Dobrodružství perníkářského tovaryše

Dobrodružství perníkářského tovaryše Originální název: Das Männleinlaufen

Albatros - 1989

Albatros (1989)

Dobrodružné příhody Jockela Wolgemuta, norimberského perníkáře, nejsou tak veselé jako jeho povaha. Několikrát mu hrozí vězení, jednou dokonce šibenice. Jsme v Německu v době začínajících selských válek, a tu člověka čeká nebezpečí, ať se obrátí na kteroukoli stranu. Norimberk je město hrdé na svou úspěšnost, na své perníky, a obzvláště na svůj orloj, na němž kurfiřti vzdávají hold císaři. Norimberčané považují i císaře za svého. A tu jednoho dne se orloj zastaví, kurfiřti se přestanou klanět a císař jim nežehná, kapela nehraje. Jockelův otec, který je správcem orloje, s tím má plno starostí a Jockel se zamýšlí nad tímto rozvráceným řádem. Nemá snad pravdu malíř Beham, který tvrdí, že stejné je to v celé říši? Že císař se neobejde bez svých sedláků, kteří ho živí, zato že bez kurfiřtů by se obešel? Jockel sám už nechce být pouhým panáčkem na orloji bez vlastní vůle a rozhodne se řídit od té chvíle svůj vlastní život. Masopustní žert, kdy se převlékne za všemocného bankéře Fuggera, ho přivede do spojení s rodinou Fuggerů. Je jim totiž opravdu podoben a tato podoba mu pomůže dostat se do jejich služeb. Ale Jockel v Augšpurku zjistí, že se znovu zapletl do intrik, kdy má pomáhat bohatému Fuggerovi i v nespravedlivé při - a pohodlný život má už pro něj jediné kouzlo, a tím je Katka, správcova dcera. Jak to s Jockelem dopadne, jak se setká s Lucasem Cranachem a se saským kurfiřtem a další jeho příhody, se už dozvíte v naší knize. Dovíte se i mnoho jiného o německém středověku, o povyšování se města Norimberku a Augšpurku jednoho nad druhým, přičemž jedno se pyšnilo svým císařem a druhé svým bankéřem Fuggerem, který je mocnější a může si císaře koupit - to všechno poznáte spolu s pernikářem Jockelem při jeho putování.
Edice: Knihy odvahy a dobrodružství (KOD) (Založil/a: vladislaus)

Renate Krüger Renate Krüger
*23.07.1934