Setkání ve vile u jezera

Setkání ve vile u jezera

Podtitul: Konference ve Wannsee a "konečné řešení židovské otázky"

Originální název: The Villa, the Lake, the Meeting. Wansee and the Final Solution
Poprvé vydáno celosvětově: 2003

V březnu roku 1947 narazili američtí vyšetřovatelé v Německu na podivný dokument. Byl opatřen razítkem Geheime Reichsache - "Tajná říšská věc" - a obsahoval závěry ze schůzky nejvyšších státních úředníků, představitelů SS a funkcionářů nacistické strany, která se uskutečnila 20. ledna 1942 v honosné vile na břehu berlínského jezera Wannsee. Tento dokument vešel ve známost jako Protokol z Wannsee a byl později označen za "nejhanebnější dokument v novodobých dějinách". V mnoha ohledech hovořil protokol jasnou řečí: sčítal všechny evropské Židy, pečlivě klasifikoval Židy poloviční a čtvrtinové, a především akceptoval "konečné řešení židovské otázky" neboli genocidu. Přesto však pro nás protokol stále zůstává záhadou. Vždyť statisíce Židů byly již tou dobou postříleny popravčími četami v Rusku nebo zabity plynem v táboře v Chelmnu. Rovněž v Osvětimi se už tehdy experimentovalo s masovým vyvraždováním. Nejpozoruhodnější věcí na konferenci ve Wannsee je tak fakt, že nevíme, proč se vůbec konala... (Založil/a: mi.y.sicka)

Mark Roseman Mark Roseman
*1958