Zvláštní zpráva č. 4

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Lidové nakladatelství - 1990
ISBN: 80-7022-061-9

Lidové nakladatelství (1990) 80-7022-061-9 128

Sociálně kritická studie o hospodářském a sociálním stavu na území mezi Uralem a Dálným východem, vypracovaná v r. 1964.
Pozoruhodné je, že závěry , ke kterým cestovatelé došli, se podobají jako vejce vejci těm, na kterých se usneslo dnešní vedení v SSSR (předmluva pochází z dřívějších let). Pravda, až po dvaceti letech. Pro ilustraci ocituji jen jednu větu, která i terminologií připomíná dnešní nářky nad brzdícími mechanismy. Hned v úvodu Zprávy autoři říkají : ,,Začal nám mnohde na sovětském Dálném východě a na východní Sibiři tok denního života připadat jako obrovský, mocný automobil, jehož řidič jednou nohou šlape na plyn až k podlaze a druhou nohou - na brzdu. Současně!"
Zdroj: DatabazeKnih.cz (Založil/a: milanr)

vladislaus
  17. 11. 2013, 14:18
Je neuvěřitelné, že dva cestovatelé byli schopni vypracovat tak přesnou analýzu problému sovětského systému. Tento systém byl dovezen i k nám a negativně tak ovlivnil naši společnost. V době Pražského jara se tato zpráva mohla stát odrazem k novému lepšímu socialismu s lidskou tváří. Celé toto úsilí pošlapala sovětská vojska v roce 1968 a tato zpráva byla zakázána.