Holocaust českých Romů

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Prostor - 1999
ISBN: 80-7260-022-2

Prostor (1999) 80-7260-022-2 173

V období nacistické okupace se čeští Romové stali oběťmi holocaustu, který byl zahájen v protektorátních cikánských táborech v Letech a v Hodoníně, pokračoval hromadným způsobem v cikánském táboře v Auschwitz - Birkenau a končil v koncentračních táborech rozesetých po nejrůznějších místech celého říšskoněmeckého území.
Z původního etnika, které se skládalo z 6500 protektorátních Romů a nejméně 3000 sudetských Sintů a Romů, se vrátilo do osvobozené vlasti pouze 583 bývalých romských vězňů. Spolu s několika stovkami těch, kteří se zachránili před deportacemi skrýváním a útěkem na Slovensko nebo zůstali ponecháni na svobodě, byli jedinými, kdo přežili útrapy let 1939-1945.
Předložená publikace zobrazuje na základě literatury, archiválií a memoárů všechna martyria, jimž byli vystaveni muži, ženy a děti z řad českých Romů, internovanýc hv Letech, v Hodoníně a v Auschwitz - Birkenau. (Založil/a: Abigor)

Abigor
  26. 5. 2012, 11:36
Tahle kniha se trochu vymyká těm, který jsem o koncentrácích četl. Ten maník, co to psal je učitel historie a je to znát. Kniha oplývá tabulkami a suchým jazykem. Nic proti. Zajímavý jsou výpovědi pamětníků, jsou necenzurovaný (samozřejmě) a číst jejich vzpomínky v těch jejich nářečích - jak už jsem říkal, je to zajímavý.
Co se týče ilustrací, tak jich tam pár je, je tam i pár fotek, takže nikdo o nic nepříjde. Je tam plno čísel.
Cílová skupina jsou lidi, kteří se zajímají o holocaust Cigánů (sám jím jsem), nebo lidi, kteří hledají přesná čísla související s tématem.