Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zločin pozdvižení

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zločin pozdvižení
 Všechny obaly
Zločin pozdvižení
 Všechny obaly
Zločin pozdvižení
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Zločin pozdvižení
Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Atlantis - 2004
ISBN: 80-208-0151-0
Počet stránek: 216
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Atlantis (2004) 80-208-0151-0 216
Práce (1991)
Index (Kolín nad Rýnem) (1978)

Román o stávce v elektrárně a revoluční situaci na Brněnsku v r.1920 vypovídá o politikaření, kariérismu i odpovědnosti.
Postavy jsou určeny především svou sociální rolí a autor necítí potřebu vytvářet jejich individuální portréty. Je to román o politice, o manipulování s lidmi a ideály - autor vyjadřuje své rozčarování nad r. 1968.
Vydání z roku 2004 obsahuje další romány O bláznech jen dobré a novely Škaredá neděle a Veliká stavba, pocházející většinou z 60.-70. let 20. století. (Založil/a: milanr)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  14. 5. 2016, 18:43
"Jsou lidé, kteří říkají, že za komunismu se měli líp. To je možné. Těm lidem totiž nechyběla svoboda, a horší je, že oni to ani dnes nevědí. Pravda je: byla práce. Byla dokonce pracovní povinnost. Ale co se naopak nesmělo: ani zpívat všecko! Když už nemluvíme o násilí na celých skupinách obyvatelstva v padesátých letech a o utrpení lidí zločinně odsouzených do vězení, děly se tenkrát události, na něž dnes už ani nepřijde řeč. Města chátrala, protože domy byly jako ničí. Ničila se příroda. Umění všeho druhu podléhalo cenzuře. Věda byla omezována a trpěla už tím, že se sem nedostávaly odborné časopisy. Nesmělo se cestovat. Nemohl studovat každý, kdo chtěl. I do kostela se lidé báli chodit.
Ani domácí literatura nemohla vycházet svobodně. Samizdat - to škaredé slovo pochází ze země, odkud všecky ty zákazy - to trochu nahrazoval, ale jen tomu, kdo se o to snažil. Ti dobře najezení, kteří nepotřebovali číst, o tomto nevěděli a nevědí ani dnes. Za diktatury socialistického realismu vznikl tehdy nejlepší román o životě dělníků za kapitalismu Zločin pozdvižení, a nesměl vyjít, neboť zakázané bylo už jméno autora: Jana Trefulky. Nějaká paní Šinoglová ho opisovala na stroji a byla za to odsouzena do vězení: ona, ne ten Trefulka! Vidíte to pokrytectví? Oni lhali i ve lži."