Nejnebezpečnější nepřítel

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

BETA Dobrovský - 2007
ISBN: 978-80-7306-299-6

BETA Dobrovský (2007) 978-80-7306-299-6 508

Letecká bitva o Británii už bezmála sedmdesát let poutá zájem světové veřejnosti. V současnosti je vnímána jako jeden ze symbolů boje o osud národa a zároveň jako rozhodující moment v historii druhé světové války. Autor této knihy přináší nejen důkladný rozbor bojových událostí a faktorů, které měli vliv na výsledek bitvy, ale ukazuje na nové a někdy překvapivé skutečnosti, chyby i úspěchy hlavních hráčů, velký prostor věnuje zkušenostem, zážitkům a pocitům těch, kteří se bitvy přímo účastnili na obou stranách konfliktu. Zejména vyvrací dosavadní až romantickou představu o obětavých britských pilotech, kteří jen díky svému nadšení a odhodlání ubránili svou zem proti dosud neporaženému a dobře vyzbrojenému a fungujícímu německému letectvu. Dokládá, že to bylo právě velení Luftwaffe, které udělalo osudové chyby a podcenilo připravenost a profesionalitu britského letectva a obrany. Stephen Bungay nezapomíná ani na zásadní roli australských, kanadských, jihoafrických, polských a českých letců v leteckých bojích nad Británií. Podrobné porovnání kvalit Spitfirů, Hurricanů a Messerschmittů i významu radarů při obraně Británie nabízí neočekávaná odhalení, doposud skrytá za zavedenými mýty. Kniha Nejnebezpečnější nepřítel je nejen významnou prací o moderní historii, ale současně napínavým vyprávěním. Ukazuje, že bitva o Británii byla skutečně rozhodující událostí v evropských dějinách. (Založil/a: chose36)

Gallienus
  11. 6. 2015, 12:22
Tato kniha je jednou z mnoha prací na téma Bitvy o Británii, autor se snaží přiblížit situaci před bitvou samotnou, popisuje vývoj v RAF i v Luftwaffe v době předválečné i kampaně na začátku konfliktu. Popis bitvy samotné však není tak podrobný jak by se k velikosti knihy zdálo, určité události autor popsal zevrubně, o jiných se pouze taktně zmínil. Osobně jsem čekal od této práce něco trochu víc, přesto mě velmi potěšila závěrečná analýza bitvy, bylo to poprvé, co jsem měl možnost si od anglického autora přečíst statistiku ztrát ve které figurovala nejen stíhací složka RAF, což pak vrhá jiný pohled na bitvu samotnou. Kdo se chce o bitvě o Británii něco dozvědět, tato kniha je k tomu dobrou příležitostí.