Drsní chlapi

Drsní chlapi

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-093-5

Jota (2012) 978-80-7462-093-5 352

V ČR dlouho očekávaný román bestselerové autorky memoárů Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém. Jedná se o její první román, se kterým se v USA prosadila. Jak sama říká: "Zaměřila jsem se na svět hrdinských mužů. Bylo to pátrání po prototypech pravých a větrem ošlehaných drsňáků a jejich záhad." A je nutné dodat, že tak učinila s výjimečným vtipem a nadhledem.

Na dvou osamělých ostrovech u pobřeží Maine bojují místní lovci humrů po celé generace o právo lovu ve vodách, které oba ostrovy rozdělují. Ruth Thomasová se do tohoto nepřátelství a nevraživosti už narodí jako dcera jednoho z nejchamtivějších humrářů v Maine. Osmnáctiletá, s ostrým vtipem a nenapravitelně neromantická Ruth se vrací domů z internátní školy, rozhodnutá hodit své vzdělání přes palubu a přidat se k „drsným chlapům“ na humrářských lodích. Jak spory eskalují, pomáhá s lovem humrů, piluje svou prostořekost a zjišťuje, že se zamilovala do mladého rybáře.

Vtipný, jiskřivý román plný nezvyklých přátelství a rodinných pout zachycuje prudkou americkou povahu skrz tuto nezapomenutelnou hrdinku, která je navzdory sobě samé předurčena k velikosti. Výjimečný debut bestselerové autorky memoárů Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém. (Založil/a: SERIUS)

SERIUS
  27. 5. 2012, 14:37
Recenze ze zahraničních médií:

„Působivý debut.“
Observer

„Třeskutě vtipný první román!“
San Francisco Chronicle

„Sarkastický jazyk Gilbertové je melodický a zároveň má sílu. Román je emersonovský ve své čistotě a austenovský ve své důmyslné pozorovací schopnosti.“
Mirabella

„I když Elizabeth Gilbertová není první autorka, která ukazuje, že chytrá žena může průměrné muže mnohé naučit, učinila tak s divokou silou.“
New York Times Book Review

„Drsní chlapi jsou kvalitní zábava. Elizabeth Gilbertová napsala dickensovský příběh, jeden by si přál, aby měl dva díly.“
USA Today

„Úžasný román, který vás nahlas rozesměje. Drsní chlapi jsou obdivuhodný debut autorky zřejmě předurčené k literární dlouhověkosti. Stejně jako Tylerová nebo Irving (a Joseph Heller, Stanley Elkin a Alice Hoffmannová) má Gilbertová talent pro humornou prózu, která sděluje závažná témata (v tomto případě je to životní prostředí, kastovní systém atd.). A stejně jako tito autoři tu s námi bude Gilbertová ještě dlouhou dobu.“
Denver Post

„Moudré, vtipné a úžasné.“
Baltimore Sun

„V tomto nenuceně půvabném prvním románu nám Gilbertová představuje hrdinku tak chytrou, mazanou, statečnou a zcela okouzlující, jako je sama její próza. Ve skutečnosti je těžké se do obou až po uši nezamilovat.“
Salon.com

„Verva, s jakou Gilbertová vypráví, a její bystrá inteligence jsou neodolatelné.“
Newsday

„Tento vtipný, bystrý a moudrý román je plný dobře rozvinutých postav, jež jsou víc než jen excentrické prototypy. Vynáší Gilbertovou rovnou na špici pozoruhodných spisovatelů.“
Seattle Times

„Propracovaný a přesto lechtivý, humorný a přece vážný. Výjimečný debut pozoruhodné autorky.“
Kirkus Review