Past

Past Originální název: The Chemical Garden Trilogy 1. Wither

Fortuna Libri - 2012
ISBN: 978-80-7321-637-5

Fortuna Libri (2012) 978-80-7321-637-5 368

Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete? Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře. Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty... (Založil/a: al-ma)

Lauren DeStefano Lauren DeStefano
*13.10.1984

teola
  4. 4. 2013, 17:58
Kniha se čte skoro sama - děj mě dokonale pohltil (ale žít v takovém světě, to bych vážně nechtěla), hlavní hrdinku jsem si vcelku oblíbila. Jsem velmi zvědavá na další díl.
LeaLea
  27. 4. 2014, 16:51
Moc jsem tomu nedávala, ale nakonec musím uznat, že to zase tak špatné nebylo. Chystala jsem se na knihu dlouho především kvůli celkem kladným ohlasům. Téma se mi od začátku líbilo, je to zas trochu jiné oproti ostatním dystopiím. Ano, je to autorčina prvotina a poznat to jde snadno - přestože se snaží držet čtenáře v nejistotě, ke komu se nakonec ve vzniklém milostném trojúhelníku hlavní hrdinka přikloní, vše dopadá podle předpokladu. Víte to od prvního setkání. Každopádně mě si autorka udržela, až na pár zbytečně natažených pasáží jsem se nemohla odtrhnout. Bylo to jemné i děsivé, tohle čtu ráda.
Mimochodem, trošku mě mate jméno hlavní hrdinky zde v anotaci. V knížce, kterou jsem si koupila, se jmenovala Rein...(?)
Lucianna
  4. 1. 2015, 16:38
Po přečtení jsem byla více než nadšená. Tuhle knihu a ještě druhý díl jsem dostala na Vánoce a rozhodla jsem se do nich pustit. Nakonec mě první díl nezklamal :-) Autorka vylíčila jasně, že nešlo lehce utéct i když v některých knihách to dělají lusknutím prstem. Pocity hlavní hrdinky byli smíšené a to chápu. No možná trochu ne. Děj je sám o době čtivý a pro nenáročné čtenáře. Kniha prostě plula a ani jsem nevěděla jak. Gabriel byl samozřejmě můj miláček. Jak jinak ? Trochu mě znechutila myšlenka 3 manželek. 13-ti leté dívence udělá díte a pak jde za starší a chce další sex? Ale to byly jenom takové prkotiny, které se ani počítat nedají a na kráse knihy neubírají. Jsem napnutá jak to skončí a držím palce k návratu domů.
Lucy Sisk
  7. 10. 2014, 15:43
Obsahuje spoiler spoiler První díl z románové trilogie, která nese souhrnný název Zahrada nesmrtelnosti od Lauren DeStefano. První díl s názvem Past představí čtenáři svět, ve kterém se lidé dožívají dvaceti a pětadvaceti let. Samozřejmě se mezi nimi najdou i výjimky, tzv. první generaci - geneticky upravení lidé, kteří žijí déle než normální náš lidský věk.

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Rein, kterou unesli spolu s dalšími děvčaty, aby se staly vhodnými nevěstami. Únos děvčat je v celku běžný jev, hlavním důvodem je právě věk, kdy mladí lidé umírají. Ženy ve dvaceti letech a muži v pětadvaceti letech.

Rein, Jenna a Cecily byly vybrány jako budoucí manželky pro Lindna. V průběhu knihy se dozvíme, že Lidnon nevěděl o jejich únosu, myslela si, že dívky pocházejí ze "školy pro nevěsty". Zápornou postavou je v tomto případě Lindnův otec Vaughn, který se snaží se najít lék na virus způsobující předčasnou smrt, a to na úkor kohokoli. Jde přes mrtvoly. Doslova.

Rein, která byla odtrhnuta od svého bratra, nepřemýšlí nad ničím jiným než nad útěkem a návratu ke svému bratru. Seznámí se se sluhou Gabrielem, do kterého se zamiluje a on její city opětuje. Rozhodne se, že spolu utečou.

Lindon se oženil se všemi třemi děvčaty, protože je to povoleno a navíc výhodné z hlediska dětí, lidstvo tímto pádem nevymře. Jenna při svém únosu přišla o sestry, které byly zastřeleny stejně jako dívky, jež nebyly vybrány. Spolumanželkou se stala ve věku devatenácti let, a tak se rozhodla Rein pomoci, sama chce pouze dožít v klidu. Cecily je naopak nadšená a ještě více, když ve svých necelých patnácti letech čeká s Lindnem dítě.

Děj se vyostřuje, když se Cecily narodí chlapec a Vaughn si ho vezme do své péče, aby mohl pokračovat s experimenty. Jenna mezitím umírá předčasně, protože se Vaughn dozvěděl, že pomáhala Rein a Gabrielovi se vídat.

Rein a Gabrielovi se podaří dostat se ven z domu a uprchnout do města, kde v loděnici ukradli jednu loď.

Rozhodně je to děsivé čtení, kde nikdo není v bezpečí a stát jako takový nefunguje. Představa předčasné smrti není ani tak hrůzná jako představa toho, že se na nikoho nemůže nikdo spolehnout. Vždy jde především o jeho vlastní přežití. Jako další část sci-fi, které upozorňuje na dopady do velmi, velmi vzdálené budoucnosti. Je to znepokojivé.
Celupka
  22. 1. 2013, 23:33
Kniha mne zaujala hned po pár prvních stránkách, nástinem chmurné budoucnosti lidstva. Ač sci-fi velmi nevyhledávám (radši čtu fantasy), tak se mi to velmi líbilo. Byla jsem vtažena do děje takovým způsobem, že jsem knihu, která má téměř 400 stránek přečetla během dvou dnů.
Dee-Dee
  10. 9. 2013, 20:15
Musím říct, že mě naprosto uchvátil nápad, moc se mi líbilo, že to bylo něco originálního, něco nového, co jsem ještě nečetla. V docela dost chvilkách se tam nic nedělo a to je jediný důvod, proč jsem nedala pět hvězdiček. Už se těším na druhý díl, o kterém jsem slyšela, že je ještě lepší než ten první.
Nells
  3. 10. 2012, 19:59
Úžasná kniha, která vás nenechá přestat číst, jakmile jednou začnete, budete muset knihu dočíst! Váhala jsem, jestli se kniha vyplatí, naní odpočítám dny do vydání dalšího dílu! Doufám, že mě nezklame!
Lindsey
  3. 8. 2013, 21:40
Kniha se mi ze začátku příliš nelíbila. Přišlo mi, že hlavní hrdinka byla sice odtržena od svého bratra, ale o své nenávsti toho víc namluvila, než aby ji prožívala. Dalším háčkem byla jistá podobnost s Příběhem služebnice. Dějově sice šlo o rozdílné knihy, ale celkově mi přišlo, že se jedná o stejný motiv - přežití lidstva. Nakonec musím přiznat, že mě kniha velmi zaujala. Zbytek knihy jsem dočetla jedním dechem. Bylo mi vážně líto Cecily a Jenny... na začátku oslnivé novomanželky, a jak skončily. Možná bych ocenila trochu více faktů (např. co přesně Vaughn provedl Jenně, že se ho tak bála), ale celkově se mi kniha líbila a těším se na další díl.