Originální název: Glotok svobody
Poprvé vydáno celosvětově: 1971

Odeon - 1981

Odeon (1981)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1974)

Námětem románu je historie nezdařeného děkabristického povstání a činnost Nejvyššího vyšetřovacího tribunálu.
Krutý prosinec 1825, kdy bylo carem potlačeno první demokratické povstání v Rusku, patří od té doby k oblíbeným a častým tématům ruské poezie a prózy. Také Bulat Okudžava zaujatě studoval archivní dokumenty o procesu s plukovníkem Pestělem a dalšími děkabristy, chtěl o nich napsat hru. Na úředním zápisu procesu ho však zarazilo, že byl napsán téměř negramotně. Kdo byl asi pachatelem tak směšných chyb? Nikdo neví. A tak se zrodil "nebohý" Avrosimov, zrzavý statkářský mladík pěkného vzhledu, přicházející z hloubi patriarchálního života, aby udělal kariéru v sídelním městě. Shodou náhod se před ním otevírá pohled na základní otázky člověka v soukolí společenských pořádků. Vášeň ke kariéře ustupuje elementárním lidským sympatiím. Ale i ty se nakonec uplatňují v chaotických projektech sňatků, milostných dobrodružství či spiknutí. Avrosimovův příběh - jako příběhy všech "mladých mužů" - končí zklamáním a odchodem do ústraní. Ve srovnání s literaturou 19. století, s romány "ztracených iluzí" nebo "citové výchovy", je tu však jeden velký rozdíl. Okudžava je ironický vůči svému hrdinovi i vůči "soukolím", v nichž se ocitá. Svět, který přišel dobýt jeho Avrosimov, byl přízračný a nicotný - a ztráta nebyla tak veliká.
Zdroj: DatabazeKnih.cz (Založil/a: milanr)

Ariko
  15. 9. 2014, 19:55
Nebohý Avrosimov byl pro mě úplnou neznámou. Ani nevím, proč jsem po něm v knihovně sáhla, asi se mi líbil název knihy. Čtení to nebylo tak hrozné, děj také ušel, ale ničím mě moc neokouzlil, abych na něj pěla ódy.