Satori

Originální název: Satori

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0634-3

Argo (2012) 978-80-257-0634-3 480

V románu Satori se znovu setkáváme s Nikolajem Helem, hrdinou slavného Trevanianova románu Šibumi (Argo, 2006), pokládaného za nekorunovaného krále všech thrillerů a oplývajícího nečekanými literárními přesahy. Nikolaje tu potkáváme už v roce 1951, když zuří válka v Koreji. Je mu teprve šestadvacet let, ale tajné služby už o něm vědí, že je mistrem bojových umění a dokáže se dostat téměř kamkoli. A tak ho kontaktuje CIA a zadá mu úkol, který je zaručenou vstupenkou na onen svět: zabít nejvyššího sovětského komisaře v Číně. (Založil/a: al-ma)

Don Winslow Don Winslow
*31.10.1953

Gallienus
  21. 4. 2016, 20:34
Obsahuje spoiler spoiler Po přečtení Satori musím říct, že by pro mě bylo lepší přečíst jej před Šibumi, protože jsem si během čtení prostě neodpustil srovnávání obou knih. Don Winslow i přes veškerou snahu, mě nepřesvědčil, román je to dobrý, což o to, ale Nikolaj mi zde přijde takový neopravdový, ta jeho aura i povaha tu z něj prostě tak nedýchají jak v Šibumi (byť uznávám, že tu několik záblesků měl), ale to nebyl jediný problém, který jsem v knize našel. Trevanianova víra či pohled na svět byla úplně jiná a Don Winslow se jí nedokáže přiblížit, byť je Šibumi v mnoha ohledech od Trevaniana nadsázka, autor se nebojí poukázat na věci co se mu nelíbí a dá to najevo dost nepokrytě, Don Winslow tohle nedělá, občas trochu něco naznačí, ale veskrze se drží zpátky. Navíc dělá z Američanů mnohem kulturnější národ než vlastně jsou, v Šibumi představí Trevanian Haverforda během jeho prvního setkání ve vězení s Helem jako prosťáčka, nebojím se říci pitomečka, postavu takřka podřadnou, Winslow z něj naopak udělá člověka kulturně založeného, ovládající umění čajového obřadu, japonské zvyky i vytříbené chování a v jistém ohledu i určitou protiváhu k Nikolajově osobnosti, šéf CIA je vytříbený hráč go a tak bych mohl pokračovat, a přiznám se, vůbec se mi to nelíbilo.
Kdybych nečetl Šibumi, tak budu knihu hodnotit ještě výš, protože se mi dobře četla a byla zajímavá, ale takto slabé čtyři hvězdy...
rocked
  26. 9. 2013, 11:12
Pro mě příjemné překvapení,jak se autor s touto výzvou vyrovnal,protože Trevanianovo Šibumi je nedostižné.