Opium

Originální název: Opium

Rubato - 2011
ISBN: 9788090481701

Rubato (2011) 9788090481701 176

Po smrti svého přítele Raymonda Radigueta propadá Jean Cocteau závislosti na opiu. Koncem roku 1928 podstupuje léčebnou kúru na klinice v Saint-Cloud, během níž vznikají tyto jedinečné zápisky a kresby. Kniha se svým významem a stylem řadí po bok klasických textů básníků-vizionářů Baudelaira, Rimbauda a de Quinceyho a je i zásadním textem pro recepci Cocteauovy poetiky.
"Psát pro mě znamená kreslit, splétat linie takovým způsobem, že se stávají písmem, nebo je rozplétat tak, že z písma vzniká kresba."
"Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." (Založil/a: Vocal)

Abigor
  7. 7. 2014, 2:14
Čekej úvahy o estetice, jeho kulturním životě v léčebně, o opiu, o současnících a o společnosti. Není to lehký čtení, nejde to sfouknout jen tak, jedním dechem, musíš u každé (skoro u každé) té úvahy přemýšlet, abys na to přišel, co vlastně ten shluk písmen znamená... Zajímavá zkušenost.