Kup si svou revoltu!

Kup si svou revoltu!

Podtitul: O mýtu kontrakultury aneb Proč revolta proti konzumnímu kapitalismu není pro systém hrozbou, ale naopak hnací silou

Originální název: The Rebell Sell
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Rybka Publishers - 2012
ISBN: 978-80-87067-12-3

Rybka Publishers (2012) 978-80-87067-12-3 392

Počínaje šedesátými léty dvacátého století se vývoj západních společností nese ve znamení revolty. V druhé polovině minulého století se zrodily a postupně rozšiřovaly ideje a postoje, které – ač již zčásti ztratily svůj původní radikální náboj – jsou nám dodnes natolik srozumitelné a blízké, že se staly samozřejmou součástí našeho způsobu myšlení. Kritika masové společnosti, odpor vůči veškerým projevům konformismu, uniformity, nechuť vůči autoritám a establish­mentu, vzývání nejrůznějších forem alternativního myšlení v protikladu k „mainstreamu“, volání po individualismu, pátrání po autentičnosti osobního prožitku a sebevyjádření, odmítání materialistické „technicistní“ západní civilizace, která omezuje naši představivost a potlačuje naše nejhlubší potřeby, zájem o východní spiritualitu a kultury – všechny tyto projevy „kontrakulturního“ smýšlení jsou pro nás tím, čím je voda pro ryby. Kdo by neodmítal konzumní kapitalismus? Kdo by s gustem nešel proti proudu, nenarušoval a nepodvracel stávající vzorce myšlení a života? Kdo se necítí aspoň trochu jako rebel vymezující se proti tupému „systému“ živenému reklamou a masmédii?

Kontrakulturní rebelové po několik generací chrlili „podvratnou“ hudbu, „podvratné“ umění, „podvratnou“ literaturu, „podvratné“ oblečení a univerzity byly plné profesorů, kteří mezi svými studenty šířili „podvratné“ myšlenky. Tolik subverze, a přesto se zdá, že se s ní „systém“ vyrovnává víc než dobře.

Kdykoli se zrodila jakákoli alternativa, kapitalistic­ký systém se jí zmocnil, vstřebal ji, asimiloval, aby ji pak začal sériově vyrábět a prodávat masám. A nejde jen o to, že konzumní kapitalismus takto dokázal proměnit veškeré revolty v bezzubý a vyčpělý mainstream, paradoxem je, že z toho vždy vyšel posílený.

Co když je kontrakulturní revolta jednou z příčin, a ne důsledkem sílícího konzumerismu? Co když je v situaci, kdy se hospodářský růst více než prostředku, který má rozšiřovat naši schopnost uspokojovat lidské potřeby, stále více podobá závodům ve zbrojení, kontrakulturní vzdor tím nejhorším protilékem?

Jak dokládají autoři knihy Kup si svou revoltu!, kontrakulturní rebelové ve skutečnosti systém nepodvrací, nýbrž jej naopak posilují. Revolta není hrozbou pro systém, revolta je systém.

Desetiletí trvající kontrakulturní revoltě se nepodařilo nic změnit, protože pojetí společnosti, z něhož vychází, je chybné. Vychází z pomýlené kritiky masové společnosti, která ve svých důsledcích nejen nijak neohrožuje neblahý stav věcí, nýbrž nepřímo slouží jako jedna z nejmocnějších hnacích sil konzumerismu posledních padesáti let. Kontrakulturní postoj se totiž ukázal jako kvalitní palivo pohánějící spotřebitelské trendy. Rebelský či bohémský hodnoto­vý systém je doslova životní mízou kapitalismu. Mezi kontrakulturními idejemi, které inspirovaly revoluční šedesátá léta, a ideologickými požadavky kapitalistického systému prostě žádné napětí nikdy nebylo.

Kontrakulturní vnímání společnosti se vrylo tak hluboko do našeho chápání společnosti, že ovlivňuje všechny aspekty společenského a politického života. Joseph Heath a Andrew Potter ve světoznámé knize Kup si svou revoltu!, přeložené do bezmála dvaceti jazyků, nejen analyzují zdroje myšlenkového proudu, který již po několik desetiletí opanuje levicové myšlení, nýbrž nastiňují i možné cesty, kterými bychom se měli ubírat, abychom začali konečně opravdu „odklízet ten nahromaděný chaos, kterým nám konzumerismus zaneřádil životy“.

Joseph Heath přednáší na University of Toronto. Věnuje se otázkám sociální, politické a morální filozofie. Je autorem knih Following the Rules, Filthy Lucre, Communicative Action and Rational Choice a The Efficient Society. Žije v Torontu.

Andrew Potter vystudoval filozofii na University of Toronto. Přednášel na Trent University v Peterborough, University of Toronto a University of Quebec. Zabývá se otázkami metafyziky, politické filozofie, vzdělání, konzumerismu a populární kultury. Je autorem knihy The Authenticity Hoax. Žije v Torontu. (Založil/a: shadowtrick)

nef7
  6. 2. 2013, 17:14
Ačkoliv tato kniha zřejmě připraví mnoho (nejspíš převážně mladých) lidí bojujících proti současnému konzumerismu o iluze, určitě bych ji všem doporučila. Ne snad proto, aby byli přesvědčováni nebo odrazování od svých postojů (takto se kniha určitě ani nehodlá působit - ačkoliv si autoři mnohdy neodpustí pronést některou ze sarkastických poznámek na účet rebelů), ale zkrátka jen pro obohacení názorů. V čem je totiž tato kniha dle mého názoru opravdu výborná, to je její nevšední náhled na všední věci.
Mnoho bolestí současné společnosti se stalo již tolikrát omílaným tématem, že nás to přivedlo k otupělosti a letargii. Autoři ovšem na mnoho těchto problémů nahlíží ze zcela nové perspektivy. Celou podstatou knihy by mohly být označeny dvě otázky: Skutečně může kontrakultura změnit masovou společnost? A nelze tyto problémy řešit jinak?
Tato kniha byla pro mě velmi obohacující. Bylo příjemné vést s autory vnitřní dialog a porovnávat jejich názory se světem kolem sebe. Kniha pro mě byla natolik inspirující, že se k ní jednou určitě ještě vrátím.
tom.h
  12. 4. 2015, 23:48
I keď autori triafajú do čierneho, čo sa týka doterajšej bezzubosti niektorých kontrakultúrnych prúdov a ich preferencie snahy o zmenu štruktúr spoločnosti prostredníctvom "lifestyleizmu", alebo zmenou spotrebných návykov, výroky ako "správna cesta boja proti chudobe vedie cez podporu príjmov, politiku regulácie trhu práce a cielené sociálne dávky", nie cez "poskytnutie lacných nájmov všetkým", znejú presne ako rady od členov narodených do strednej triedy s možnosťou mať od útleho detstva zabezpečené základné potreby. Presne od takých, akými sú Heath a Potter, užívajúci si konzumný luxus, v podobe bývania v torontskej lukratívnej časti či prepadnutia nákupnej mánii v hongkongskej štvrti, lebo veď nenakupuj veci, ktoré nepotrebuješ, keď sú tak lacné.
Potom už vôbec nie je prekvapením ani výrok "povrchný environmentalizmus" je "účinný". Ak by bolo pre autorov účinným napríklad neustále stúpajúce množstvo emisií ako riešenie vedúce k zníženiu globálneho otepľovania, tak by rozhodne ďaleko od pravdy neboli. Je predsa potrebné ostať zdravo antropocentrickým - rozumej výhradne - lebo sliepky sa radšej schovávajú v tieni, ako by sa ukázali na tráve, keď svieti slnko a tak riešiť ich životnú pohodu je podvod (sic!) (k myšlienkam celkového oslobodenia mimoľudských zvierat sa samozrejme nedostaneme vôbec), a viac biocentricky či ekocentricky zmýšľajúcim ľuďom je potrebné povenovať aspoň nejaký ten sarkazmus.
Kniha je ukážkou toho, že si dnes môžeme na základe teoretických vedomostí obhájiť svoje životné hodnoty, i keď ich moc po ruke nemáme. Stačia nám k tomu "správne vybrané" vedecké teórie či štúdie a môžeme si poskladať vlastný životný príbeh, ktorý sa pri troche šťastia môže stať aj bestsellerom. Ak ideologicky patríte medzi zástancov zeleného kapitalizmu, zastupiteľskej demokracie a ak veríte v reformatívnu silu súčasného politicko-ekonomického usporiadania ako jediného riešenia vedúceho k "zlepšeniu sveta", táto kniha má potenciál stať sa vašou Bibliou.