Gödel, Escher, Bach

Gödel, Escher, Bach

Podtitul: Existenciální gordická balada, Metaforická fuga o mysli a strojích v duchu Lewise Carrolla

Originální název: Gödel, Escher, Bach: an Eternal Golden Braid
Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0640-4

Argo (2012) 978-80-257-0640-4 832
Dokořán (2012) 978-80-7363-265-6 832

Hlavním cílem této mimořádné knihy na pomezí metamatematiky, informatiky, filozofie a kognitivní psychologie je zkoumání, co jsou a odkud se berou základní atributy člověka - vědomí a inteligence. Je vystavěna na trojúhelníkovém půdorysu, jehož strany tvoří Bachovy fugy, Escherovy obrazy a dílo matematika Kurta Gödela. Tato zdánlivě nesouvisející témata mají totiž jednu společnou skrytou, o to však podstatnější vlastnost: jejich struktura je postavena na odkazu na sebe sama - takzvané autoreferenci. V knize se pravidelně střídá rigorózní výklad obtížných témat s rozmarnými pasážemi, jež jsou nabity slovními i grafickými hříčkami - a to vše je pevně propojeno ideovými, verbálními i vizuálními odkazy v mnoha vrstvách do pevného, velmi harmonického celku. Český překlad vznikal za spolupráce s autorem. (Založil/a: al-ma)

Douglas R. Hofstadter Douglas R. Hofstadter
*15.02.1945

Skřítek
  8. 1. 2013, 14:26
Náročné čtení, umořená však nejsem, naopak. Už dlouho jsem u žádné knihy necítila propojení a pocit vyjádření vlastních myšlenek.
wroclav
  4. 11. 2013, 22:18
Kniha chytřejší než ty (a já). Ale i těm co nemají IQ > 150, se může líbit a zaujmout, ale pochopit ji je už těžší. Základní premisou, kterou se autor snaží obhájit (aspoň jak jsem pochopil já) je, že při dostatečně složité struktuře a vzoru se může vyvinout inteligence. Ovšem, zúžit obsah knihy na tuto myšlenku by bylo omezené. Především je tato kniha hrou, kterou autor hraje se čtenářem, a kterou mu přeorává mozkové závity všemi paradoxy a autoreferencemi.