Za medvědem na Kamčatku

Za medvědem na Kamčatku Originální název: Moj znakomyj medveď

Albatros - 1986

Albatros (1986)

Román A. A. Sevasťjanova Za medvědem na Kamčatku nepochybně zaujme všechny, kdo mají rádi přírodu. Mnoho z vás si při jeho četbě jistě vzpomene na Londona, Biankiho, Curwooda či Luskače, tedy autory, v jejichž dílech je zajímavě líčena nejen příroda, její fauna a flóra, ale i lidé. Příběh Víti Medveděva nás zavede do přitažlivého a pro většinu z nás jistě neznámého prostředí kamčatské přírody, která stále ještě má co skrývat a tajit a také čím překvapovat. Někdy se nám sice může zdát, že tato krásná divoká příroda je příliš drsná, ale člověka, jenž se v ní umí pohybovat, dokáže i odměňovat v podobě nezapomenutelných zážitků i neobvyklých setkání s různými přírodními úkazy nebo živočichy. Setkáváme se tak s vlky, medvědy, soboly, s mořskými orly a lososy, s komáry v bažinách, se pstruhy či tažnými psy. Před námi vyvstává bouřlivý příboj Tichého oceánu, omývající černé pláže, do výše se tyčí sopky, tryskají gejzíry, řádí sněhová vichřice i zemětřesení - prostě celá ta nádhera i krutost obrovského kusu nám tak vzdálené přírody, který si pořád ještě žije zcela po svém. Není ani divu, že příroda v tomto koutu světa skutečně vládne a člověk se před ní musí často pokorně sklonit. Sevasťjanovovo vidění přírody jako zranitelné, nicméně nesmrtelné bytosti, na nás dýchá životem a naplňuje všechny naše smysly optimismem. Kdo by se tedy nedal strhnout proudem vyprávění k daleké cestě na Kamčatku? (Založil/a: vladislaus)