijak nevyčnívá z davu, co se týče jejích fyzických kvalit, ale nakonec se vyhoupne na první příčky díky mentálním testům. To upoutá pozornost jejího mentora "Čtyřky". Samozřejmě se do sebe zamilují a novinkou pro Tris je, že on je jako ona. Divergentní.

Děj je táhlý, ale dostane spád, když se jedna frakce rozhodne vyladit druhou. Tris a Čtyřka zasáhnou a ještě s pár dalšími lidmi zabrání masakru, která chtěla rozpoutat ředitelka Sečtělích. Bohužel jsou odhaleni jako divergentní a musí uprchnout. Tím také kniha končí.

Kdybych se měla poohlédnout po stylistice, řekla bych, si že kniha vede dobře. Věty jsou jednoduché, dialogy přímé bez zbytečných popisků. Jestli je to typická řeč adolescentů - ano i ne. To nikdo netrefí do puntíků přesně, ale především se mi jedná o jednu věc. Opakující se slova nebo slovní spojení, která by se opakovala a vryla se tak do paměti, tu nevyhledáte.
Ajka13
  12. 1. 2013, 19:01
Tak na chvilku jsem uvažovala, jak moc se mi to vlastně líbilo. Protože přicházela jsem k tomu trochu skepticky, někde jsem slyšela/četla, že je to taková druhá verze Hunger Games. Ale nakonec jsem se rozhodla si to přečíst. A musím říct, že jsem docela mile překvapená. S Hunger Games to sice má určité společné rysy (budoucnost, frakce, nějakej ten kluk, vzpoura proti systému), ale jinak je to absolutně o něčem jiném. Ale co se mi (překvapivě) líbilo nejvíc, byl skvěle vykreslený vztah mezi Tris a Čtyřkou. Na vztahy ve sci-fi a fantasy knihách si obvykle moc nepotrpím, ale tady to bylo tak... já nevim... sladký, ale zároveň trošku smutný, pak zase veselý, jako na houpačce, že jsem to místy doslova hltala. Zato jsem nakonec dala knize tu 5. hvězdičku. Klobouk dolů takhle mladé autorce!
Veronika
  28. 5. 2014, 16:39
Aj napriek neveľkej chuti k tejto knihe ma práceneschopnosť a chuť prečítať si niečo ľahké priviedla k nej.
Nebola som ani veľmi prekvapená, ale ani sklamaná. Napriek veku autorky sa jedná o vcelku zaujímavé dielo, veľmi čitateľne napísané. Námet je podľa mňa mimoriadne zaujímavý a hlavne náročný. Kniha má veľké nedostatky - chyby faktické, logické, morálne. Chýba nám množstvo informácií, ktoré by som ako čitateľ mala vedieť (veď Eidalon), vzťahy sú rozvinuté nedostatočne a na môj vkus navyše aj (niektoré) veľmi dynamické. Pre skúseného autora by vytvorenie tohto "nového sveta" možno nebol až taký problém, tu je to však citeľné. Autorka sa musí naučiť pracovať aj so zvratmi a prekvapeniami - niektoré "prekvapenia" boli zmienené už teraz, ktoré dávajú tušiť problémy a akcie do budúcnosti, ale boli prezradené nie veľmi šikovne. Záver som očakávala v takej podobe, v akej nám ho autorka naservírovala.
V každom prípade, aj napriek uvedeným nedostatkom sa jedná o knihu čitateľnú a neurážlivú. Dávam 3 a pol hviezdičky, uvidíme, čo prinesú ďalšie diela.
Alyss Mainwaringová
  6. 5. 2014, 17:08
Určitě doporučuji, kniha mne nadchla, ale nemůžu se zbavit pocitu zklamání. Je to opravdu hodně podobné Hunger Games - nevím, kdo od koho opisoval, tak nebudu nikoho odsuzovat, ale... Jinak úžasný příběh. :4,6 hvězdičky
Adele
  7. 10. 2015, 21:22
Byla jsem zrovna v zahraničí, když jsem se k Divergenci dostala. Za normálních okolností bych si jí asi nevybrala, ale nebylo na výběr nic jiného. Trailer k filmu vypadal dobře, a tak jsem si řekla proč ne. A byla jsem moooooc mile překvapena. Četlo se to dobře, svižně, super námět, zápletky. Občas mi to spíš přišlo spíš jako z minulosti než z budoucnosti, ale líbilo se mi to, asi někdy v budoucnu zkusím druhý díl, ale rozhodně mám na seznamu knížky na které se těším víc.
včelka
  7. 1. 2013, 18:55
Jedním slovem B.O.M.B.A.! ;) Knížka se mi strašně líbila hlavně proto, že to bylo zase něco jinýho a né jen obdoba upírů a vlkodlaků, které obvykle čtu. Je tu nepatrná podobnost s Hunger games a malinko i s Vampýrskou akademií (zápletka mezi instruktorem a jeho žačkou), ale jinak velni originální. Autorku muselo stát nějaký ten čas všechno vymyslet, a proto ode mě velká pochvala a poklona :)A obálka taky stojí za zmínku, je velmi pěkná ;)
Už čtu 2. díl a nedá se od toho odtrhnout.
wendieta
  7. 3. 2013, 0:05
Super odpočinková četba. Čtyřku si nejde nezamilovat. A podobnost s hunger games je jen postapokalyptický žánr, který se teď stává trendem. Za mě doporučuju lidem, kterým se HG líbily.
Florence
  25. 10. 2014, 19:26
Do čtení této knihy jsem se pustila hlavně proto, že je to součastně velmi populární a já tedy byla zvědavá, co na tom lidé vidí. Celkově se to četlo velmi rychle, docela mě to ze začátku i bavilo. Zajímavé mi přišlo hlavně rozdělení této společnosti a její fungování. Jak tak ale kniha ubíhala, docela příjemná hlavní hrdinka mi byla stále protivnější a dle mého názoru se chovala stále hůř. Ke konci mě vlastně kniha už vůbec netěšila a četla jsem ji proto, abych věděla, jak se to všechno bude dál vyvýjet. I přes to mě moje kamarádka přemluvila k přečtení dalších dílů, takže snad na konci nebudu tuto trilogii považovat za ztrátu času...
Desmond
  10. 12. 2013, 20:45
Od knihy jsem nečekal žádné zázraky, takže po jejím přečtení nejsem zklamaný. Nejde o žádné extra převratné dílo, knize se ale musí nechat její čtivost. Vadilo mi několik nelogičností a také nenápadné podsouvání křesťanské víry.
Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 18:32
Musím se přiznat, že jako první jsem viděla film. Který mě jakš takš navnadil na nějaké pokračování. Ovšem pokud chci číst dvojku, musím přečíst jedničku. Vím, že u Hunger games, mi to dělalo velké problémy, číst první díl po shlédnutí filmu, který mě zaujal příběhem dokonce víc než samotná Divergence. Ale Divergenci knihu jsem slupla za týden jako nic. Příjemné, svižné čtení.
Rumbelle
  7. 12. 2014, 11:51
Vynikající kniha. Šestnáctiletá dívka si musí vybojovat cestu k životu a lásce. Určitě stojí za to si ji přečíst. Vřele doporučuji. Už se těším na další díl.
RenataHopsinka
  30. 11. 2014, 15:55
Musím uznat, že tato kniha je opravdu výborná. Chytla mě hned od začátku. Skvěle se čte. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díly.
Lúthien Celebrindal
  13. 11. 2014, 22:20
Oddychová četba na pár dní :-)
Knížka se mi líbila, ale pořád jakoby tomu něco chybělo - nejspíš pořádný hlavní hrdina, protože už mi ty puberťačky, které řeší problémy se svou osudovou první láskou, lezou trochu krkem (Bella, Katniss, Triss...)
Nicméně, zpočátku to bylo velice zajímavé, originální a trochu napínavé, ale postupně se to zvrhlo. Děj byl zcela předvídatelný a autorčina snaha o zvýšení napětí nepředvídaným úmrtím několika vedlejších postav byla marná ;-)
XZvire
  31. 7. 2014, 9:16
Divergence se moc dobře čte, přečetla jsem jí v podstatě za den. Jak tu mnohokrát padlo, jisté podobnosti s Hunger games to má, ale v dnešní době už to snad ani nic neznamená. (spoustu knih a filmů žánru sci-fi si jsou podobné) Nečekala jsem, že už v první knize dojde k nějaké vzpouře, proto předpokládám, že druhý díl bude taková přípravná půda pro třetí díl, který vyvrcholí nějakou tou "bitvou", jinak si nedovedu představit, co by se mělo ve všech třech dílech stát.. Každopádně jsem zvědavá a vrhám se na další díl..
Poison_Ivy
  20. 8. 2013, 9:53
“I am selfish. I am brave.”

Líbily se vám Hunger Games? Tak si musíte přečíst i tuhle knížku. - Tak přesně to mě nalákalo k přečtení. Lituji? Ani náhodou.

Postapokalyptické Chicago. Svět rozdělený do pěti frakcí podle pěti základních vlastností. Když je vám 16, musíte se rozhodnout kterou frakci si zvolíte. Připadá vám to zajímavé? Mě rozhodně ano.

Musím přiznat, že mi chvilku trvalo se do toho dostat a pochopit všechny možná pravidla. Jakmile se mi to však podařilo, tak jsem se téměř nemohla odtrhnout. Nápad knížky mi přijde geniální a celý příběh svým způsobem tak originální, že jsem se prostě nemohla dočkat co bude dál.

Veronica Roth píše dobře, velmi čtivě a dokázala vytvořit pěkné postavy a svět.

Melindaaaa
  8. 10. 2012, 22:38
POZOR, HODNOCENÍ MŮŽE OBSAHOVAT NECHTĚNÉ SPOILERY
Knížka, kterou jsem přečetla během dvou večerů :) Bylo to super :) Tris je sympaťačka, nápad príma (poslední dobou si v postapokalyptické literatuře libuju víc než je zdrávo). Nějaká ta love story tam taky byla ;) Sice zde byly často předvídatelné situace (Kdo je Čtyřka mi bylo jasné mnooohem dřív než Tris a Will/Christina taky)
Podobnost s Hunger Games je tu nepatrná-hlavní ženská hrdinka je mladá dívka, která se trochu liší od lidí z frakce (kraje), kde žije odmalička. Nakonec je za velkou hrdinku. Tím však její trápení nekončí. Jak to s ní pokračuje se jdu hned teď dočíst v dalším díle Rezistence :)
Parádní počteníčko, všem doporučuju
ideal_alien
  27. 12. 2015, 16:28
Kniha je hezká, ale nic mi nedala. Neurazí, ale ani neohromí. Skvělý nápad.... dystopie se mi začíná pomalu, ale jistě zamlouvat. Pokračování si s chutí přečtu.
Ann-K.
  26. 12. 2014, 19:21
Od první stránky sem se zažrala do děje natolik, že jsem nebyla schopná dělat cokoliv jiného než číst:):D Trochu bych Divergence přirovnala k Hunger games, až na to že tohle sem přečetla tak desetkrát rychleji:) děj je napínavější a HODNĚ čtivý:)Doporučuju. Už se těším na další díly:)
andilek666
  23. 2. 2013, 17:18
Trochu jsem se bála, jaká tahle knížka bude, když jí někdo !mylně! přirovnával k Hunger games, který se mi moc líbili. Nepřijde mi, že by to mělo něco společnýho, snad jen to, že hlavní hrdinka je holka =o) Jinak výborná knížka, přečtená za jeden den... =o)
hous.enka
  21. 11. 2016, 14:05
Neznám filmové zpracování téhle série, ale Divergence mě zaujala. Ano, neděju se tu nic jiného, než co se dělo v Dokonalém světě, Hunger games a podobně, ale přesto se tu něco, o čem chci číst. Společnost se rozpadla do několika frakcí, které jsou od sebe velmi odlišné a vůči sobě vyhraněné. A protože v 16 letech se každý může rozhodnout, ke které frakci chce patřit, zvolí si Beatrice svou frakci. Beru to jako takový úvod do série, tak uvidíme, jak se to celé nakonec rozjede. Nicméně Divergence mi sedla zejména v těch částech, kde se odehrávají simulace strachu jednotlivých postav. Milostná linka mně nerušila, ale nenabízí nic nového.
honzik10
  15. 1. 2015, 13:23
Obsahuje spoiler spoiler Jednoznačně pět hvězd!! Veděl jsem že je film a podle komentářů na filmové databázi to není nic moc a tak jsem si řekl, že si radši jako první přečtu knížku. Od první kapitoly mě to chytlo...četl jsem pořád a pořád a nemohl jsem přestat. Dokonce jsem dneska kvůli tomu dřiv vstal abych to mohl dočíst a to se nikdy nestává. Je to opravdu zajímavé a skvělé dílo. Ze začátku mi Beatrice nebyla moc symptaická, ale jak se stala Neohroženou tak pak už jo. Mělo to všechno: romantiku,akci,napětí,smutné scény a humor. Prostě všechno co musí mít dokonalá knížka a to tahle je. Těším se na Rezistenci a Alianci, až jí nekde seženu :)
Lerenika
  17. 9. 2013, 19:06
Je to dobrá knížka, velmi dobře zpracovaný děj i postavy, ale až takové haló to není. Tento námět vídáme často, + trochu lásky do toho, + jsem trochu jiná než ostatní.
Ale jinak vážně nadprůměr, není to sice nejlepší knížka, co jsem kdy četla. Ale přesto je pěkně čtivá a 2. díl si rozhodně přečtu také. :)
Shifer
  26. 8. 2012, 16:26
Páni. Já jsem myslela, že všechny ty ohromné pochvaly jsou až moc přehnané, ale tahle knížka je vážně neuvěřitelná. A Čtyřka je na mém seznamu postav, do kterých jsem se bezhlavě zamilovala. Přečetla jsem ji za pár hodin. Je to originální příběh a nezdá se mi, že by to připomínalo Hunger games.
Artep524
  13. 9. 2016, 8:58
Musím říct, že knihy z kategorie "Young adult", které jsem zatím přečetla, jsou neuvěřitelně čtivé. Právě čtivost knihy je hlavním plusem, který dávám Divergenci. Příběh není špatný, spíš jednodušší, akorát nevím, co to je v současné době za trend nechávat zemřít co nejvíce postav (i přesto, že nejsou hlavní).
MiriamBlahova
  25. 7. 2016, 13:34
Obsahuje spoiler spoiler Celá série je pro mě perfektní (i když má k dokonalosti daleko!). Zaujal mě nápad "bezkonfliktního světa". Je to taková mini utopie, která stejně ve své podstatě nefunguje (jako všechny ostatní). Příběhy o nereálné realitě mám ráda!
Vyzdvihuji: rozdělené frakcí (od barev oblečení, různých vlastností až po strategii, aj.), povaha hlavní hrdinky (i přesto, že má Tris pubertální výlevy, dají se lépe snášet než návaly Katniss z Hunger games), stupňovitost děje (při simulacích jsem zatajovala dech a nemohla se dočkat další), nezodpovězené otázky (čtenář může pouze tipovat celkové rozuzlení)... Kniha bohužel obsahuje i zápornou stránku: literární pojetí (dialogy jsou někdy přespříliš barvité, popis jámy byl pro mě zklamáním - dal se vykreslit podrobněji,...). Podtrženo, sečteno - klady výrazně převažují zápory a já bezpodmínečně otevírám rezistenci! Musím se přece dopídit k důvodům, proč sečtělí zahájili likvidaci odevzdaných (a nespokojím se s vysvětlením, že toužili po moci)!!!
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:03
Tak tohle je jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla! Zhltla jsem ji za jediný večer, protože jsem se nemohla odtrhnout! Sice se moje povaha od té Trisiny dost liší, ale přesto jsem se s ní dokázala sžít. Vážně super!
yanniss
  10. 9. 2012, 16:42
No takže, z téhle knížky jsem ale hodně zklamaná. Četla jsem na ní tak kladné recenze, že je to bomba apod. že jsem se na ní hrozně těšila. V půlce knihy jsem stále přemýšlela, kdy konečně přijde ta bomba, díky které této knížce dávate všichni 5 hvězdiček. Knížka se mi líbila, to nepopírám, ale že by to byla taková bomba? To jako cože? To jsem asi měla v ruce jinej svazek než vy všichni ostatní, jinak si to vysvětlit nedokážu. A taky by mě hrozně zajímalo, kde je ta spojitost s Hunger Games? Protože já jsem tuhle část asi přeškočila. Kniha, námět, děj se mi líbil, ale třeba The Host jako dystopie mi přijde lepší, a Hunger Games (co se týče prvního dílu) se mi také líbil víc. Po druhým díle sáhnu, ale za mě jenom 3 hvězdičky. ;)
Katniss
  29. 8. 2012, 0:23
Tahle knížka není špatná, námět není špatný,ale... zpracování. Sebelepší zápletka trpí, když není nikdo, kdo by ji rozvedl, pozvedl do vyšších rovin. Od chvíle, kdy Trisina matka zmínila nebezpečí simulačního séra, kniha pozbyla na překvapení a já knihu dočetla jen tak ze setrvačnosti. Žáné překvapení se nekonalo. Kniha možná není inspirovaná Hunger Games, ale rozhodně tam vidíme překvapivě dost podobností. Oproti Hunger Games tahle knížka ale nemá na čem táhnout. V HG člověk žasl a trnul nad krutostí tvůrců her po celou dobu příběhu s čímž se snoubila nevyjasněná historie distriktů. Divergence nám nabízí jenom jednu zápletku a to poměrně jasnou. Také prostředí je podivuhodně ploché. A to proč musí být město chráněno zvenčí nebylo ani nakousnuto, jasný marketingový tah. Tahle kniha je jen slabý odvar Hunger Games.
PandaGirl
  12. 3. 2016, 12:24
Po knize jsem sáhla, protože jsem viděla film. Původně jsem totiž na tenhle typ knih moc nebyla. Ale film se mi hodně moc líbil. Proto jsem se rozhodla, že si knihu přečtu, protože do filmu se nevejdou všechny ty detaily.
Musím uznat, že hned po zakoupení knihy, jsem se do ní začetla. A poté zamilovala. Bylo to něco nového, neotřelého se svižným dějem. Veronika Roth prostě umí psát. I postavy byly příjemné. Ty které jste měli nenávidět jste nenáviděli, ty které jste měli milovat jste milovali. Všechno jak má být.
Ke konci člověk napětím téměř nedýchal. Rozhodně se mi kniha líbila víc než film!
keddy79
  3. 10. 2013, 13:44
výborná kniha, doporučuji k přečtení. Mám jen výhradu k jednoduchému způsobu psaní, také snad proto je zařazena do kategorie pro mládež. Abych přispěla svo kapkou do mlýnu ohledně srovnávání s Hunger games, obě knihy jsou různými verzemi budoucnosti lidstva, tudíž se odehrávají v podobné době a obě knihy jsou určeny pro mládež. To je celá podobnost, jinak je každá kniha úplně jiná.
Míša.L
  22. 7. 2013, 20:22
Jakmile jsem ji otevřela, zamilovala jsem se do ní. Krásný originální příběh, sympatická hlavní hrdinka a neuvěřitelně sexy Tobias. Už se nemůžu dočkat až se pustím do dalšího dílu..:)
safety
  14. 11. 2012, 14:03
Výborná knížka, přečetla jsem ji jednim dechem. Nikde se nic nenatahuje, nikde není hluché místo, žádné dlouhé nezáživné popisování. Jen vás to nutí číst a číst a číst :)
koki.veru
  2. 4. 2015, 14:54
Krásná knížka, hodně podobná Hunger games....HG se mi ale líbilo víc, ale i přesto je i tahle knížka velmi zajímavá. Jsem zvědavá na zbylé dva díly, jaké budou. Knížka přečtená během asi čtyřech dnů, čte se velmi dobře. Sci-fi moc nemusím, ale v téhle knize mi tenhle žánr vůbec nevadil :)
Roux
  14. 6. 2014, 16:31
Zajímalo by mě co lítá ve zvduchu, že novodobé "autorky" musí psát takovéto koniny. Celá kniha je nelogická a hloupá. Překousla jsem to a dočetla to až do konce, čistě hlavně z vědeckého hlediska, abych věděla co vás všechny přimělo psát tyhle oslavné komentáře. A ne, opravdu tam nic zajímavého není.
Lindsey
  7. 4. 2014, 23:01
No... popravdě mě tato kniha trochu zklamala. Dystopie vážně miluju a kniha se mi líbila, ale po většinu doby jsem se nemohla zbavit pocitu, že už jsem to někde četla. Vím, že v dnešní době je těžké přijít s něčím opravdu novým, ale příběh mi přijde jako slepený z mnoha dalších kniha - jedná se například o Hunger Games a nemůžu si pomoct, ale sídlo Neohrožených mi silně připomíná jeskyně v Hostitelovi. Dalším velkým ale jsou hlavní postavy. Nějak jsem se nedokázala vcítit do Tris a Čtyřky. Tris jakoby se stále nemohla rozhodnout, jestli bude ufňukanou chudinkou nebo rebelkou. Nic mezi neexistuje, pouze tyto dva extrémy. Nevím, možná šlo ze strany autorky o předem promyšlený tah, který měl poukázat na Trisinu Divergenci, ale pro mě to bylo matoucí. A pak Čtyřka, pro mě naprosto nepochopitelná postava. Za celou dobu pronese pár vět, skoro nic se o něm nedozvíme, ale Tris se do něj i přesto zamiluje. Promiňte mi to "rouhání", ale v tomto spatřuji určité společné rysy s díly Lenky Lanczové, kde se dívky zamilovávají do kluků především díky jejich vzhledu. Tím nechci hanit jejich lásku. Jejich vztah je popsán hezky a když je odhleno pravé jméno Čtyřky, tak se mi i celkem začíná líbit. Celkově mi přijdou ale obě postavy charakterově dost ploché.
Kniha se mi líbila a jednotlivé frakce jsou dobře promyšleny. Bohužel nepřichází s ničím až tak originálním a hlavní postavy mi nepřijdou úplně dotažené, proto dávám jenom tři hvězdy.
Mikka
  3. 1. 2014, 21:47
Skvělá knížka od mladé spisovatelky, která může zavánět prachobyčejnou "teenage" prvoplánovostí, ale já v ní nacházím spoustu zajímavých (a ne až tak nereálných) myšlenek. Rothová podle mě geniálně vymyslela celkové prostředí a chytře si pohrála se společenskými pravidly jednotlivých frakcí. Na můj vkus oddechová četba s náznakem vizionářství.

1 2 3