Záhada konvoje PQ 17

Poprvé vydáno celosvětově: 1973

Naše vojsko - 1984
ISBN: 23-032-84

Naše vojsko (1984) 23-032-84 160

Když konvoj PQ-17 vyplouval 27. června 1942 z Hvalfjordu na Islandu, tvořilo jej celkem 34 obchodních lodí, 3 lodě záchranné a 2 tankery pro doprovodná plavidla. Tato plavidla dopravovala do SSSR 297 letadel, 495 tanků, 4246 nákladních automobilů a 156 000 tun munice, potravin, pohonných hmot a dalšího materiálu, celkem za 700 milionů dolarů.

Krátce po vyplutí se musela loď West Gotomska vrátit pro poškození trupu následkem srážky s plujícím ledem a tanker RFA Gray Ranger byl zhruba v polovině plavby přesunut k navracejícímu se konvoji QP-13.

4. července 1942 konvoj utrpěl první ztráty způsobené nepřítelem. Během dne se při útocích letadel a ponorek potopily tři lodě. Pak přišel osudný rozkaz k rozpuštění konvoje. V následujících dnech potopily letadla a ponorky dalších 19 obchodních lodí, jednu loď záchrannou a jeden "doprovodný" tanker.
Do severoruských přístavů doplulo 11 obchodních a dvě záchranné lodě. (Založil/a: vladislaus)

mhladik
  30. 6. 2014, 16:51
Velice čtivá knížka popisující jednu z nejpotupnějších zkáz konvoje za II. světové války. Názorně je zde vidět co způsobila panika, která nevznikla mezi obyčejnými námořníky, ale na úrovni nejvyšších představitelů britské admirality a tuto paniku nezpůsobilo nic menšího něž německá bitevní loď Tirpitz.