Záleží jen na kole

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-409-4

Dokořán (2012) 978-80-7363-409-4 232

Robert Penn je žurnalista píšící pro Financial Times, Observer a řadu dalších novin a časopisů. Zejména však miluje kolo - jezdí na něm do práce, nakupovat, aby zlepšil svou fyzickou kondici, aby si pročistil hlavu... Na kole jezdil takřka každý den svého dospělého života, vystřídal desítky typů a značek, projezdil více než 40 zemí pěti kontinentů. Má doma šest různých kol a rozhodl se pořídit si další. Ne však obyčejné, ale "kolo snů", kolo, které nemusí být nutně posledním technickým výstřelkem, ale bude odpovídat jeho postavě, způsobu jízdy a naturelu. A hlavně - vydrží mu navždy a zestárne spolu s ním.

Čtenář může autora sledovat na jeho cestě Evropou a Spojenými státy při shánění kvalitních komponentů - od ručně vyrobeného rámu (Rourke), přes hlavové složení (Chris King), řídítka (Cinelli), vidlici (Columbus), převodové ústrojí (Campagnolo), náboje (Royce), ráfky (DT Swiss), pneumatiky (Continental) až po sedlo (Brooks) a zbytek výbavy. Stavba kola snů je však jen pozadím, na kterém autor představuje historii jízdního kola od 19. po 21. století a vypráví příběhy lidí, kteří stáli za klíčovými inovacemi. Je to kniha o kole - a o svobodě, kterou kolo přináší. (Založil/a: al-ma)

Darwinista
  20. 9. 2014, 10:16
Člověk se tu dozví jak o historii jízdních kol tak o jednotlivých komponentech, o jejich trade-off aby si člověk mohl zvolit kolo podle svých představ a činnosti na kterou ho potřebuje.
pegascom
  28. 9. 2015, 12:01
Historia vyvoja nielen bicykla ale aj jeho jednotlivych sucasti (materialy a tvary ramov, kolies, atd.), velmi zaujimavou formou vcelene do vtedajsieho prostredia, kde sa vynasli a ako to zmenilo zivot ludi. Jedna z mala kniziek, ktore som precital dvakrat.
ladka
  25. 5. 2013, 15:43
Když jsem se jednou jen tak dívala na svoje opřené kolo, uvědomila jsem si, jaký to byl geniální vynález. A že ani nevím kdy, kde a kdo ho vynalezl. Ve škole jsme se učili, kdo vynalezl ruchadlo, ale o kole nic. A tahle knížka je přesně o tom. Kdy, kde, kdo a proč. A nejen o tom, je tam i spoustu dalších zajímavostí. Takže jsem zase o něco chytřejší :o). A je pěkně napsaná. Dobře se čte.
Jammel
  3. 2. 2013, 17:43
Super knížka, která mě doprovázela (nejen) při mé dovolené na kole...dokáže slušně motivovat nejednoho amatérského cyklistu nebo člověka jen se o cyklistiku zajímající :-)