Originální název: Stín kapradiny

Knižní klub (1998) 80-7176-702-6 112
Československý spisovatel (1987) 146
Československý spisovatel (1964) 108
František Borový (1946) 152

Balada o pronásledování dvou pytláků, kteří zavraždili lesníka a schovávají se v šumavských lesích. Postupně se jich zmocňují výčitky svědomí, protože nezapadají ani do světa spořádaných lidí, ani do světa přírody. (Založil/a: jamalka)

Peetuliska
  3. 5. 2014, 8:38
Dva pytláci, kteří nešťastnou náhodou zastřelí hajného utíkají před zákonem a dopouštějí se dalších zločinů, propojení popisy okolní přírody.

Nevím, nebylo to vyloženě špatné, ale nemělo to to něco, co vás nadchne.
ForFreedom
  10. 8. 2013, 11:29
Patrné především Josefovo malířské řemeslo; na rozdíl od bratra Karla, Josef má mnohem citlivější a vnímavější, meditativní pozorovací talent, dokáže se jako divák bezprostředně, ale z pasivní vzdálenosti dívat kolem sebe - les je mu partnerem i zrcadlem, odrážejícím, či spíš obsahujícím všechny krásy i smutky světa, přízemní pomíjivost i výšiny věčnosti. Samotný nezávislý přízračný život lesa, potažmo jakýsi „věčný řád přírody“, pak prostupuje příběhem, stínem prchající dvojice vrahů a Čapkovi slouží především k účastným úvahám o životě jedince, utvářejícího se v lidském soužití, o jeho naplnění, smyslu a rvavosti a nakonec o i jeho křehkosti, smrti. Umocněno navíc Čapkovým lyricky jemným, citlivým stylem. Už jen pro ty vytříbené meditativní a básnické próze se blížící pasáže 4/5.
Jitka1
  3. 4. 2012, 13:54