Podtitul: Klíčový okamžik

Nezjištěno / Jiné - 2016
ISBN: 978-80-260-9868-3

Nezjištěno / Jiné (2016) 978-80-260-9868-3 216 Nakl. Jakub Trpiš
Zvláštní vydání (2012) 978-80-260-2001-1 224

„Zdá se mi o světě v plamenech. O jaderných bombách, které dopadají jedna za druhou a polykají města jako rakovina. O našem dožívání v podzemním krytu, kde se z nás pomalu stávají zvířata. Ty sny jsou tak živé. Bojím se, že se jednou budu chtít probudit a zjistím, že je pozdě.“

Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Ačkoliv se zdá, že mu nic neschází, upadá do stále větší deprese. V práci to s ním jde od desíti k pěti a po marných pokusech vzdává i snahu o opětovné sblížení se svou ženou Eliškou. Aby toho nebylo málo, pronásledují ho postapokalyptické sny plné beznaděje. Depresivní nálada ho opustí až v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským psychologem Kohlem, který mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. To je ovšem jen začátek Tomášova příběhu, který nakonec vyústí ve strhující finále.

Kniha Volba je literárním debutem mladého českého autora Jakuba Trpiše. Prolínají se v ní prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Poprvé vyšla v roce 2012. Příběh v sobě nese silné poselství, které může změnit život jednotlivce i celé společnosti. (Založil/a: jakub.vesely)

Jakub Trpiš Jakub Trpiš
*26.5.1986

Peetuliska
  2. 9. 2016, 19:46
Tahle kniha je jeden velký průser. Nejdříve by si měl autor ujasnit, co chce vlastně napsat. Kniha nejdříve začíná jako psychologické drama, kdy učitel Tomáš má nějaké osobní problémy a hodlá je nějak řešit. Ok, dejme tomu.
Když se poprvé setkal s psychologem, nazvala jsem to eso chvilkou ale zvrhlo se to v motivační literaturu a snahu o duševní rozvoj, kde jen sršely věty typu: napojení duše, otevření mysli nebo pozvednou energetickou hodnotu...
I to jsem byla schopna tak nějak překousnout, i když jsem minimálně dvakrát za stránku obrátila oči v sloup a řekla si, že opravdu nejsem cílová skupina.
Aby toho ale nebylo málo, tak měl hlavní hrdina post-apokalyptické sny a dal se dohromady s "fantastickou" šestkou se snahou zachránit svět.
Absolutně mi to nesedlo, přišlo mi to strašně pitomé, taková fraška a patos napříč žánry. Vzhledem k tomu, že se jedná o druhé vydání zde bylo i dost překlepů v podobě chybění/nadbytku písmen. Vždy se snažím na knize vidět něco pozitivního, tady je to opravdu těžké. Co tomu nelze upřít je to, že je to čtivé a máte to za chvíli za sebou. Maximálně ale 20%

"V životě nejde o to scházet se s učenými lidmi, kteří mají mnoho znalostí a nedělají chyby. V životě nejde o to diskutovat s nimi o tom, jaký by svět měl být. To je krásné ale v životě pro mě jde především o to pomáhat lidem, kteří se ztratili, nacházet cestu k nim samým."