Listopadový uragán

Listopadový uragán Originální název: Listopadový uragán
Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Tvorba - 1990

Tvorba (1990)

Soubor krátkých textů napsaných v roce 1989.
Texty jsou chronologicky řazeny, při přípravě byly použity původní strojopisy z archivu Společnosti Bohumila Hrabala, celek byl Hrabalem autorizován. Řada z nich vyšlo již v roce 1989 časopisecky.
Poetické a surrealistické texty Kouzelná flétna a Potopená katedrála stojí na počátku knihy a po nich následuje série dopisů Dubence, inspirovaná Hrabalovou cestou do USA i proměnami střední Evropy (April Clifford). Autor sám texty charakterizoval jako literární žurnalistiku a byly vyvolány prudkými společenskými změnami v období po listopadu 1989 a bezprostřední reakcí na ně. (Založil/a: milanr)

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

huttershofen
  19. 4. 2013, 9:01
Tuhle knihu jsem měl doma asi 15 let, ale už nějak na začátku mě odrazovala její nedůstojná novinová úprava. Navíc mi tehdy kamarád, milovník Hrabala, řekl, že není zrovna z nejlepších. A teď jsem ji konečně přečetl, je to nádhera, dneska už i obrázek doby, obrázek stárnoucího Hrabala, uvnitř, alespoň při psaní, pořád stejně poetickýma očima sledujícího svět, ve kterém je všechno krásné, i to vrakoviště ve "Spokojených" státech. Čas té knize přidává. A líbilo se mi, jak se Hrabal nebál říct, že není hrdina. I to byla vlastně odvaha, zejména v té revoluční euforii.