Michelangelo

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Vyšehrad - 2012
ISBN: 978-80-7429-244-6

Vyšehrad (2012) 978-80-7429-244-6 320

Jeden z géniů italské renesance, sochař, malíř i básník Michelangelo Buonarroti, je bezesporu osobností, která k sobě nepřestává poutat pozornost dalších a dalších generací.

Autorem životopisu, poprvé vydaného nakladatelstvím Laterza v roce 2005, je osoba k tomu nejpovolanější – proslulý restaurátor a jeden z předních znalců renesančního umění Antonio Forcellino. Díky své důvěrné znalosti Michelangelova díla – věnoval se mimo jiné restaurování proslulého Mojžíše – dokázal Forcellino propojit líčení bouř­livého života velkého Florenťana s hlubokým vhledem do jeho díla. Sleduje jeho mládí v politicky nestabilní Florencii, již hluboce zasáhlo kázání Savonarolovo, práce ve službě republiky i později na římském dvoře papeže Julia II. S osobním příběhem umělce se prolínají osudy jeho nejslavnějších děl – Davida, Piety, Mojžíše i monumentální freskové výzdoby Sixtinské kaple.

Knihu doprovází rozsáhlá obrazová příloha umožňující sezná­mení se všemi stránkami Michelangelovy tvorby, od nejznámějších až k méně známým pracím a náčrtům. (Založil/a: al-ma)

gabin
  13. 2. 2015, 14:35
Vynikající čtení o mém asi nejoblíbenějším umělci vůbec! Přesně tohle jsem si přála dostat: životopis bez příkras a bláznivých hypotéz od odborníka na slovo vzatého, který má svůj objekt rád, ale ne natolik, aby ho lakoval na růžovo nebo si na něm chtěl vybudovat senzační kariéru odhalováním senzačních "skutečností". Vřele doporučuji!