Tři novely

Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Československý spisovatel - 1989
ISBN: 80-202-0059-2

Československý spisovatel (1989) 80-202-0059-2 332

Souborné vydání tří Hrabalových novel - Ostře sledované vlaky, Taneční hodiny pro starší a pokročilé a Obsluhoval jsem anglického krále.
Ostře sledované vlaky reprezentují autorovy začátky. Taneční hodiny pro starší a pokročilé je novela o jedné dlouhé asociativní větě, v níž Hrabal zachycuje kouzlo svého strýce. Obsluhoval jsem anglického krále je výpověď o člověku a životě. (Založil/a: milanr)

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Romanka
  18. 4. 2016, 14:11
Ostře sledované vlaky: ****
Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.
"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."

Taneční hodiny pro starší a pokročilé: ***
Z tohoto díla mám smíšené pocity. Zpočátku se to sakra blbě četlo, nebyla jsem schopná vůbec vnímat, ale nakonec to byl docela příjemný sled různých vyprávění, plynoucích bez přestávky. Představovala jsem si Jaromíra Hanzlíka, ja to vypravuje jako strýc Pepin z Postřižin a to mi docela pomohlo, abych text vnímala. Bavilo mě neustálé odkazování na jistý snář Anny Novákové, na spisek páně Batisty o pohlavní zdravovědě a taky odkazy na básníka Bondyho. Knihu si určitě nepřečtu znovu, protože to je skutečně čtenářský oříšek, ale zase tak hrozné to nebylo.

Obsluhoval jsem anglického krále: *****
Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.
svobodka
  3. 1. 2016, 14:20
Pro RedDuck - určitě tě nesežeru, ale s tím hodnocením Tanečních hodin nesouhlasím. Já jsem viděla a slyšela strýce Pepina z Postřižin. A když říkáš, že jsi viděl film, taky se ti to mohlo vybavit. :-)
Čtec
  19. 6. 2014, 16:05
Ostře sledované vlaky *****
Taneční hodiny pro starší a pokročilé ***
Obsluhoval jsem anglického krále *****
RedDuck
  7. 9. 2012, 1:29
Viděl jsem oba filmy dříve než jsem přečetl knihu. První ostře sledované vlaky jsou pro mě asi nejstravitelnější, četlo se to dobře ale nebylo to pro mě nijak zvlášť zajímavé.**** Druhou novelu jsem se snažil číst, ale přiznám se, nedal jsem to. Pro mě absolutní blábolení páté přes deváté, připadal jsem si jak na přednášce profesora co před třídou vypil dva litry vodky na ex.* Obsluhoval jsem anglického krále má pár nudnějších pasáží ale jinak je to krásná studie charakterů, pro mě jednoznačně nejpodnětnější.**** Celkově tedy za *** a teď mě sežerte.